saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Testis Kanserinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

04.10.2018
95
Testis Kanserinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Testis Kanserinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Testis kanseri sıklıkla yetişkin erkeklerde görülse de nadiren de olsa ergenlik döneminde de oluşabilmektedir. Testisler, penisin alt kısmında yer alırlar ve deri ile kaplıdırlar. Testislerin vücuttaki görevi üreme ile ilgili olup sperm ve testesteron üretmektir. Testis kanserinde erken teşhis durumunda rahatsızlık sorunsuz biçimde tedavi edilebilir. Bu durumdaki bir hastanın kanser tedavisinden sonra kaliteli yaşama ihtimali de yüksek olmaktadır.

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Testis kanserinin belirtileri için dikkatli olunmalıdır; düzenli olarak kontrol etme yöntemi ile kişiler bu kanser türüne karşı önlem alabilirler. Erken teşhisin hayati risk açısından önemi büyüktür. Belirtiler şunlardır:

 • Testislerde bir şişliğin ya da kitlenin meydana gelmesi
 • Testis torbası denilen skrotum bölümünde bir ağırlık hissedilmesi
 • Testis torbasında birdenbire meydana gelen su toplaması
 • Kasık veya karın kısmında hafif bir ağrının oluşması
 • Skrotumda veya testislerin birinde rahatsızlık hissi duyulması veya ağrı olması
 • Sırtta ağrı olması
 • Memelerin hassaslaşması ve şişmesi

Testis kanseri genellikle tek bir testiste görülmektedir. Kitle, ağrı ve şişlik bu bölgede hemen önlem alınması gereken başlıca belirtilerdir. Burada önemli olan noktalardan bir tanesi de belirtilerin en az 2 hafta sürüyor olmasıdır. Şişlikler genellikle serttir. Ağrı da nadiren görülür. Sırt veya kasık bölgelerinde ağrı oluşuyorsa bu kanserin metastaz yaptığına dair bir belirti olabilir; lenf bezlerine yayılma gerçekleşmiştir. En sık yayıldığı organ genellikle akciğerlerdir; bu durumda öksürük ve göğüs ağrısı da görülebilir. Vücudunun çeşitli bölümlerinde yumrular ile karşılaşılabilmektedir. Testislerdeki her kitle kansere işaret etmez bazıları iyi huyludur.

Testis Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Testislerde tümörlerin oluşması kanser açısından risk yaratır. Bunun nedenleri çok açıkça belli değildir ancak kansere yol açabilecek olan şüpheli durumlar bulunmaktadır. Testis kanserinin sebepleri çoğunlukla şunlardır: İlginizi Çekebilir. Rahim Kanserinin Tedavi Süreci

 • Testisteki sağlıklı hücrelerin anormal şekilde çoğalması
 • Testislerin normal koşullar altında doğumdan sonra aşağıya inmesi gerekir ancak bazı kişilerde bu durum gerçekleşmez. İnmemiş testisler risk faktörüdür.
 • Testis gelişiminin normal olmaması da önemli bir nedendir. Klinefelter Sendromu buna örnek olarak verilebilir
 • Yakın aile bireylerinde testis kanserinin olması
 • En çok 15-35 yaş arasındaki erkekleri etkiler
 • Beyaz ırktan olmak daha büyük bir risk faktörüdür

Testis kanserini önlemek için henüz yeterli bir veri elde bulunmamaktadır. İyi bir önlem almak için düzenli kontrollere önem verilmelidir. Çoğu kez rutin doktor kontrolleri sırasında da testislerdeki kitleler fark edilebilmektedir.

Testis ultrason testi elle muayeneden daha net ve doğru bir sonuç verecektir. Kitleler testisin iç bölümünde mi yoksa dışında mı, içi sıvı mı katı mı dolu bu gibi bilgiler ultrason ile daha net ortaya çıkacaktır. Kan testleri de kanseri belirlemek için yapılabilecek olan uygulamalardan bir tanesidir.

Testis Kanseri Tedavi Süreci

Kanserin türü, hangi evrede olduğu ve hastanın genel sağlık durumu tedavi için de belirleyicidir. Hastanın tercihleri de zaman zaman dikkate alınmaktadır. Testis kanseri tedavisi için şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Cerrahi müdahale ile testisler alınabilir. Tüm evrelerdeki testis kanserleri için en yaygın ve öncelikli tedavi budur. Kasık bölgesine açılacak bir kesi ile testisler alınır.
 • Daha ileri evre kanserlerde çevredeki lenf nodları da ameliyat ile çıkartılmaktadır. Karında açılacak bir kesikten ilgili bölümler çıkartılacaktır. Lenf düğümlerinin etrafındaki sinirler hassastır ve ameliyattan zarar görme riski bulunur.
 • Ameliyattan sonra ilk yıllarda birkaç ayda bir kontrole gelinmelidir. Daha sonrasında da kontroller devam eder.
 • X ışınları ile radyasyon tedavisi uygulanabilmektedir. Özellikle bazı testis kanserleri için etkili bir yöntemdir. Çoğunlukla testis ameliyatı geçirenler ardından radyasyon tedavisi görürler.
 • Kemoterapi de testis kanseri için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Lenf nodlarını çıkarmadan önce ya da sonra yapılabilmektedir. Kanser tedavilerinde en koruyucu yöntemlerden biridir.

Testis kanserinin evreleri tedavi yöntemlerinde etkilidirler. İlk evredeki kanserlerde yayılma yoktur. Kanser sadece testisler ile sınırlıdır. Bir tane testiste kanser olması ötekini de riske sokar. İkinci evrede ise karın bölümündeki lenf düğümlerine sıçrama olmuştur. Üçüncü evre kanserlerde ise karaciğer ve akciğer olmak üzere kanser genel olarak yayılmıştır.

Bilgisayarlı tomografi taraması (BT) ve kan testleri ile evreler hakkında net bilgiler elde edilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.