saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ülseratif Kolit Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer Ülseratif Kolit Hastalığının Tedavi Nedir?

27.02.2019
41

Ülseratif kolit hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir, nasıl teşhis edilir, ülseratif kolit hastalığı olan biri hangi tetkitleri yaptırmalı, hangi aşamada doktora başvurulmalı, nelere dikkat etmelidir?

Ülseratif Kolit Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer Ülseratif Kolit Hastalığının Tedavi Nedir?

Esas olarak tedavisi mümkün olmasına rağmen bazen can sıkıcı bir hale gelebilen ülseratif kolitin sebepleri ve tedavi yolları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Ülseratif kolit mutlaka doktor gözetiminde üzerine gidilmesi ve dikkatli tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık. Şayet kişi hastalığını iyi takip eder ve doktor tavsiyelerini dinlerse yaşam kalitesini yükseltmesi mümkün.

Ülseratif Kolit Nedir?

Ülseratif kolit sindirim sisteminizde uzun süreli enflamasyona ve ülserlere neden olan enflamatuar bir bağırsak hastalığıdır. Ülseratif kolit, kalın bağırsak ve rektumun en iç astarını etkiler. Belirtiler genellikle aniden ziyade zamanla gelişir. Ülseratif kolit zayıflatıcı olabilir ve bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Tedavisi bilinmemekle birlikte, tedavi, hastalığın belirti ve semptomlarını büyük ölçüde azaltabilir ve hatta uzun süreli iyileşme sağlayabilir. Ülseratif kolit tedavisinde en iyi doktor sizi uzun süredir takip eden doktordur.

Ülseratif Kolit Belirtileri

Ülseratif kolit belirtileri, iltihabın ciddiyetine ve nerede meydana geldiğine bağlı olarak değişebilir. Belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • İshal, sıklıkla kan veya irin ile
 • Karın ağrısı ve kramp
 • Rektal ağrı
 • Rektal kanama
 • Dışkılama aciliyeti
 • Acil olmasına rağmen dışkılama yetersizliği
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Çocuklarda, büyümede gerilik

Ülseratif koliti olan çoğu insanda hafif ila orta şiddette semptomlar vardır. Ülseratif kolitin seyri değişebilir, bazı kişilerde uzun süreli olabilir.

Ülseratif Kolitin Türleri

Ülseratif kolit tipleri şunlardır:

Ülseratif Proktit.

Enflamasyon anüse en yakın bölgeyle sınırlıdır ve rektal kanama hastalığın tek belirtisi olabilir. Bu ülseratif kolit formu en hafif olma eğilimindedir.

Proctosigmoiditis

Enflamasyon rektum ve sigmoid kolonu (kolonun alt ucu) içerir. Belirti ve semptomlar arasında kanlı ishal, karın krampları ve ağrı ve bunu yapma dürtüsüne rağmen bağırsakları hareket ettirememe sayılabilir.

Sol Taraflı Kolit

İltihaplanma rektumdan sigmoid ve alçalma kolonuna kadar uzanır. Belirti ve semptomlar arasında kanlı ishal, abdominal kramp ve sol tarafta ağrı ve istenmeyen kilo kaybı sayılabilir.

Pankolitte

Pancolitis sıklıkla tüm kolonu etkiler ve şiddetli olabilen kanlı ishal, karın krampları ve ağrı, yorgunluk ve önemli kilo kaybı nedenlerine neden olur.

Akut Şiddetli Ülseratif Kolit

Bu nadir kolit şekli tüm kolonu etkiler ve şiddetli ağrı, bol ishal, kanama, ateş ve yemek yapamamasına neden olur.

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Bağırsak alışkanlıklarınızda kalıcı bir değişiklik yaşıyorsanız veya aşağıdaki gibi belirti ve semptomlarınız varsa doktorunuza danışın:

 • Karın ağrısı
 • Dışkıda kan
 • Reçetesiz satılan ilaçlara yanıt vermeyen devam eden ishal
 • Uykudan uyandıran ishal
 • Bir veya iki günden fazla süren açıklanamayan bir ateş

Ülseratif kolit genellikle ölümcül olmasa da, bazı durumlarda hayatı tehdit edici komplikasyonlara neden olabilecek ciddi bir hastalıktır.

Ülseratif Kolit Nedenleri

Ülseratif kolitin kesin nedeni bilinmemektedir. Önceden, diyet ve stresden şüphelenildi, ancak şimdi doktorlar bu faktörlerin ağırlaşabileceğini ancak ülseratif kolite yol açmayacağını biliyorlar. Muhtemel bir sebep, bağışıklık sistemi arızasıdır. Bağışıklık sisteminiz istilacı bir virüs veya bakteri ile savaşmaya çalıştığında, anormal bir bağışıklık tepkisi bağışıklık sisteminin de sindirim sistemindeki hücrelere saldırmasına neden olur.

Ülseratif Kolit İçin Risk faktörleri

Ülseratif kolit, aynı sayıda kadın ve erkeği etkiler. Risk faktörleri şunları içerebilir:

Yaş

Ülseratif kolit genellikle 30 yaşından önce başlar. Ancak, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve bazı insanlar 60 yaşına kadar hastalığı geliştirmeyebilir.

Irk veya Etnik Köken

Beyazlar hastalık riski en yüksek olmasına rağmen, herhangi bir ırkta da ortaya çıkabilir. Mesela Aşkenazi Yahudi kökenli iseniz, riskiniz daha da yüksektir.

