saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Termometreyi Kim Buldu?

12.11.2018
184
Termometreyi Kim Buldu?

Termometreyi bulan kişi Santorio olarak tarihe geçmiştir. Termometrenin birçok çeşidi vardır ve farklı kişilerin icatları söz konusudur. Bilinen ilk termometre ise 1561 yılında Santorio tarafından üretilmiştir. Santorio Venedikli bir bilim adamıdır. Termometre de ilk olarak Santorio tarafından ortaya çıkmıştır ancak sonraki dönemlerde birçok bilim adamı tarafından geliştirilmiştir.

Termoskop İcadı

İlk termometre Santorio tarafından icat edilmişse de 1596 yılında Galileo Galilei de sık sık termometrenin mucidi olarak belirtilmektedir. Santorio’nun icadı termometreye benzese de Galileo’nun icadı termometre özelliklerini pek de taşımamaktadır.  Bunun nedeni ise termometre denilen aletin sıcaklık farkını ölçen yapıda olmasıdır. Galileo’nun icadı ise sıcaklık farklılıklarını gösteren nitelikteydi. Bu bakımdan onun icadı termometreden ziyade termoskop olarak geçmektedir. Ölçeği bulunmamaktadır. Bu alette sıcaklığın daha mı yüksek, aynı mı yoksa daha mı düşük olduğu gösterilmektedir. Venedikli bilim adamları o dönemde termoskopu yaygın olarak kullanmaktaydı.

İlk Termometre İcadı

Termometre nasıl bulundu? Gerçek anlamda termometre İtalyan bilim adamı Santorio Santorio tarafından icat edilmiştir. Santorio bir hava termoskopu için 1612 senesinde bir ölçek kullanmıştır. Bu şekilde sıcaklık ölçen ilk alet olan termometre Santorio tarafından keşfedilmiştir. Bu cihaz bir hava termometresiydi. Termometreler çok çeşitlidir. Ölçümler çok doğru sonuç vermiyordu çünkü hava basıncının nelere yol açtığı ve etkileri o dönemde henüz bilinmiyordu.

Termometre Çeşitleri

Termometre çeşitleri zaman içinde farklı bilim adamları tarafından geliştirilmiştir. En öne çıkan termometreler şunlardır:

 • Kapalı cam sıvı termometre
 • Merkür termometresi
 • Fahrenheit-Standart Termometre
 • Reamur ölçeği
 • Santigrat ölçeği
 • Kelvin ölçeği

Kapalı cam sıvı termometre ilk kez 1654 yılında icat edilmiştir. Ferdinand 2 bu termometre çeşidinin mucididir. Termometre genellikle hatalı sonuç veriyordu.

İlk Merkür termometresi ise 1714 yılında keşfedilmiştir. Geliştirilmiş cam işleme teknikleri kullanılmıştır. Cıva genleşmesi sebebiyle ölçümler daha iyi sonuç vermeye başlamıştır.

İlk standart sıcaklık ölçeğinde sabit noktalar kullanılmıştır. Fahrenheit ölçeği olarak da bilinen bu termometre günümüzde de mevcuttur.

Reamur ölçeği ise 1731’de icat edilmiştir. Suyun donma noktası 0 ve kaynama noktası da 80 derece olarak baz alınmıştır.

Santigrat ölçeği 1742 yılında keşfedilmiştir. Santigrat suyun kaynama ve donma noktalarını 0-100 olarak aldı. Bu belirlemeden bir yıl sonra ise Celcius ölçeğinin donma ve kaynama noktaları yer değiştirdi. Kaynama noktası 100 ve donma noktası ise 0 olarak belirlendi.

Kelvin ölçeği 1848 yılında icat edilmiştir. 1 Kelvin derecesi 1 Santigrat olarak belirlenmiştir. Günümüzde geçerlidir.

Termometre Özellikleri

Termometre tarihçesi birçok termometre çeşidi ile doludur. Öne çıkan bazı özellikler şunlardır:

 • Isıyı ölçerler; ısı ölçüm aletleridir
 • Şu anda en çok kullanılan termometre çeşidi Celcius ’tur
 • Soğuk ve sıcaklık arasında genleşen, daralan veya büzüşen maddeler termometre yapımında kullanılmaktadır
 • Cıva maddesi termometre için en uygun maddedir. Isıya en çok tepki veren madde olduğu için kullanılmaktadır
 • Termometre çeşitleri genellikle ölçü aralıklarındaki farklar ile birbirlerinden ayrılırlar

Güncel olarak en çok kullanılan termometre çeşitleri Fahrenheit, Celsius ve Kelvin’dir. Ölçüm hesaplamaları yapılırken hepsi için ayrı formül kullanılmaktadır. Birbirlerine çevrilirken de bu formüllerden yararlanılır.

Cıva Soğuğa Dayanıklı mı?

Termometre için cıvanın en uygun madde olduğun belirtmiştik ancak belli bir dereceden sonra cıva soğuk için kullanılamamaktadır. Bunun nedeni donma noktasının çok fazla olmamasıdır. Çok soğuk olan yerlerde bu sebeple cıva ile sıcaklık ölçülmez. Cıvanın donma noktası -38,83 C olduğunu belirtelim. Bu derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanılamamaktadır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Röntgeni Kim Buldu?

Cıvanın kaynama noktası ise 357 C’dir. Cıvalı bir termometre bu dereceye kadar olan sıcaklığı ölçebilir. Cıvanın ölçü aralıkları bunlardır. Bu noktaların dışında kalan yerlerin de sıcaklığını ölçme yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle çok soğuk yerlerde alkol kullanmak uygun olacaktır. Bunun sebebi ise alkol maddesinin donmaya karşı en etkili maddelerden biri olmasıdır.

Alkolün donma noktası -115 C’dir. Yüksek sıcaklıklarda ise metal termometreler kullanılabilir. Bunların kaynama noktası oldukça yüksektir; 1500 C… Termometreler ile hemen hemen her sıcaklık ölçülebilmektedir. Metal termometrelerin metal malzemelerinin kaynama ve erime noktaları ne kadar yüksek olursa termometreler daha geniş aralıkta ısı ölçümü yapabilirler. Yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı bu tarz metallerin hassaslığı çok daha yüksek olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.