saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Türkiye’deki En İyi Trekking Rotaları

30.10.2018
71
Türkiye’deki En İyi Trekking Rotaları

Likya Yolu

Uzunluğu ve çizildiği rota itibariyle sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın en iyi trekking rotaları arasında yer alıyor. Likya Yolunun gezilmesi için Güneybatı Ege Bölgesinde başlayan yolcuğuna 19 Likya kentini gezecek şekilde devam ediyorsunuz. Toplamda 509 kilometre gibi devasa bir parkur özelliğine sahip olan Likya Yolu rotası, Likya Birliği’nin ticaret yolu izlerini de günümüzde halen bünyesinde barındırıyor.

Güzergah üzerindeki eski isimleri Xsantos, Pınara, Patara, Olympos, Myra, Tlos, Sidyma, Anitphellos, Letoon, Phaselis, Apollonia, Chimer, Simena kentlerini de geziyorsunuz. Her bir antik kent ve bu bölgelere gidilirken geçilen yollar itibariyle, en iyi trekking yolları arasında Likya Yolu da kendine yer buluyor. Türkiye yürüyüş rotaları atlası bünyesinde en uzun rotaları inceleyenler tarafından ilk olarak Likya yolu akla geliyor. Gezilebilecek en ilginç rota da özellikle bu bölgelerde halen harabe olarak kalıntıları süren kentler için çizilmiştir.

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları için bir trekking rotası belirlenmiş ve bu rota 396 kilometre uzunluğa sahip olacak şekilde yürüyüşe uygun bölgelerden oluşturulmuştur. Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından 100 kırmızı nokta arasında yer almış olan bölge için rotanın başlangıç ve bitiş noktaları itibariyle en iyi trekking rotalarından biri olduğuyla ilgili görüşler bulunuyor.

Güney kısımlarında sandal ve çam ağaçlarının, kuzey bölümlerinde ise sarı, beyaz ıhlamur ağaçlarının bulunduğu bir bölgede yürüyüş yapılması sağlanıyor. Özellikle trekking esnasında görülecek olan arboretum bölgesindeki, çapları 2 ile 7 metre ile boyları 18 ile 30 metre arasında değişen ağaçlar bulunuyor. Istıranca meşesi, Kafkas ıhlamuru, akçaağaç, porsuk, dağa karaağacı gibi ağaçlar da bölgenin güzel bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. Gezide farklı tonlardaki çevre güzellikleriyle birlikte, tepelerin yarattığı gizli coğrafyalar da, Ege yürüyüş noktaları arasında Yenice Ormanlarının bulunmasını sağlıyor. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Türkiye’deki En İyi Yetişkin Otelleri

Kaçkar Dağları

Kaçkar dağlarının trekking yürüyüşünde rotanın en çok dikkat çeken yaylaları, köyleri ve kaleleri de bir arada bulunduruluyor. Fırtına vadisi, Ayder yaylası, Deniz Gölü, Körahmet Geçidi gibi bölgelerin rota üzerindeki yeriyle birlikte toplamda 7 günlük yolculuk sonucunda parkurun tamamlanması sağlanıyor. Türkiye’de sürekli olarak adından söz edilen fakat özellikle sağlık durumu iyi olmayan bireylerin katılmaması gereken bir parkur yapısına sahiptir.

Daha önce deneyimi olmayan, uzun yürüyüşler yapmayı başaramayan, sağlığıyla ilgili sorunları bulunan bireylerin uzak durması gereken bir rota durumuna sahiptir. Dik inişler ve çıkışlar, uçurumlar, dikkatli olunması gereken dar geçitler aracılığıyla bölgenin her zaman için değerli bir yürüyüş rotası olarak görülmesi sağlanmıştır. Yeşil, sarı, beyaz ve siyahın kesiştiği yerlerle birlikte sürekli olarak inişli çıkışlı bir rota belirlenmiş olması, özellikle yürüyüşünüzü doğrudan etkiliyor. Diğer pek çok parkura kıyasla çok daha zorlu olan rotaya katılım için gerekli olan tüm ekipmanlarınız bulunmalıdır. Türkiye yürüyüş parkurları arasında Kaçkar Dağları, trekking faaliyetleri için uzun yıllardır ilgi gören ve gelecekte de binlerce katılım sağlanacak bir bölgedir.

Karia Yolu

800 kilometrelik bir trekking yolu oluşturulmuş, Karia yolu sayesinde özellikle yürüyüşün Türkiye’de yapılabilecek en güzel yerlerinden bir tanesi seçilmiştir. Sürekli olarak yukarı ve aşağı yönlü hareketler, Türkiye Trekking federasyonu tarafından bu bölgeye olan ilgiyle ilgili açıklamalar yapılmasını sağladı. Her yaş grubundan insanın yoğun katılım sağladığı Karia yolunun hem uzun olması hem de Muğla ve Aydın’dan geçen güzergahlara sahip olması dikkat çekiyor. Sürekli olarak sıcak mevsimlerde değil, diğer mevsimlerde de zorlu koşullar karşısında özellikle Karia yoluna ilgi gösteren trekking severlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

St. Paul Yolu

Trekking seven herkes tarafından mutlaka duyulmuş olan yollar arasında St. Paul yolu da bulunuyor. Antalya ile Isparta sınırlarında yapılacak olan yürüyüşün rotası itibariyle toplamda 500 kilometrelik bir alana yayılan rota uzunluğu bulunuyor. Aziz Paul’un Anadolu’da bu rotada yürüdüğü öngörülerek belirlenmiş olan ismiyle anılan yol için yoğun ilgi gösteriliyor.

Yürüyüşlerde pek çok köyden geçildikten sonra, Trekking Türkiye rotaları arasında en uzunlardan biri olan St. Paul Yolu, Yalvaç’ta son buluyor. Uzun olması, zorlu yerlerden geçiliyor olması, son derece ilginç Coğrafyalarla karşılaşılması da yolun ve rotanın önemini çok daha fazla artırıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.