saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tsh Nedir? Tsh Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

06.02.2019
52

Tsh nedir, çocuklarda ve yetişkinlerde tsh seviyesi kaç olmalıdır? Tsh testleri neden istenir, hangi durumlarda yapılır, nasıl yapılır, Tsh nasıl düşürülür, düşük tsh belirtileri nelerdir, tsh kilo problemi yapar mı?

Tsh Nedir? Tsh Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Tsh nin ne olduğu ve nasıl tedavi edildiği insanlar tarafından daha sık merak edilmeye başlanan konular arasında yer alıyor. Bu hormon hipofiz bezi faaliyetini kontrol eden bir hormon olarak biliniyor. TSH ismi ise hormonun adının açılımının baş harfleridir. Türkçe’ye çevirildiğinde anlamı tiroid bezini uyarıcı hormon olarak tanımlanıyor. Aslında isminden dolayı kişiler genellikle bu hormonun tiroid bezinde salgılandığını düşünüyorlar. Fakat bu hormon tiroid bezinden salgılanmıyor. Tsh yüksekliği belirtileri sayesinde kişilerin tiroid bezlerinin doğru çalışıp çalışmadığının tespiti yapılmış oluyor. Kimi durumlarda bu bez sayesinde kişilerin hiper tiroidi kimi durumlarda ise hipotiroidi hastası olduğu ortaya çıkmış oluyor. Kişilerin tiroid bezi hastalıkları olup olmadıklarını anlamak açısından da uzman doktorlar tiroid uyarıcı hormon testinin yapılması gerektiğini söylüyorlar. Siz de bu testi yaptırarak tiroid hastalığında erken tanı için önemli bir adım atabilirsiniz.

TSH Yani Tiroid Uyarıcı Hormon Nedir?

TSH tiroid bezini uyarırı ve de tiroid hormonlarının üretilmesini sağlar. Kişilerde eğer yorgunluk, kilo alma ve saç dökülmesi gibi belirtiler varsa o zaman doktorlar tarafından genellikle TSH hormonu testi yapılması istenir. Bu hormon sanılanın aksine tiroidler tarafından üretilmez. Beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilir. Tsh değeri yüksek çıkarsa bu durum kişilerin tiroid hastası olduğu anlamına gelir.

TSH Seviyeleri Kaç Olmalıdır?

Normal TSH seviyesi litre başına yaklaşık olarak 0.3 ile 4.0 mililitrelik birim arasında değiştirmektedir. Eğer tiroid bozukluğu için tedavi gören bir kişi iseniz litre başına 0.5 ile ile 3.0 mililitre olarak değişmektedir.

Her TSH Seviyesi Yüksekliği Ya Da Düşüklüğü Tiroid Bezinin Bozuk Olduğu Anlamına Gelmez

Normalde olması gerektiğinden yüksek TSH seviyesinin görülmesi hamilelik döneminde normal karşılanan bir durumdur. Eğer kişiler steroidleri, dopamin haplarını ve opioid gibi ağrı kesicileri kullanıyor iseler bu durumda normalden daha düşük TSH okuması da almak mümkün olur. Kısacası kimi dönemlerde ve bazı ilaçların kullanımı söz konusu olduğu zaman kişilerde TSH seviyelerinde değişimleri meydana gelebilir. Bu durum illa ki tiroid bezlerinin bozuk olduğu anlamına gelmez.

TSH Seviyesinin Yüksek Olduğu Durumlarda Meydana Gelen Belirtiler Nelerdir?

Eğer kendinizi sık sık yorgun hissediyorsanız, çok üşüyorsanız, cildiniz kuru ise TSH seviyeniz olması gerektiğinden daha yüksek olabilir. Bu belirtilere ek olarak:

 • Saç dökülmeniz varsa,
 • Regl döneminiz düzensiz oluyorsa,
 • Göz altlarınız şişiyorsa,
 • Eklemlerinizde ağrı varsa,
 • Nabız sayınız olması gerektiğinden daha düşükse,
 • Normalde olduğundan daha kalın sesiniz varsa,
 • Cinsel isteksizlik duyuyorsanız,
 • Unutkanlık probleminiz varsa,
 • Odaklanmada zorlanıyorsanız,
 • Sık kramp giriyorsaTSH seviyeniz olması gerektiğinden daha yüksek seviyededir. Bu belirtilen sizde de olduğunu düşünüyorsanız mutlaka en kısa sürede bir doktor ile görüşmeniz gerekir.

TSH Seviyeleri Neden Olması Gerektiğinden Daha Yüksek Çıkar?

TSH seviyelerinin olması gerektiğinden yüksek çıkmasının altında pek çok farklı neden yatabilir. Bu nedenlerden en sık görüleni iyot yetersizliğidir. Buna ek olarak kişilerin eğer hipofiz bezi alınmışsa, kişi lityum içeriğine sahip olan ilaçları kullanıyor ise, aşırı miktarda demir yüklenmesi yapıldıysa ve gereğinden fazla kalsiyum alındıysa kişilerde TSH seviyeleri olması gerektiğinden daha yüksek çıkmaktadır. Bunlara ek olarak:

 • Kanser tedavisi görmek,
 • Östrojen hormon desteği almak,
 • Tiroid hormonunu azaltan gıdalardan çok fazla tüketmek,
 • Tümor hastalıkları nedeni ile TSH seviyelerinde artış olduğu gözlemlenmiştir.

