saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

22.09.2018
87
Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Tam buğday ekmeği tüketmek faydalı mıdır; elbette.. Lif, tam tahıl yemenin büyük bir zenginliğidir. Yetişkinlerin günde yaklaşık 25 ila 35 gram life ihtiyacı vardır ve yararlı tahıllar iki tip lif içerir – çözünebilir ve çözünmez – ki bunların ikisi de sağlığınıza faydalıdır. İki dilim kara çavdar ekmeğinden 5,8 gram lif alırsınız, ama aynı miktarda beyaz ekmekte sadece 1.9 gram bulunur. Tam buğday ekmeği yavaşça sindirilir, lif daha uzun süre doygun hissetmenize yardımcı olur. Tam tahıl ekmeği yendiğinde kan şekeri kontrol altına alınır, LDL’nin veya “kötü” kolesterolün düşmesine ve kolon kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Yine de tam tahıllı ekmek seçerken yulaf, arpa ve bulgur üzerine odaklanılmalıdır.

Tam Buğday Ekmeği Nasıl Yapılır?

Tam buğday ekmeği tarifi ile evinizde kendi ekmeğinizi pişirebilirsiniz. Tarifin temel malzemeleri şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Bir su bardağı ılık süt, yarım su bardağı ılık su
  • 3 su bardağı tam buğday unu ( yetmezse ekleyebilirsiniz )
  • 2 paket kuru maya, 1 su bardağı yağ
  • 1 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz

Tarif kapsamında kullanmış olduğunuz ürünler ne denli doğal olursa sizin elde edeceğiniz lezzet de fayda da o denli üst seviyede olacaktır. Bu nedenle seçmiş olduğunuz ürünlere de aynı şekilde dikkat etmelisiniz. Ekmek içeriği olarak satılan paketlenmiş ürünleri esinlikle kullanmamalısınız. Her bir malzemeyi özenle kendiniz seçmelisiniz.

Yerli un kullanmak ve katkısız olmasına da ayrıca dikkat etmek en önemli aşamalardan bir tanesidir. Özellikle siyez un bulabilirsiniz hem lezzet hem de fayda bakımından kusursuz bir seviyeye erişim sağlayabilirsiniz. Ekmeğinizin mayalanma aşamasına da önem vermelisiniz. Bu şekilde daha kabarık ve acı bir maya tadı olmayan bir ürün elde edersiniz. Yapmış olduğunuzu ekmeğin satın aldıklarınızdan çok daha faydalı olacağı konusunda firma tarafından garanti verilmektedir.

Kalorisi Yüksek Midir?

Tam buğday ekmeği kalorisi konusunda yapılan araştırmalara bakıldığı zaman beyaz ekmekten bir farkı olmadığı görülmektedir. Asıl fark ise içerisinde yer alan şekerin kana karışma hızı ve sindirim hızıdır. Beyaz ekmek kan şekerini çok daha hızlı bir biçimde yükseltmektedir. Bu nedenle daha hızlı acıkmanızı da tetikleyebilmektedir. Çavdar ekmeği ya da tam buğday ekmeği bu konuda daha yavaş bir süreç ortaya koyacaktır. Kan şekeriniz daha yavaş yükseldiği için kalp çarpıntısı ya da halsizlik gibi yan etkilerin ortaya çıkmayacağı da belirtilmelidir.

Diyetisyenlerin tam manası ile ekmeksiz bir hayat önermezi doktorlar tarafından doğru bulunmamaktadır. Hatta bunun tam aksine ekmeğin hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından biri olduğu yapılan analizler sonucunda da anlaşılmaktadır. Bu noktada önem arz eden şey tüketim miktarıdır. Belirli bir sınırın üzerinde tüketildiği zaman büyük sorunlar meydana gelebilmekte ve kaçınılmaz olarak kilo alımı ortaya çıkmaktadır.

Hangi Ekmek Türleri Daha Faydalıdır?

Tam buğday ekmeği nedir ve hangi ekmek türü daha faydalıdır soruları son senelerde sıklıkla dile getirilmektedir. Tam buğday ekmeği ruşeymi de kepek kısmını da içeren bir undan hazırlanmaktadır. Tadı beyaz ekmeğe daha biraz daha yavan ve rengi de krem rengi ile kahverengi arasında değişmektedir. Genel olarak ekşi mayadan yapılmaktadır. Beslenme düzenine eklendiği zaman beyaz ekmeğe göre çok daha faydalı olduğu da belirtilmektedir.

Tam buğday nedir konu başlığı altında yer alan diğer ekmek türlerine de bir şans vermelisiniz. Kolaylıkla satın alabileceğiniz ürünlerden bazıları;

  • Çavdar ekmeği
  • Kepek ekmeği
  • Gömeç ekmeği
  • Mısır ekmeği

Bu ekmek türlerinin her biri klasik beyaz ekmeğe göre çok daha faydalıdır. Özellikle kilo kaybetmek isteyen kişiler bu ürünleri muhakkak satın almalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.