saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler

22.09.2018
89
Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler

Unutkanlığı tedavi eden yiyecekler antioksidanlar, antienflamatuar yağlar ve baharatlardır. C ve E vitaminleri ile mineral selenyumunu alarak tabağınızı meyve, sebze ve fındıkla doldurun.

Yabanmersini antosiyaninler olarak adlandırılan fitokimyasalların gübreleridir. Hafızayı olumlu yönde arttırır. Kurutulmuş yaban mersini hafızayı güçlendirirken kansere karşı da sizi korur. Ayrıca, somon, yumurta, elma ve zencefil unutkanlığı azaltır. Yapraklı yeşillikler ve mercimek defFolat (aynı zamanda folik asit olarak da bilinir), B6 ve B12 vitaminleri ile bilinen en güçlü unutkanlık karşıtı besinlerdir. Kandaki bir amino asit yüksek bunama riski ile bağlantılıdır. Mercimek ve yeşillikler düşük homosistein düzeyine yardımcı olur.

Unutkanlık ile Nasıl Mücadele Edilir?

Unutkanlığa iyi gelen oyunlar ile ve besinler ile kendinizi kampa alarak belleğinizi daha güçlü bir hale getirme imkanını elde edebilirsiniz. Oyunlar başlığı altında dikkate alınacak ve uygulanabilecek seçeneklerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Sudoku son dönemlerin hem en kolay ulaşılabilir hem de en faydalı oyunlarından bir tanesidir. Rakamlar ile arası iyi olan kişiler için çok daha iyi bir seçenek olacağının da ayrıca dile getirilmesi lazımdır. Rakamları nerede kullandığınız hatırlamanız gerektiği için tam bir zihin jimnastiği olacaktır.
  • Görsel hafıza ile alakalı olsa da ilerleyen süreçte belleğin de hız kazanmasını sağlayacak bir diğer aktivite de kesinle puzzledır. Çok parçalı yapbozları kullanarak hem eğlenceli hem de kapsamlı bir oyun zamanı oluşturabilirsiniz.
  • Satranç hamlelerin hesaplanmasını gerektirdiği için özellikle dikkate alınması gereken oyun türlerindendir. Sizin için hangisi daha uygunsa onu seçerek zihninizi çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Bu yöntemlerin her biri ile belleğiniz daha aktif bir konuma gelecektir. Bu şekilde beyin hücrelerinin güç kazanması ve geçmiş ile alakalı olan bilgilerin uzun vadede ya da kısa vadede çağırılması ile alakalı olan sorunların en aza indirileceği de ayrıca belirtilmelidir.

Unutkanlığın Sebepleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Unutkanlığın sebepleri üzerine araştırma yapıldığı zaman akla ilk gelen detaylardan bazıları şu biçimdedir;

  • Anksiyete, stres, kaygılar
  • Çevresel olarak toksik maddelere maruz kalma
  • Akıllı telefonlar ve bezer teknolojik aletler
  • B12, folik asit ve omega 3 gibi vitaminlerin eksik olması
  • Depresyon, kısa sürede yoğun bilgiye maruz kalmak

Unutkanlığa iyi gelen egzersizler ile bu sebepleri alt etme imkanını yakalayabilirsiniz. Zihinsel hareketin fiziksel hareket ile de sıkı bir ilişki içerisinde olduğunu bilmelidir. Özellikle pasif bir hayat yaşayan kişilerin zihinlerinde meydana gelen körelmenin çok daha hızlı bir biçimde ortaya çıktığının ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Günlük hayatınıza 30 ar dakikalık küçük yürüyüşler ekleyerek hem form tutabilir hem de kısa sürede zihninizin daha hızlı işlemesini mümkün kılabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Tarifleri ile Unutkanlığa Savaş Açın

Unutkanlığa iyi gelen bitki çayları içerisinde kesinlikle zihni rahatlatanlar başı çekmektedir. Papatya ve melisa çayı bu konuda vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bu çayların rahatlatmasının akabinde karanfil ve tarçın gibi uyaranların çok daha fazla olduğu çayları da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde zihninize hız kazandırabilirsiniz. Beslenmenize ceviz ve bunun gibi birçok kuruyemişi de etkilemelisiniz. Ancak bu şekilde daha dengeli ve zihni aktif tutacak bir çizgiye sahip olabilirsiniz. Kullandığınız çaylardan kuru yemişlere kadar her birinin doğal olmasına da ayrıca özen gösterilmelidir.

Unutkanlığa iyi gelen bitkiler İbrahim Saraçoğlu tarifi daha olsa alerjen içerip içermediği konusunda testten geçirildikten sonra içilmelidir. Günlük hayatınızda aha önce kullanmadığınız besinleri birden bire hayatınıza sokmak yerine daha düşük dozlarda alarak zaman içerisinde yükseltmelisiniz. Bu şekilde bünyenizin ani tepki verme olasılığını da en aza indirme imkanını elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.