saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tansiyonu Ne Düşürür, Yüksel Tansiyona Ne İyi Gelir?

06.02.2019
35

Tansiyon nedir, tansiyonu olan kişiler nelere dikkat etmesi gerekir? Tansiyon düşünce ne yapılmalı, tansiyonu dengelemek için bitkisel kür var mıdır, nasıl yapılır? Yüksek Tansiyon belirtisi nelerdir?

Tansiyonu Ne Düşürür, Yüksel Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyonun düşürülmesi için iyi gelen önlemler tansiyon problemi yaşayan kişiler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Tansiyon yüksekliğinin birden fazla sağlık problemine neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle tansiyonun düşürülmesi önemlidir. Tansiyonu ne düşürür hemen diye soran kişilerin evde kolayca uygulayabilecekleri bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde ilaç kullanmadan problemlerinden kurtulabilirler.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde her 3 kişiden 1 inin yüksek tansiyon hastası olduğunu ortaya koymuştur. Fakat bu kişilerin yarısından fazlasının yüksek tansiyon problemi olduğundan haberdar olmadıkları bilinmektedir. Sinsice bir hastalık olan yüksek tansiyon ileri zamanlarda daha büyük problemlere yol açıyor.

Yüksek Tansiyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yüksek tansiyon tıp dilinde hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde pek çok insan yüksek tansiyon probleminden şikayetçi olmaktadır. Hipertansiyon hastaları eğer problemlerine çözüm bulmazlarsa, bu durum daha ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşmalarına neden olabilir. En sık karşılaşılan problemler arasında kireçlenme ve damarların çatlaması gibi problem yer almaktadır.

Tansiyonun Ne Demek Olduğunu Anlayalım: İnsan Vücudunun Kan Pompalaması

İnsan vücudunda kalp dolaşım sistemi için tıpkı bir motor gibidir. Değişken bir hızla olmak üzere yaklaşık 5 ile 35 litre arası kanı vücuda pompalamakla görevlidir. Günlük pompalanan kan miktarı ölçüldüğü zaman bu miktarın sağlıklı yetişkinler için 9 bin litre olduğu ortaya konmuştur.

Küçük Tansiyon Ve Büyük Tansiyon Nedir?

Kan pompalanır ve kanın kalbe dolması için bekler. Kan pompalandığı anda yüksek basınç oluşur ve buna büyük tansiyon denir. Dinlenmeye geçtiği zamanda oluşan kan basıncına küçük tansiyon adı verilmektedir.

İdeal Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kan basıncı ölçülmesi için ideal değerler bulunur. Bu değerler büyük tansiyon için 120 mm Hg ikn, küçük tansiyon için ise yaklaşık olarak 80 mm Hg civarındadır.

Hangi Değerler Yüksek Tansiyona İşaret Eder?

Ölçümlerde eğer büyük tansiyon 140 mm Hg ve üzerinde olmasına yüksek tansiyon adı verilmektedir. Benzer şekilde küçük tansiyon da 90 mm Hg değerinin üzerinde ise bu durum yine kişilerin hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastası olduğu anlamına gelir.

Riskli Tansiyon Değerlerine Dikkat

Büyük tansiyon eğer 120 ile 140 mm Hg aralığında yer alıyorsa bu kişiler yüksek tansiyon hastası olmak için aday olan kişilerdir. Buna ek olarak küçük tansiyon 80 ile 90 mm Hg arasında ise bu kişiler de yüksek tansiyon olmak için risk altındaki kişilerdir.

Tansiyonunuz Yüksek Çıktıysa Ne Yapmalısınız?

Yüksek tansiyon için risk altında olan kişilerin öncelikle konu hakkında uzman bir doktor ile görüşmeleri gerekiyor. Bu kişilere genellikle egzersiz yapmaları ve kilo vermeleri ilk verilen öneriler arasında yer alır. Sedanter yaşam tarzından vazgeçmek gerekir. Buna ek olarak sigara kullanıyor iseler sigarayı bırakmalılar ve alkol tüketimine sınırlama getirmeliler. Sağlıklı yemekler hayatın bir parçası olmalı, gerekiyor ise de kişi dışarıda yemek yememek için yemeğini yanında taşımalıdır.

Hangi Kişilerde Yüksek Tansiyon Hastalığı Görülme Riski Artar?

Eğer yaşınız 40 yaşın üzerindeyseniz, erkekseniz ( özellikle 50 yaşın üzerinde ), ailenizde yüksek tansiyon hastası başka birisi daha varsa, aşırı kilolu iseniz, şeker hastalığınız varsa, çok tuzlu yiyorsanız, hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, çok sık alkol kullanıyorsanız ve stresli bir hayatınız varsa yüksek tansiyon hastası olma ihtimaliniz artar. Bunların içerisinden değiştirebileceklerinizi değiştirmeniz sağlıklı olma yolunda atılabilecek en güzel adımlardan biri olacaktır.

