saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tarçının Zararları Nelerdir?

23.10.2018
129
Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçın yararları ve zararları olan bir baharat olmak ile birlikte son dönemde çok fazla talep görmeye başlamıştır. Antik Mısır’dan bu yana kullanılan tarçın, birbirinden farklı yararları olmak ile birlikte erken ölüm riskini de azaltır. İçerisindeki yararlı besinler sayesinde kanın düzenlenmesine yardımcı olur. Özellikle kronik şeker rahatsızlıkları olanlar için kurtarıcı bir besin olarak karşımıza çıkar.

Tarçının Kullanım Miktarı Önemli

Diğer tüm besinlerde olduğu gibi tarçının kullanım miktarı da son derece önemlidir. Gün içerisinde çok fazla tarçın tüketmek, kan şekerini düşürür ve kanı sulandırır. Bu durum ise özellikle ameliyat sırasında hastaların hayati anlamda problemler yaşamalarına zemin hazırlar.

 • Tarçın zayıflatır mı diye merak edenler için metabolizmayı hızlandırdığını söylemek doğru olacaktır.
 • Ancak tek başına tarçın kullanmak, zayıflamak için yeterli değildir.
 • Vücudun hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde kilo vermesi adına uzman bir doktordan yardım almak ve diyet programı oluşturmak gerekir.

Bu tür besinler vücutta kalıcı rahatsızlıklar oluşturmadığı gibi doğru dozlarda tüketildiğinde herhangi bir problem yaratmaz. Tüketiminin nasıl olması gerektiği noktasında ise doktorlar ile görüşmek faydalı olacaktır.

Hamile Kadınlar İçin Tehlikeli

Çok fazla tarçın kullanımı, özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir. Tarçın günde ne kadar tüketilmeli noktasında bilgi edinmek isteyenlerin öncelikle doktorları ile görüşmeleri önerilir. Özellikle hamileliğinin son dönemlerinde olan kadınlar için tarçın, zararlı baharatlardan bir tanesidir.

 • Çok fazla tüketilmesi kasılma ve erken doğum riskini artırır.
 • Aynı zamanda hamile kadınlarda tarçın tüketimi mide rahatsızlıkların oluşmasına da zemin hazırlar.
 • Tetikleyici ve kan sulandırıcı bir özelliğe sahip olduğu için tarçının, hamilelikte çok fazla tüketilmemesi önerilir.
 • Çocuk ve anne ile ilgili problemler yaşamamak adına dikkatli olmakta yarar vardır.

Her ne kadar zararsız bir baharat gibi görünse de tarçın, tüketimi arttığında vücutta bazı yan etkiler oluşturur.

Baş Dönmesi Ve Alerjik Reaksiyonlar

Tarçının gün içerisinde çok fazla tüketilmesi, vücutta kan sulandırıcı bir etki yaratır. Bu durum ise baş dönmesi ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Yine aynı şekilde alerjik bir bünyeye sahip olanların tarçın tüketirken dikkatli olmaları önerilir. Vücutta şişlik, kızarıklık ya da ödem gibi problemler oluşturabileceği belirlenmiştir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Şiddetli Sesin Zararları Nelerdir?

Tarçın yağı tahriş eder: Toz ya da kabuk tarçın kullanmak istemeyenlerin yağını tercih etmeleri, vücutta zaman içerisinde tahrişe neden olabilir. Tarçın yağı son derece etkili olduğu için az bir miktarda uygulanması önerilir. Aksi takdirde vücudun kızarmasına ve zarar görmesine zemin hazırlar.

Kan Şekerinin Düşürür

Yukarıda belirtilenler dışında tarçının çok fazla tüketilmesi, zaman içerisinde kan şekerinin düşmesine zemin hazırlar.  Tarçının böbreklere zararı var mı araştırmasında olanların tüketmeden önce doktorları ile görüşmeleri önerilir.

 • Özellikle kronik böbrek rahatsızlığı olanların uzman bir doktordan yardım almaları faydalarına olacaktır.
 • Çok fazla tüketilmesi böbrekleri çalıştıracağı için vücuda olumsuz etkiler bırakır.
 • Aynı zamanda kan şekerini düşürür ve gün içerisinde halsiz hissedilmesine zemin hazırlar.
 • Belirtilen problemleri yaşamamak adına gün içerisinde tarçın tüketimini belirli bir oranda sınırlandırmak faydalı olacaktır.
 • Özellikle kabuk tarçın su ya da sıvı içecekler ile değerlendirilmelidir.

Aynı anda tüm besinler ile birlikte tarçın tüketmek, metabolizmanın reaksiyon vermesini tetikler.

Karaciğerin Zorlanmasına Zemin Hazırlar

Belirtilen yan etkilerinin dışında tarçın, çok fazla tüketildiğinde aynı zamanda karaciğerin zorlanmasına da zemin hazırlar. Özellikle karaciğer rahatsızlıkları olanların tarçın tüketimlerini sınırlandırmaları faydalarına olacaktır. Tarçın nasıl kullanılır diye merak edenlerin, günlük dozları az miktarda tutmaları önerilir.

 • Karaciğerin zorlanması demek, metabolizmanın olumsuz anlamda etkilenmesi anlamına gelir.
 • Orta yaşlıların bu tür sorunlar yaşamamak için dikkatli olmaları ve tarçını sadece az miktarda tüketmeleri faydalıdır.
 • Her ne kadar vücutta kalıcı hasarlar bırakmayan bir baharat olsa da dozu ve miktarı son derece önemlidir.

Tarçın tüketimini sınırlandıramayanların, vücutlarına zarar vermemek adına uzman bir doktor ile görüşmeleri daha yararlı olacaktır. İçerisinde bulunan antioksidan maddeler ile tarçın, vücuttaki ödemin atılmasını destekler. Ancak çok fazla kullanılması ise ödem atmak yerine vücutta şişliğe, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.