saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vajinadan Kaşıntı Neden Olur, Ne İyi Gelir

11.02.2019
46

Vajinal kaşıntı neden olur, ne iyi gelir, bitkisel tedavisi var mıdır, hangi kremler kullanılmalı? Vajinal enfeksiyon sorunu yaşamamak için nelere dikkat edilmeli, korunmak için neler yapılmalı, hangi vajinal kaşıntı belirtileri nelerdir?

Vajinadan Kaşıntı Neden Olur, Ne İyi Gelir

Vajinadaki kaşıntıların neden olduğu ve bu kaşıntalara neyin iyi geldiği kadınlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu rahatsızlık nedeni ile kadınların hayat kalitesi bir hayli düşer.  Kaşıntı problemi genellikle tek başına görülen bir problem değildir. Sıklıkla hastaların şikayetlerine vajinal akıntı, vajinal yanma ve balık kokusu gibi rahatsız edici diğer problemler de eşlik eder. Bu problemler ile birlikte kadınların öz güveninde düşüşler yaşanabilir ve daha da önemlisi bütün bu belirtiler ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Vajinada Kaşıntı İle Birlikte Diğer Belirtilerde Görülüyorsa Dikkat!

Özellikle vajinada kaşıntı ile birlite vajinada ağrı ve özellikle idrar yaparken idrar yapmada zorlanma gibi belirtiler de görülüyorsa bu durum genellikle enfeksiyon kapıldığının bir göstergesidir. Enfeksiyon dışında vajinada kaşıntı ve yanma kanser gibi ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle bu belirtileri gören kadınların muhakkak en kısa zaman içerisinde bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Böylece kaşıntıların altında yatan neden bulunmuş olur ve erken tedavi olma ihtimali artırılır.

Bilinçsiz Kozmetik Ürünleri Kullanmak Vajinada Kaşıntılara Neden Oluyor

Vajinada kaşıntı ve şişlik neden olur diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Vajinal kaşıntıların pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin en başında bilinçsizlik olduğunu görmekteyiz. Özellikle bilinçsiz kozmetik malzemelerinin kullanılmasının, kişilerde vajinal kaşıntı olmak üzere diğer sorunlara da yol açtığı bilinmektedir.

Vajina Sağlığı İçin Satılan Hijyen Ürünleri Sağlık Problemlerine Neden Oluyor

Bu nedenle kadın hijyeni için özel olarak hazırlanmış olan kozmetik ürünlerine dikkat etmek gerekiyor. Bu ürünlerin başında vajinal yıkama suları, vajinal parfümler, kokulu pedler ve benzeri ürünler geliyor. Bu ürünler genellikle kadınları tarafından daha hijyenik olabilmek adına tercih edilir. Fakat bu ürünler ile hijyenik olmak söz konusu değildir. Vajina zaten kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Bu nedenle dışarıdan yapılan müdahaleler vajinanın yapısını bozarak aslında daha az hijyenik olunmasına ve sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu problemlerden bir tanesi de vajinal kaşıntıdır.

Her Vajinal Kaşıntı Problemine Aynı Tedavi Yönteminin Uygulanması Söz Konusu Olamaz

Vajina kaşıntısı ne iyi gelir diye merak eden kişilerin öncelikle neden vajina kaşıntısı yaşadıklarını bulmaları gerekiyor. Her vajina kaşıntısının nedeni aynı olmayacaktır. Kimisi alerjisinden dolayı kaşıntı problemi ile karşı karşıya iken kimisi kanser olduğu için kaşınıyor olabilir. Bu iki kişi için aynı tedavi yönteminin uygulanması söz konusu olamaz. Bu nedenle de kişilerin doktorları tarafından muayene edilmeleri çok önemlidir. Ancak bu sayede kişi kendisi için en uygun olan kaşıntı geçirme yöntemini bulabilir.

Vajina Kaşıntısını Gidermek İsteyen Kişilerin Önce Doktora, Daha Sonra Eczaneye Gitmesi Gerekiyor

Vajinada kaşıntı için krem arayan kişiler bu kremleri doktorlarının önerileri olmadan kesinlikle kullanmaya başlamamalılardır. Doktor önerisi olmadan kullanılan krem ve diğer benzeri ilaçlar bu hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilmektedir. Kişiler kendi kendilerine doğru teşhisi koymak için muayene olmadıkları sürece yeterli bilgiye sahip olamazlar. Bu nedenle de kişilerin her kendi başlarına attıkları adım karşılarına ciddi sağlık problemleri olarak çıkabilmektedir. Bu nedenle vajinada kaşıntınız var ise önce doktora sonra eczaneye gidin.

