saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ultrasonun Zararları Nelerdir?

23.10.2018
118
Ultrasonun Zararları Nelerdir?

Ultrasonun Zararları Nelerdir?

Ultrason nedir diye merak edenler için, vücudun içerisindeki rahatsızlıkların tam olarak belirlenmesinde ve ortaya çıkarılmasında en yararlı cihazlardan bir tanesidir. Vücuda ışın vermediği için kalıcı rahatsızlıklar ya da sağlık problemleri oluşturmaz. Özellikle akciğer, böbrek, karaciğer, mide gibi organların içerisindeki rahatsızlıkların tespit edilmesine zemin hazırlar. Ancak çok fazla ultrasona girmek, vücutta kalıcı hasarlar bırakabilir.

Hamile Kadınlar İçin Dikkat

Ultrason zararları ve yararları araştırıldıktan sonra kullanmak, özellikle hamile kadınlar açısından daha önemlidir. Bu nedenle hamile olan ya da hamilelik şüphesi bulunan kadınların ultrason almadan önce doktorları ile görüşmeleri faydalarına olacaktır.

 • Hamilelik döneminde ultrasona girmek vücutta ya da bebekte kalıcı hasarlar bırakmaz.
 • Ancak çocuğun doğduktan sonra öğrenme güçlüğü çekmesine ya da konuşmaya geç başlamasına zemin hazırlar.
 • Bu gibi problemleri yaşamamak adına hamilelerin ultrasona girmeden önce iyice araştırmaları ve doktorları ile görüşmeleri önemlidir.
 • Gebelik süreci tamamlanmadan sık ultrasona girmek, bebeği de olumsuz yönde etkiler.

Bebeğin cinsiyeti ya da rutin kontrolleri yapılırken ultrason süresinin uzatılmaması gerekir. Kısa ve hızlı bir şekilde bebek incelenmeli ve anne bu doğrultuda bilgilendirilmelidir.

Disleksiye Sebep Olur

Son dönemde yaygınlaşmaya başlayan rahatsızlıklardan bir tanesi disleksi olarak bilinir. Okuma ve öğrenme güçlüğü olarak ortaya çıkan disleksi, doğuştan gelen rahatsızlıklar arasındadır. Annelerin gebelik döneminde çok fazla ultrasona girmeleri, belirtilen rahatsızlığın ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

 • Gebelikte sık ultrasona girenler, daha sonrasında çocuklarında disleksi rahatsızlığı ile uğraşırlar.
 • Benzer sorunların ortaya çıkmaması adına ultrason sıklığını olabildiğince az tutmak gerekir.
 • Bu noktada bilinçsiz olan annelerin, doktorları tarafından bilgilendirilmeleri faydalı olacaktır.
 • Anne karnındaki çocuğun sağlığının korunması adına ultrason süreci ve işlem sıklığı en iyi şekilde belirlenmelidir.

Her ne kadar ışın yaymasa da ultrason fazla radyasyona sebep olduğu için bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Gebelik Şansını Azaltır

Hamile kalmak isteyen ya da anne olmayı hedefleyen kadınların çok fazla ultrasona girmeleri gebelik şansını azaltır. Yumurtalıkları olumsuz yönde etkileyen ve radyasyon yayan cihazın birbirinden farklı olumsuz etkileri vardır. Herhangi bir sağlık problemi nedeniyle ultrason kullanmak zorunda olanların ise daha sonrasında hemen ılık duş almaları, üzerlerindeki radyasyonun azalmasına yardımcı olur. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Yaban Mersinin Zararları Nelerdir?

Ultrason jeli zararları: Ultrason işlemi sırasında kullanılan jelinde vücut açısından zararlı olduğu belirlenmiştir. Özellikle hamilelik döneminde, derinin altına işleyerek çocuğa zarar verdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle ultrasona gireceklerin mutlaka doktorları ile görüşmeleri ve süreci hızlandırmaları gerekir.

Sinir Sisteminin Bozulmasına Neden Olur

Vücuda çok fazla radyasyon girmesi, zaman içerisinde sinir sisteminin bozulmasına zemin hazırlar. Bu gibi durumlarda ise toprağa basmanın ya da ılık bir duş almanın iyi geldiği belirtilmiştir. Özellikle 1 hafta arayla ultrasona girmek, vücutta elektriğin daha çok birikmesine neden olur.

 • Bir sağlık problemi nedeniyle sık ultrason kullanmak zorunda olanların işlem sonrasında sürekli duşa girmeleri önerilir.
 • Bu sayede vücuttaki elektrik ve radyasyon daha kolay bir şekilde atılır.
 • Hamileler dışında çocuklarında ultrason kullanmaları önerilmez.
 • Herhangi bir sağlık sorunu oluşsa bile farklı yöntemler ile tespit edilmesi, vücut sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Ultrason hastalıkları öğrenme aşamasında en hızlı yöntemlerden bir tanesi olduğu için hastanelerde çok fazla kullanılır.

Az Kullanılması Gerekir

Sık ultrasona girmek bebeğe zarar verir mi diye merak edenlerin, daha sonrasında herhangi bir sorun yaşamamak adına az kullanmaları faydalarına olacaktır. Gebelik döneminde bebeğin cinsiyetinin ya da vücut gelişiminin öğrenilmesi adına ultrason faydalıdır. Bu aşamada ise olabildiğince az kullanmak, farklı problemlerin oluşmasını engeller.

 • Ultrason sonrasında annenin toprağa basması ya da ılık bir duş alması önerilir.
 • Yine aynı şekilde rahatlamak adına masaj yaptırmakta ultrasondan sonra faydalı olacaktır.
 • Anne ve bebeğe kalıcı etkiler bırakmayan ultrason, yalnızca vücuda fazla radyasyon alınmasına zemin hazırlar.
 • Bu gibi problemler yaşamamak adına her zaman bilinçli hareket etmek faydalı olacaktır.

Her ne kadar pratik bir yöntem olsa da ultrason, çok fazla kullanıldığında vücudun rahatsızlanmasına ve sağlığın bozulmasına zemin hazırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.