saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Televizyonu Kim Buldu?

11.11.2018
117
Televizyonu Kim Buldu?

Televizyonu ilk defa bulan kişi konusunda merak edilen birçok husus vardır. Sihirli kutu olarak da tanımlanan televizyonun icat edilmesi, tam anlamı ile bir devrim olarak tanımlanır. Dünyanın her tarafından kullanılan bu cihaz sayesinde, hem gelişmelerden haberdar olmak hem de güzel vakit geçirmek mümkündür. İlk defa televizyonun ortaya çıktığı tarih ise çok yeni değildir. Televizyonun icadı bu açıdan bakıldığı zaman çok önemlidir.

İlk Televizyon Çalışmaları

İlk defa televizyonu icat eden kişinin, John Logie olduğu bilinmektedir. Ancak bunun öncesinde ilgili alanda birçok farklı gelişme yaşanmıştır. İlk defa 1873 senesinde Willoughby Smith, selenyum olarak bilinen elektrik direncine ait ışık etkisi üzerinden farklılaşan bir fotoelektrik olduğunu bulmuştur. Bunun sonrasında tezler de değişmiştir. Çükü selenyumum üzerine çok yoğun bir ışık düştüğü zaman, sinyalin kuvvetli olduğu anlaşılmıştır. Zayıf olduğunda ise otomatik olarak zayıf bir sinyal gelecektir.  G.R. Carey bu ilke üzerinden yola çıktı ve selenyumlu olarak bilinen, aynı zamanda fotosel taşıyan bir ekran yapmaya karar vermiştir.

Almanya’da Benzer Çalışmalar Yapıldı

İlk televizyon çalışmaları konusunda Almanya’da da bir takım faaliyetlerin yürütüldüğü bilgiler arasında yer almaktadır. Buna göre Paul Nipkow, 1884 senesinde patent almıştır. Almış olduğu bu patent ise elektromekanik televizyonlar için geçerlidir. Ancak yapılan çalışmalarda kayda değer bir başarı yaşanmamıştır ve televizyon ise çalışmamıştır. Buna rağmen dönen disk, sonraki denemeler için büyük bir referans olmuştur.

Karl Ferdinand Braun, bu alanda çalışma yapan bir diğer önemli bilim adamı olarak bilinmekte. Ünlü şahsiyet, 1897 yılında katot ışına sahip bir tüp icat etti. Bu durum, televizyon teknolojisi için son derece önemli bir dönem noktasıydı. CRT ismi ile bilinen teknoloji, bu şekilde ortaya çıktı. Buna da Braun tüpü ismi verildi. Ancak bu sistemin günümüzde artık yavaş yavaş terk edilmeye başlandığını görmekteyiz. Çünkü Plazma, LED ve LCD televizyonlar daha büyük bir ilgi toplamaktadır.

Philo Farnsworth’un Çalışmaları Dikkat Çekiciydi

1911 yılı geldiği zaman televizyon teknolojisi alanında çok daha farklı sistemler ortaya çıktı. Buna göre katot ışına sahip tüpler ile nasıl görüntünün geleceği konusu ilk defa bilimsel bir zemine oturtuldu. Buna ek olarak 1927 yılında Farnsworth, verici tüp ve kamera kullanarak, görüntü elde etmeyi başardı. Bunun hemen ardından ise insanların resimlerinin kullanıldığı farklı görüntüler, o dönem kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı.

İlk Televizyon 1926 Senesinde İcat Edildi

Günümüzde kullanılan ilk televizyon ise 1926 yılında Londra’da icat edildi. John Logie Baird, bu konuda bir ilke imza attı. Televizyonu kim icat etti hayatı noktasında, bu şahsın genç yaşlardan beri bilime olan ilgisi açıktı. Aslen İskoçya kökenli olan ve Helensburg kentinde doğan Baird, 12 yaşında iken bir telefon santralini geliştirmişti. İletişim konusuna çok büyük bir merak duyuyordu. İskoçya’da Glasgow Üniversitesi’ne gitti. Burada elektrik mühendisliği bölümünde eğitim almaya başladı. Birinci dünya savaşı başladığı zaman görev almak isteyen Baird’in bu talebi reddedildi. O da bir şirkette çalışmaya başladı.

Elektronik şirketinde işine devam ederken sağlığından oldu. Bunun üzerine başka işlere girdi ancak sağlığı el vermediği için memleketine geri döndü. Daha önce hayalini kurmuş olduğu televizyonu yapmak amacıyla harekete geçti. Ancak maddi anlamda birçok sıkıntı olduğu için ilk televizyonu; çay tenekesi ve lavabo ile yaptı. Projeksiyon olarak da bisküvi kutusunu kullandı. Yaptığı çalışmalar ilgi topladı ve kendisi, televizyonun mucidi olarak kabul edildi. Televizyonu kim icat etti kısaca hayatı bu şekildedir.

İlk Televizyon Yayını

İlk televizyon yayını, Baird’in yapmış olduğu cihaz üzerinden 1928 yılında gerçekleştir. Bu yayını yapan kurum ise BBC oldu. 1935 senesine kadar yayınlar devam etti. Diğer ülkelerde de birçok farklı çalışma yapıldı. Rusya, ABD ve Fransa gibi ülkelerde birçok farklı özelliğe sahip televizyonlar üretildi. 1936 Berlin Olimpiyatları, televizyon aracılığı ile canlı yayını gerçekleştirilen ilk organizasyon olarak tarihteki yerini aldı. Hatta bu program ile beraber reyting kavramı da ortaya çıktı. İkinci dünya savaşı sonrasında ise yayınlar daha düzenli bir hale geldi. Günümüzdeki televizyonlar, teknolojik açıdan son derece ileri bir seviyede.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.Telefonu Kim Buldu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.