Aile Öyküsü

Ebeveyn, kardeş veya çocuk gibi yakın bir akrabanız varsa hastalığa yakalanma riskiniz daha yüksektir. Kalıtım aynı zamanda ülseratif kolitin hastalığa sahip aile bireylerinde daha sık görülmesinde rol oynuyor gibi görünmektedir. Bununla birlikte, ülseratif koliti olan kişilerin çoğunda bu aile öyküsü yoktur.

Ülseratif Kolit Teşhisi

Doktorunuz, belirti ve semptomlarınız için olası diğer nedenleri ekarte ettikten sonra ülseratif kolit tanısı koyacaktır. Ülseratif kolit tanısını doğrulamaya yardımcı olmak için aşağıdaki test ve prosedürlerden bir veya daha fazlası gerekebilir:

Kan Testleri

Doktorunuz, kansızlığı kontrol etmek veya enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için kan testleri önerebilir.

Dışkı Örneği

Dışkıdaki beyaz kan hücreleri ülseratif kolit olduğunu gösterir. Bir dışkı örneği ayrıca, bakteri, virüs ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar gibi diğer hastalıkların da dışlanmasına yardımcı olabilir.

Kolonoskopi

Bu muayene doktorunuzun tüm kolonunuzu, kamera bağlı ince, esnek, ışıklı bir tüp kullanarak görmesini sağlar. İşlem sırasında doktorunuz laboratuvar analizi için küçük doku örnekleri de alabilir (biyopsi). Bazen bir doku örneği tanıyı doğrulamaya yardımcı olabilir.

Esnek Sigmoidoskopi

Doktorunuz, kolonunuzun son kısmı olan rektum ve sigmoidi incelemek için ince, esnek, ışıklı bir tüp kullanır. Kolonunuz şiddetli bir şekilde iltihaplanırsa, doktorunuz tam bir kolonoskopi yerine bu testi yapabilir.

Röntgen

Şiddetli semptomlarınız varsa, doktorunuz perfore kolon gibi ciddi komplikasyonları dışlamak için karın bölgenizdeki standart bir röntgeni kullanabilir.

BT Taraması

Doktorunuz ülseratif kolitten kaynaklanan bir komplikasyondan şüphelenirse, karnınızın veya pelvisinizin BT taramasını yapılabilir. Bir BT taraması ayrıca kolonun ne kadarının iltihaplı olduğunu ortaya çıkarabilir.

Bilgisayarlı Tomografi ve MR

Doktorunuz, ince bağırsaktaki iltihapları dışlamak istiyorsa, bu testlerden birini önerebilir. Bu testler bağırsakta iltihaplanma konusunda konvansiyonel görüntüleme testlerinden daha hassastır. MR radyasyon içermeyen bir alternatiftir.

Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif kolit tedavisi genellikle ülseratif kolit tedavisi ilaçları ile ilaç tedavisi veya ameliyatı içerir. Ülseratif kolit tedavisinde çeşitli ilaç kategorileri etkili olabilir. Aldığınız tür durumunuzun ciddiyetine bağlı olacaktır. Bazı insanlar için iyi çalışan ilaçlar başkaları için işe yaramayabilir, bu nedenle size yardımcı olacak bir ilaç bulmak zaman alabilir. Ayrıca, bazı ilaçların ciddi yan etkileri olduğundan, herhangi bir tedavinin yararlarını ve risklerini ölçmeniz gerekir. Ayrıca ülseratif kolit bitkisel tedavi yolları da denenebilir.

Antienflamatuar ilaçlar

Antienflamatuar ilaçlar sıklıkla ülseratif kolit tedavisinde ilk adımdır.  Bu tür ilaçların hangisini aldığınız ve bunun ağızdan mı yoksa lavman, ülseratif kolit iğne tedavisi veya fitil olarak mı alındığı, kolonunuzun etkilenen bölgesine bağlıdır.

Bağışıklık Sistemi Baskılayıcılar

Bu ilaçlar ayrıca iltihaplanmayı da azaltır, ancak bunu iltihap sürecini başlatan bağışıklık sistemi tepkisini baskılayarak yaparlar. Bazı insanlar için, bu ilaçların bir kombinasyonu tek başına bir ilaçtan daha iyi sonuç verir.

Cerrahi Müdahale

Cerrahi, ülseratif kolitleri sıklıkla ortadan kaldırabilir. Ancak ülseratif kolit ameliyatı genellikle tüm kolonunuzu ve rektumunuzu çıkarmak anlamına gelir. Bu prosedür dışkı toplamak için bir çanta takma ihtiyacını ortadan kaldırır. Cerrahınız, ince bağırsağınızın sonundan bir kese inşa eder. Poşet daha sonra doğrudan anüsünüze tutturulur ve böylece atıkları normal şekilde atmanız sağlanır. Bazı durumlarda bir kese mümkün değildir. Bunun yerine, cerrahlar karnınızda dışkıyı bağlı bir torbada toplanmak üzere geçirilen kalıcı bir açıklık oluşturur.

Kanser Gözetimi

Artan riskiniz nedeniyle kolon kanseri için daha sık tarama yapmanız gerekecektir. Önerilen program, hastalığınızın konumuna ve ne kadar zamana sahip olduğunuza bağlı olacaktır. Hastalığınız rektumunuzdan daha fazlasını içeriyorsa, her bir ila iki yılda bir gözetleme kolonoskopisine ihtiyacınız olacaktır. Diğer yandan ülseratif kolit diyeti de doktorunuz tarafından tavsiye edilecek

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.