saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tuz Diyeti Nasıl Yapılır?

05.12.2018
570
Tuz Diyeti Nasıl Yapılır?

Tuz diyeti, son dönemde çok popüler hale gelmiş olan bir beslenme yöntemidir. Bir diğer ismi ise sodyum diyetidir. Bilindiği üzere 3 beyaz olarak bilinen ürünlerin çok fazla alınması büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. 3 beyaz arasında yer alan tuzun azaltılmasına dayalı olan bu diyet sayesinde, çok daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz. Sodyumlu su diyeti, mutlaka doktor tavsiyesinde uygulanmalıdır.

Sodyum Diyeti Nedir?

Sodyum diyeti neden yapılır sorusu, en çok gündeme getirilen suallerin başında gelmektedir. Bu diyet, günlük olarak alınan tuz miktarının başarılı bir biçimde kısıtlanması ilkesine dayanmaktadır. Çünkü tuz, çok fazla alındığı zaman vücut için bir takım sorunları beraberinde getirmektedir. Böbreklerinde rahatsızlık olan kişiler, tuzu çok fazla tükettikleri zaman organ zarar görebilmektedir. Buna ek olarak kalp hastalarının da mutlaka sodyum olarak bilinen tuz diyetini yapmaları gerekmektedir.

Sodyum Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Sodyum diyeti soda eşliğinde de gerçekleştirilebilir. Ancak bunun için uygun bir sodanın seçilmesi gerekmektedir.Birçok farklı faydaya sahiptir. Bunların başında ise kan basıncının başarılı bir şekilde düşmesi gelmektedir. Özellikle kalp hastalığı gibi sorunlar, bu diyet sayesinde minimize edilebilir. Kan basıncının çok ani bir şekilde yükseldiği durumlarda felç geçirme riski de söz konusudur. Tuzun azaltılması ile bu sorun da ortadan kalkabilmektedir. Bundan dolayı kalp hastalığı gibi bir soruna sahip olan kişilerin tuz diyeti yapması önerilmektedir. Ayrıca alkol alan kişiler ve kilo problemi olanlar da tuz diyeti ile daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirler. Yeterince hareket etmeyen ve egzersiz yapmayan kişiler, sodyum diyeti ile birçok riski düşürebilmektedirler. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Sebze Diyeti Nasıl Yapılır?

Sodyum Diyetinde Riskler Var mı?

Sodyum diyeti ekşi sözlük gibi sosyal medya sitelerinde de gündeme gelmektedir. Bu tip bir diyeti yapmadan önce ilk olarak doktor ile görüşmek gerekmektedir. Çünkü bir takım risk faktörleri ortaya çıkabilir. Özellikle çok ağır bir şekilde spor yapan kişiler, tuz diyeti sonrasında bir takım olumsuzluklar ile karşı karşıya kalabilirler. Bunların başında ise hiponatremi gelmektedir. Spor sırasında çok fazla terleme olduğunda vücut sodyum kaybeder. Bu kişi diyette olduğu zaman tuzu geri alamaz. Bu yüzden sorunlar ortaya çıkabilir. Çok sık olmasa da aynı zamanda diyet yapılırken baş ağrısı gibi problemler de görülebilmektedir. Buna ek olarak vücudun belli bölümlerinde uyuşukluk, kasların seğirmesi, kaslarda kasılma gibi farklı belirtiler kendisini gösterebilmektedir. Mide bulantısı ise bir diğer yan etkidir. Ancak dediğimiz gibi bunlar her kişide görülen etkiler değildir. Sadece çok nadir bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

 

Sodyum Diyeti Nasıl Yapılır?

Soyum içermeyen besinler diyetin temel noktasını oluşturmaktadır. Buna göre şunlara dikkat edilmelidir;

  • Bu diyet içinde bir sınırlama söz konusudur. En az 1500, en fazla ise 2400 miligram kadar tuz alınmalıdır. Bunun altı ya da üstü zarardır.
  • Hazır gıdalardan uzak durmak çok önemlidir. Çünkü bu tür yiyeceklerde genellikle tuz oranı çok yüksektir.
  • Sodyum diyetine uygun soda tercihinde bulunmak gerekmektedir.
  • Beslenme listesi hazırlanırken; ketçap, maydanoz ve hardal gibi yiyeceklere kesinlikle yer verilmemesi gerekmektedir. Çünkü bunların tuz oranı genel olarak çok yüksektir.
  • Ürünlerin tuz oranlı mutlaka kontrol edilmelidir. Buna göre diyet yapıldığı zaman çok daha başarılı sonuçlar alınacaktır.
  • Tuzu bırakmak genellikle çok zor olabilir. Bundan dolayı tuza yakın tatlar veren bir takım baharatları almak gerekmektedir. Değişik baharatlar sayesinde tuz ihtiyacını karşılamak mümkündür.
  • Konserve şeklinde hazırlanmış olan yiyeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Çünkü bunların tuz oranları genel olarak yüksektir.
  • Ambalajlı ürünler de yasaklı listesinde yer almaktadır. Örneğin salam ya da ambalajlanmış olan balıklar kesinlikle tüketilmemelidir.

Tüm bunlara uygun bir şekilde hareket edildiği zaman zayıflamak da çok zor bir işlem olmayacaktır. Bu şekilde istenilen kiloya ulaşmak mümkündür. Ancak oranlara dikkat etmek çok önemlidir. Ayrıca diyet sırasında istenmeyen bir durum ortaya çıktığında mutlaka ara verilmelidir. Bunun yanı sıra her zaman doktor kontrolünde olmak ve buna göre yemek listesine uyum sağlamak ve devam etmek çok önemli bir husustur. Başarılı bir sodyum diyeti ile birçok riskten kurtulmanız mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.