saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ten Makyajında Pudra Seçimi

19.11.2018
249
Ten Makyajında Pudra Seçimi

Ten makyajı için pudra seçimi yapılırken cilt tipi ve ten rengi gibi bazı durumların göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Kusursuz bir makyaj yapsanız bile pudra seçimi sırasında bu kriterlere uygun bir pudra satın almazsanız, makyajınız çok da hoş görünmeyecektir.

Pudra Ne İşe Yarar?

Öncelikle pudranın makyajda ne işe yaradığından bahsedelim. Sadece pudra ile makyaj yapmak da mümkündür. Fakat pudranın temel kullanım amacı kullanılan BB krem ya da fondöten gibi likit ten ürünlerinin sabitlenmesini sağlamaktır. Eğer fondötenlerinizin üzerine pudra sürmezseniz, makyajınız çok da kalıcı olmayacaktır. Bu nedenle uygun bir pudra ile kullandığınız likit ürünleri sabitlemeniz çok önemlidir.

Pudrayı tek başına da ten makyajında kullanabilirsiniz. Böylece cilt tonunuzu eşitleyerek daha güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Eğer tek kullanacaksanız, bunun için daha kapatıcı olan pudraları tercih edebilirsiniz. Tabii bu noktada hem ten renginiz hem de cilt tipiniz devreye girecektir. Kullanım amacınızdan ziyade bu iki nokta üzerinde durursanız kendinize en uygun pudrayı da daha kolay bulursunuz.

Ten Rengine Göre Pudra Seçimi

Pudra seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken nokta ten rengidir. Ten rengine göre pudra seçimi yaparken en çok yapılan hata, mağazalardaki ışıklara aldanıp aslında ten rengine uygun olmayan bir pudra satın almaktır. Çünkü mağaza ışıkları bu konuda yanıltıcı olmaktadır. O nedenle birkaç farklı tonu boyun kısmınızda denedikten sonra güneş ışığına çıkıp, orada kontrol etmelisiniz. Böylece ten renginize en uygun pudrayı bulmanız daha kolay olacaktır.

Ten rengine uygun pudrayı bulmak için deneme yaptığınız bölge de çok önemlidir. Genellikle bilek ya da elin üzerinde deneme yapılsa da bu aslında çok yanlış bir hareket olacaktır. Zira bileklerimizin ya da ellerimizin rengi ile yüzümüzün rengi birbirinden çok farklı olabilmektedir. Bu nedenle en iyi sonuca ulaşabilmek için yüzde ya da boyunda test edilmesi çok önemlidir. Böylece çok daha kesin sonuçlara ulaşarak cilt tonunuza en uygun pudrayı bulmanız da daha kolay olacaktır.

Cilt Tipine Göre Pudra Seçimi

Ten renginize göre pudra seçerken, cilt tipinizi de unutmamanız önemli olacaktır. Yani herkesin cilt tipi farklı olduğundan her pudra da uyumlu olmamaktadır. Yağlı, kuru ya da karma cilt tipleri için farklı şekillerde üretilen pudralar bulunmaktadır. Mesela cildiniz çok kuruysa, pudra kullanmanız gerekmeyebilir. Çok kuru ciltler için pudra kullanımı genellikle cildin daha kuru ve pul pul görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle cilt tipinizi güzelce tanımlamanız, pudra kullanarak güzel bir makyaj yapmanız için ilk adımdır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Sonbaharda Nasıl Makyaj Tercih Edilir?

Cilt tipine göre pudra seçimi yaparken eğer yağlı bir cilt yapısına sahipseniz, presslenmiş pudralar yerine direkt olarak toz halinde satışa sunulan pudraları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü toz pudralar, makyajınızı daha iyi bir şekilde sabitleyerek, fazla yağın da emilmesini sağlar. Böylece makyajlarınız çok daha kalıcı olacaktır.

Transparan Pudra Nedir?

Son yıllarda makyaj sabitlemek için genellikle transparan pudralar tercih edilmektedir. Transparan pudralar tamamen beyaz ya da renksiz olarak da adlandırılan tonlara sahiptir. Bu pudralar için ten renginizin herhangi bir önemi yoktur. Çok koyu ya da çok açık bir cilt tonuna sahip olsanız bile rahatlıkla transparan pudraları kullanabilirsiniz.

Transparan pudra kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli durum, gerekli miktarda kullanmaktır. Zira çok fazla kullanırsanız, yüzünüz bembeyaz ve tozlu görünecektir. Bu nedenle cildinizin ihtiyacı olduğu kadar transparan pudra uygulaması yapmalısınız. Hatta cildinizin tamamına uygulamak yerine sadece çok yağlanan ya da sabitlemek istediğiniz alanlara da uygulayabilirsiniz. Genellikle burun çevresi, burun ve göz altı kısımları daha fazla transparan pudraya ihtiyaç duymaktadır. Sizler de sadece o bölgelere uygulama yapabilirsiniz.

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudra seçimi kadar pudrayı nasıl sürdüğünüz de çok önemlidir. Pudra nasıl sürülür diye merak ediyorsanız öncelikle pudralar için genellikle büyük ve geniş fırçalar kullanılır. Sürerken de dairesel hareketler kullanmanız, pudrayı daha kalıcı bir şekilde uygulamanızı sağlar. Ancak göz altlarınıza uygularken sünger yardımı ile tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. Böylece hem daha güzel bir görünüm sağlayıp hem de göz altlarınızın pudra ile daha iyi bir şekilde sabitlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.