saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Üzüm Diyeti Nasıl Yapılır?

21.11.2018
46
Üzüm Diyeti Nasıl Yapılır?

 

 Üzüm diyeti, kilo vermek isteyenler tarafından son zamanlarda sıklıkla tercih edilen alternatif diyet türlerinden biri. Ancak ciddi sağlık sorunları olanlar ve ilaç kullananlar için önerilmez. Kontrollü bir şekilde yapılması gerekiyor. Diyeti uygulayan kişilerin ilk başlarda zorlandığı ancak bir iki gün içerisinde uyum sağladıkları gözlemlendi. Sıvı ağırlıklı beslenme programı olduğundan dolayı açlık hissi ile karşı karşıya kalacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Üzüm Diyeti Nedir?

Vücudun tüm ihtiyacını karşılayacak pratik bir diyet olan üzüm diyeti sıkı bir rejim programıdır. Bu diyet programı sadece üç gün uygulanıyor. İşte üzüm diyeti için uygulanan program şu şekilde;

Birinci Gün: Sabah kalktığınız zaman bir bardak kadar ılık su içmeniz gerekiyor. Daha sonra bir bardak üzüm suyu, bir kaşık bal ve orta boy kase süt karışımı tüketilmeli. Öğle yemeğinde ise 10 adet üzüm, bir bardak üzüm suyu ve bir bardak kadar ılık su içmeniz şart. Akşam yemeğinde yine bir bardak üzüm suyu, yarım porsiyon kadar pirinç lapası, yarım kase yoğurt tüketmeye özen gösterin. Gece 10 adet fındık, bir bardak kadar üzüm suyu ve bir bardak su tüketin.

İkinci Gün: Bir bardak üzüm suyu, küçük bir kase ölçüsünde çilekli yoğurt, bir bardak ılık su sabah kahvaltısının menüsünü oluşturuyor. Üzüm diyeti yapanlar öğle yemeğinde ise bir bardak üzüm suyu, yarım kase kadar yağsız yoğurt, yarım porsiyon pirinç lapası ve bir bardak ılık su tüketmeli. Akşam yemeğinde ise bir kase pirinç lapası, 5 tane ceviz, yarım kase yağsız yoğurt kullanılmalı.

Üçüncü Gün: Birinci ve ikinci günde uyguladığınız sabah kahvaltısı menüsüne üçüncü günde de uyum sağlamanız gerekiyor. Aynı şekilde bir bardak ılık su, üzüm suyu tüketin. Ayrıca üçüncü gün kahvaltıda tavuk etinden hazırlanan küçük boy bir sandviçte tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinde yarım porsiyon kadar pirinç lapası, bir bardak ılık su ve tam kase yoğurt tüketmenizde yarar var. Akşam yemeğinde ise ızgara tavuk ve bir bardak üzüm suyu yeterli olacak.

Diyette üzüm yenir mi diye düşünenler eğer üzüm suyundan hoşlanmıyor ise bir salkım üzümde tüketebilir. Ayrıca kuru üzümde diyet programlarında uzmanlar tarafından tercih ediliyor.

Diyet yapan kişiler kuru üzüm zayıflatır mı diye düşünebilir. Kuru üzümün zayıflatmak gibi bir etkisi bulunmaz. Ancak tokluk hissi yarattığı için tercih edilir. Ayrıca enerji verdiği içinde gün boyunca zinde kalmanızı destekler. Amerika diyabet vakfı tarafınca yapılan araştırmalar neticesinde kuru üzümün ayrıca kan şekerinin düşmesine yardımcı olduğu kanıtlandı. Bu nedenle üzüm yanında ara öğünlerde diyet yaparken aşırıya kaçmamak koşulu ile kuru üzüm tüketmenizde herhangi bir sorun oluşmaz.

 

 

Üzüm kalori hesaplamasında 100 gram üzümün 70 gr kaloriye sahip olduğu açıklandı. Ayrıca üzümün 100 gramında yaklaşık olarak 190 grm potasyum var. Ayrıca demir, A-C vitamini, protein ve lif bakımından zengin olması da diyet programında tercih edilmesini sağlayan özellikleri arasında.

Üzüm Diyeti Nasıl Hazırlanır?

Kişilerin vücut indeksleri, yağ oranları ve metabolizma hızlarına bakılarak uzmanlar tarafından buna uygun bir diyet listesi hazırlanır. Hazırlanan diyet listesi genellikle sıvı ağırlıklı olduğundan dolayı ilk gün açlık hissi oluşması gayet normal. Kişilerin tek yapması gereken sabırlı olmak ve uygulanan diyet listesine uyum sağlamak. Öğün aralarında ve yatmadan önce ılık su içilmesi vaat edilen kiloya kavuşmada bir hayli etkili. Metabolizması normal çalışan kişiler bu diyeti 3 gün uyguladığında rahatlıkla 3 kilo verebiliyor. Ancak metabolizması yavaş çalışan kişiler bu diyetle daha az kilo verecektir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Tilya Diyeti Nasıl Yapılır?

Üzüm Diyetini Kimler Yapmalı?

Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan, sağlıklı herkes bu diyeti uygulayabilir. Aşırı kiloya sahip olan kişiler üzüm diyetinin yanı sıra diğer şok diyetleri de uygulamamalı. Ayrıca ilaç kullanan kişiler, hamile olanlar ve yeni doğum yapmış olan kişilerinde üzüm diyeti yapması uygun değil. Bu kişiler mutlaka uzman kontrolünde fazla kilolarından kurtulmalı. Vitamin eksikliği, su kaybı ve kas kaybı görülebileceğinden dolayı üzüm diyeti bazı uzmanlara göre sağlıklı değil. Hazımsızlığa ve gaz sorunlarına da neden olabileceği için diyet yaparken dikkatli olmakta yarar var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.