saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tuz Ruhunu Kim Buldu?

12.11.2018
63
Tuz Ruhunu Kim Buldu?

Tuz ruhunun ilk defa bulunması ile beraber birçok farklı alanda kullanımı da yaygın bir hale gelmiştir. Tuz ruhu, günümüzde değişik amaçlar ile tercih edilmektedir. İnsan sağlığı açısından birçok zararı olduğu için kullanım konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

Tuz Ruhunun Keşfedilmesi

Tuz ruhunu bulan kişi çok merak edilir. Bu sorunun cevabı ise çok açıktır. İslam dünyasının yetiştirmiş olduğu önemli bilginlerinden birisi olan Cabir bin Hayyan, milattan sonra 800 yılında tuz ruhunu keşfetmiştir. Bu maddenin diğer ismi Hidroklorik asit olarak bilinmektedir. Cabir bin Hayyan, sülfürik asit ile beraber sofra tuzunu karıştırmıştır. Bunun sonrasında ise ortaya tuz ruhu çıkmıştır. Simyacı olan Müslüman bilim adamı, yapmış olduğu çalışmaları, 20 farklı kitap içinde toplamıştır. Bu kitap, kendisinden sonra gelen diğer bilim adamlarına örnek teşkil etmiştir.

Solvay ve Leblanc İşlemleri Nelerdir?

Tuz ruhu işlemleri denildiği zaman aklımıza Leblance ve Solvay gelmektedir. Sanayi devriminden sonra birçok farklı alanda bu madde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun için ünlü Fransız bilim adamının uygulamış olduğu bir takım işlemler çok büyük bir ses getirdi. Buna göre Leblanc; kömür, sülfürik asit, kireç taşını kullandı. Böylelikle tuzun alkali olabileceği de kanıtlandı. 1863 yılında Alkali yasası bu şekilde ön plana çıkmıştır. Sonuç olarak benzer bir takım yasalar da ilgi görmeye başladı. Tepkime içine giren aşırı klorür ve hidrojenin havaya karışması gibi bir sonuç ortaya çıktı. Ancak bu işlem daha sonra terk edildi.

 1. yüzyıla gelindiği zaman Leblanc tarafından yapılan işlem kabul gördü. Bu işleme göre artık hidroklorik asit olarak tanımlanan yan ürünlerin kullanılmasına bir son verildi. Bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf edilmiş olundu. Buna ek olarak sistem, 20.yüzyıldan sonra hızlı bir şekilde gelişen sanayi kollarında kullanıldı.

Tuz Ruhunun Özellikleri Nelerdir?

Tuz ruhunun özellikleri konusunda şunlardan bahsetmek mümkündür;

 • HCI formülü ile gösterilen bu madde içinde bir tane klor atomu bulunur.
 • Bunun yanı sıra bir adet de hidrojen atomu dikkat çekmektedir.
 • Demir, magnezyum, çinko ve alüminyum gibi maddeler ile etkileşim içerisine girdiği zaman sonuç olarak hidrojen açığa çıkmaktadır.
 • Organik olarak tanımlanan bir takım bileşikler ile etkileşime girdiği zaman sonucunda klorlu ürünler elde etmek mümkündür.

Tuz Ruhunun Zararları Nelerdir?

Tuz ruhunun çok fazla ya da dikkatsiz bir şekilde tercih edilmesi, birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Tuz ruhunun zararları şu şekildedir;

 • Tuz ruhu son derece güçlü bir madde olarak bilinmektedir. Bundan dolayı kullanım sırasında dikkatli olmak ve özellikle bu maddeyi solumamak çok önemlidir. Çünkü nefes alma ve verme gibi işlemler, tuz ruhu yüzünden oldukça zor bir hale gelebilmektedir. Hatta çok fazla tuz ruhuna maruz kalan kişilerde öksürük gibi bir belirti de ortaya çıkabilmektedir.
 • Evlerde tuz ruhunun kullanılması aşamasında mutlaka maske tercih edilmelidir. Ağız ve burun ile temas etmemesi önemlidir.
 • Göze zarar verebilen tuz ruhu, bu yönü ile tehlikeli bir maddedir.
 • Ürünün vermiş olduğu zararlar sadece insan üzerinde etkili değildir. Çünkü tuz ruhu ile çok fazla ovulan yerlerde ve özellikle pvc gibi alanlarda bir takım olumsuzlukların ortaya çıkması çok normaldir. Zamanla bu bölümlerde bazı onaylamalar görülebilmektedir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Termometreyi Kim Buldu?

Tuz Ruhu Nerelerde Kullanılır?

Tuz ruhu nerelerde kullanılır sorusunun cevabında birçok değişik alan ve sektör olduğunu görmekteyiz. Bunları şöyle özetleyebiliriz;

 • Çelik tarzı maddelerin temizlenmesinde tuz ruhu kullanımı çok yaygın bir şekilde söz konusudur.
 • PVC üretiminde yine tuz ruhunun ön plana çıktığını görmekteyiz. Çünkü Vinil Klorit ismi verilen maddenin üretimi, hidroklorik asit ile mümkün olmaktadır.
 • İnorganik bir takım bileşkelerin üretiminde tuz ruhu çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 • Evlerde en çok temizlik için banyo, mutfak ve tuvalet fayanslarında kullanılmaktadır.
 • Ph kontrolünü sağlanabilmesi, tuz ruhu ile çok kolay olmaktadır.
 • Dericilik sektöründe yine bu madde ön plana çıkar.

Buna ek olarak tuz ruhu kullanımı kayaların için kısmında da karşımıza çıkar. Bu şekilde tuz ruhunun enjekte edilmesi ile petrol konusunda araştırmalar yapılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.