TSH Seviyesi Yüksek Çıkan Bir Kişi Ne Yapmalı?

Tsh yüksekliği tedavi edilmezse ne olur diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Böyle bir durumda kişilerde ciddi sağlık problemleri görülebilir. Bu nedenle kişilerin TSH yüksekliğini tedavi ettirmeleri gerekmektedir. Eğer sizde de TSH yüksekliği şikayeti varsa mutlaka endokrinoloji bölümüne başvurmanız gerekir. Hastalığınızın seviyesi, hastalığın nedeni, özellikleriniz gibi etkenler dikkate alınarak sizin için en uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Düşük TSH Seviyesi Olması Ne Anlama Gelmektedir?

Kimi hastalarda TSH bezi fazla çalışırken kimi hastalarda bu durumun tersi de söz konusudur. TSH seviyesinin düşük olması tiroit bezinin fazla çalışmadığı anlamına gelmektedir. Bu durum Tsh yüksekliğinde beslenmesinde de olduğu gibi, fazla tuz alındığı dönemlerde de düşük TSH okumaları alınabilir. Bu nedenle her okumadan kişilerin hasta olduğu çıkarımını yapmak yanlış olur. Bu durumun önüne geçmek için kişilerin dönem dönem bu testleri yapması önerilmektedir. Bu sayede daha sağlıklı TSH seviyesi okumaları yapılabilmektedir.

TSH Seviyesi Düşük Olduğu Zaman Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?

Sizin de TSH seviyeniz düşükse muhtemelen olmanız gerekenden daha sinirlisiniz. Günlük işlerinizi yaparken çok çabuk yoruluyorsunuz. Yemek yediğiniz ve iştahınızın yerinde olmasına karşın hızlı bir şekilde kilo kayıp ediyorsunuz. Bunlara ek olarak TSH seviyesi düşük olan hastalarda:

 • Ellerde titreme,
 • Dikkat vermede bozukluk,
 • Uyku problemleri,
 • Sıcağa karşı aşırı hassas olma,
 • Ağız kuruluğu yaşamak,
 • Saçların dökülmesi,
 • Kadınlarda regl döngüsünün düzenli ilerlememesi,
 • Cinsel istekte duyulan azalma,
 • Kaslarda hissizlik ve güçsüzlük,
 • Gözlerde canlı bakış ve büyüme görülmektedir. Bu kişiler yüksek olasılıkla TSH düşüklüğü yaşıyorlardır ve en kısa zamanda bir doktora gitmeleri gerekir.

TSH Testleri Neden İstenir?

TSH testlerinin istenmesindeki amaç, tiroid uyarıcı hormon ya da TSH düzeylerinin ölçülmesin olanak verdiğinden, tiroid sorunlarının teşhis edilmesinde TSH testleri istenir. Eğer kişilerde saç dökülmesi, kilo alımı, yorgunluk gibi problemler var ise, doktorlar genellikle kişilerden bu testi talep etmektedir.

Çocuklarda TSH Değerleri Kaç Olmalıdır?

Çoçuklarda tsh hormonu yüksekliği belirtileride en sık merak edilen konular arasında yer alırlar. Normal TSH düzeyleri çocuklarda çocukların yaşına bağlı olarak ölçülmektedir. Yani her çocuk için aynı TSH seviyesi ölçülmesi beklenmemelidir. Eğer yeni doğan ise TSH’nin kabul edilebilir bir düzeyde olması için 0.9 ile 7.7 arasında bir değerde olması gerekir. Çocuk ergenlik dönemine girdiği zaman bu değerler değişir ve 0.6 ile 5.5 değerleri normal kabul edilir. Normal TSH değerli olarak da 0.5 ile 4.8 değerlerinde değişmektedir.

TSH Testlerini Farklı Dönemlerde Yapmaya Özen Gösterin

Testler yapılırken dönem dönem değerlerde oynamalar olabileceği unutulmamalıdır. Kişilerin aşırı tuzlu yedikleri yemek bile TSH değerlerinin seyrini bozabileceğinden bu testlerin genellikle farklı dönemlerde yapılması uygun görülmektedir. Bunun için hastalık tanısı konmadan önce yapılan tahlillerin netliğinden emin olmak gerekmektedir.

TSH Değerleri Ve Kilo Problemleri

Tsh yüksekliği kilo yaparmı diye sıkça sorulmaktadır. Tiroid bezinin salgıları kilo belirlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Yani evet, TSH seviyeleri ile kilo arasında bulunan ilişkiler nedeni ile kişilerin tiroid problemine bağlı olarak daha şişman olmaları söz konusu olabilmektedir. Ya da tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda da kilo üzerinde istenmeyen değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle de ideal kiloya kavuşulması için kişilerin mutlak suretle tiroid problemlerine bir çare bulmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan diyetler ya da egzersizler bu hastalığın geçmesini ya da kilo vermeyi ve de almayı sağlayamayacaktır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.