Egzamanız Nedeni İle Vajina Kaşıntısı Yaşıyor Olabilirsiniz

Vajina kaşıntısının altında pek çok hem basit hem de ciddi nedenler yatabilmektedir. Bu nedenlerden bir tanesi cilt hastalıklarıdır. Örneğin kişilerin ciltlerinde zaten egzama var ise bu hastalığın vajinaya da sıçrama ihtimali yüksek olacaktır. Tıpkı egzama olan yerde görülen belirtilerin aynısı vajinada da görülecektir. Böyle bir durumda vajinada kaşıntı ve yanma nasıl geçer diye merak eden kişilerin öncellikle bu durumu doktorları ile paylaşmaları gerekmektedir. Genellikle bu bölge için de egzama olan bölgeye uygulanan aynı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Fakat küçük de bir ihtimal olsa, farklı nedenden dolayı kaynaklanıyor olabildiğinden son sözü doktorun söylemesi önemlidir.

Mantar Enfeksiyonları Nedeni İle Vajina Kaşıntıları Problemi Artıyor

Mantar enfeksiyonları, vajina kaşıntısının en yaygın olan nedenleri arasında yer alıyor. Pek çok kadın hayatlarında en az bir kez mantar hastalığı ile karşılaştıklarını söylüyorlar. Mantarlar yüksek düzeyde bulaşıcı olduğundan dolayı insanlar arasında yayılması da çok kolay oluyor. Mantar bulaşması nedeni ile kişide kaşıntı var ise kişilerin genellikle mantar tedavisi için özel olarak üretilmiş bir kremden faydalanmaları gerekmektedir. Vajina kaşıntısına ne iyi gelir krem diye merak ediyorsanız mutlaka doktorunuzdan bu konuda bilgi isteyin.

Vajinal Kaşıntıdan Korunmak İçin Alınması Gereken Bazı Önlemler

Bu önlemler ile kaşıntılarınızı azaltabilir, kaşıntı probleminiz yoksa kaşıntı probleminin önüne geçebilirsiniz.

  • İç çamaşırınızı her gün değiştirin.
  • Akıntı gibi problemleriniz varsa günlük ped kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Günlük pedi de pedin durumunu göz önünde bulundurarak birkaç saatte bir değiştirin.
  • Sıkan iç çamaşırlarını giymeyin.
  • Kalitesiz kumaştan yapılmış iç çamaşırlarını tercih etmeyin. İç çamaşırlarınızın pamuklu olmasına özen gösterin.
  • Vajina hijyeni için satıldığı iddia edilen ürünleri satın almayın.
  • Başka kişiler ile aynı iç çamaşırını paylaşmayın.
  • Korunmasız seks yapmayın.
  • Düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin.
  • Dengeli beslenin ve egzersiz yapn.

Korunmasız Cinsel İlişki Vajinal Kaşıntıya Neden Olan Hastalıklara Neden Oluyor

Korunmasız cinsel ilişki yaşanması halinde kişilerin pek çok ciddi hastalıklara açık oldukları biliniyor. Bu hastalıklar arasından pek çoğu vajinada kaşıntı yaşanmasına neden oluyor. Bu hastalıklar arasında en sık görülenler arasında genital siğiller, bel soğukluğu, vajinal mantar gibi hastalıklar yer alıyor. Bu hastalıkları kaptıysanız vajinada kaşıntı olması çok normaldir. Doğrudan bir doktora gidilerek uygun tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Aksi takdirde basit kaşıntılar ölüme kadar giden ciddi sonuçlara neden olabilir.

Menopoza Giren Kadınlarda Vajina Kaşıntısı Yaşanmasının İhtimali Çok Fazla

Menopoza girmiş olan kadınların vücutlarında bir dizi değişiklikler olur. Bu değişiklikler ile beraber vajinal kaşıntının görülme ihtimali de artar. Yapılan araştırmalar bu durumun yaşanmasının sebebinin kadınların menopoza girmeleri ile birlikte vücutlarındaki hormonların seviyelerinin değişmesi olduğunu gösteriyor. Kısacası menopoza giren kadınların vajina kaşıntısı yaşaması riskinin diğer kadınlara göre daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Menopoza Giren Kadınlarda Neden Daha Çok Vajina Kaşıntısı Problemleri Görülüyor?

Bunun nedeni ise hormonların eskiye oranla daha az salgılanması ile birlikte vajinada kuruluk probleminin yaşanmasıdır. Vajinada kuruluk olduğu zaman ve bu duruma müdahale edilmediği zaman bu durum ilerler. Sonuç olarak da önce kaşıntıya daha sonra da tahrişe neden olur.

Vajina Kaşıntısı Olan Kişilerin Yapmaları Gereken İlk Şey Nedir?

Vajina kaşıntısı probleminiz varsa her şeyden önce altında yatan nedenin bulunması gerekiyor. Unutmayın vajinada görülen kaşıntı önemsiz bir nedenden kaynaklanabildiği gibi kimi zaman vulva kanseri gibi önemli problemlerin bir göstergesi de olabiliyor. Bu nedenle kişiler her şeyden önce bir doktorun onları muayene etmelerine izin vermelidirler. Aksi takdirde uygulanmaya çalışılan tedavi yöntemleri amacına uygun olmayacaktır. Utangaçlık ya da önemsemezlik gibi nedenlerle ihmal edilen muayeneler ileride ölümcül sonuçlara neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.