Hangi Durumlar Tansiyonun Yükselmesine Neden Oluyor?

Kişilerin stres altında olmaları, hareketsiz bir hayat yaşamaları, uzun süre aç ve susuz kalmak gibi nedenler kişilerin tansiyonunun yükselmesine neden olur. Bununla birlikte:

  • Üzüntü,
  • Genetik faktörler,
  • Dengesiz beslenme,
  • Kişinin sahip olduğu diğer hastalıklar da yüksek tansiyona neden olan sebepler arasında yer almaktadır.

Yüksek Tansiyon Yaşanmasına İşaret Eden Belirtiler Nelerdir?

Tansiyon problemi olan hastalar genellikle ense köklerinde ağrı hissederler. Buna ek olarak burun kanaması ve baş dönmesi gibi problemler ile de karşılaşabilmektedir. Bazı hastalar çift gördüklerini, kalp atışlarında düzensizlikler olduğunu, nefes darlığı çektiklerini belirtmişlerdir. Sizde de bu belirtiler varsa, yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz. Çoğu insan yüksek tansiyon hastası olduğunu anlayamaz. Oldukça sinsi bir hastalıktır.

Tansiyonunuz Yükseldiyse Soğuk Su İle Başınızı Yıkayın

tansiyonu ne düşürür ilaç önerileri nelerdir diye hastalar tarafından sıkça merak edilir. Biz ilaç yönteminin uygulanmasından önce evde bazı alınabilecek önlemleri uygulamakta fayda var. Örneğin tansiyonunuzun yükseldiği zaman başınızı yıkamanız, son derece basit ve de etkili olacaktır. Soğuk su insan vücudundaki sinirlerin uyarılmasını sağlar. Bu da tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

Tansiyonu Düşürmek İçin Doğadan Gelen Bitkilerden Yararlanın

Tansiyonunuz çıktığı zaman doğadan gelen bitkilerden faydalanmak istemez misiniz? Tansiyonu ne düşüren bitkiler diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. O halde söyleyelim nane özellikle tansiyonu düşürmek için kişilere fayda sağlıyor. Bununla birlikte limonlu su içmek de yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmektedir.

Tansiyonu Düşürmek İçin Nar ve Greyfurt Yeyin

Tansiyonu düşüren ağrı kesicilerden uzak durmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yöntemlerden bir tanesi nar ve greyfurt yemektir. Bu iki meyve de yapılan araştırmaların sonucuna göre, tansiyonu düşürme etkisi yapan meyveler arasında yer almaktadır. Dilerseniz bu meyveleri sıkarak meyve suyu yapabilir, dilerseniz de oldukları formda yiyebilirsiniz. Fakat dışarıda satılan hazır meyve sularını tüketmemekte fayda var. Bu meyve suları içeriği sadece şeker olan ve besleyici değeri bulunmayan içeceklerdir.

Tansiyonu Düşürmek İçin Yenmesi Önerilen Gıdalar Nelerdir?

Tansiyonu düşürmek için genellikle hastalara sarımsak yenmesi önerilir. Bununla birlikte kekik, yoğurt ve ayran da önerilmektedir. Bu besinleri tüketirken mümkün olduğu ölçüde hazır gıdalardan kaçınması gerekmektedir. Organik ürün satan marketlerden organik ürünler almak, evde yapılabiliyorsa evde el yapımı yiyeceklerin yapılması önerilir.

Tansiyonu Düşürmek İçin Nane Çayı Tüketilmesi Öneriliyor

Tansiyonu düşüren bitki çayları arasında en bilinen arasında nane çayı gelmektedir. Bu bitki tansiyonu düşürmek konusuna mucizevi etkilere sahiptir. Bir günde en fazla 1 ya da 2 bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu çay için bir tutam nane yaprağını 2 bardak suyun içerisine koyun ve 10 dk kadar kaynatın. Daha sonra demlenmesi için 5 dk kadar dinlendirin. Çayı sıcak olarak afiyetle içebilirsiniz.

Tansiyonu Düşürmek İçin Muz Öneriliyor

Yapılan araştırmalar muzun tansiyonu düşürmek konusunda en etkili besinlerden bir tanesi olduğunu ortaya koydu. Bu durum muzun içerisindeki yüksek potasyumdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Tansiyon problemi olan kişiler sabahları yarım muz tüketerek tansiyon problemlerinin azaldığını görebilirler.

Tansiyonu Düşürmek İçin Pancar Suyu Ve Nar Suyu Karışımı

tansiyonu düşüren durumlardan en bilinenler arasında pancar suyu ile nar suyu karışımı geliyor. 1 pancarın kabuklarını soyduktan sonra meyve suyu sıkacağından geçirin. Daha sonra narları da kabuklarından ayırdıktan sonra meyve suyu sıkacağından geçirin. İkisini birlikte olacak şekilde karıştırıp için. Günde en fazla iki kere olmak kaydı ile bu karışımı içebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.