saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vazelin Nedir? Vazelin Faydaları Nelerdir?

12.02.2019
153

Vazelin nedir, ne için kullanılır, hangi maddelerden elde edilir? Vazelinin faydaları/zararları nelerdir, nelere iyi gelir. Vazelin nasıl bulunmuştur, çeşitleri nelerdir, vazelin göze sakıncalı mıdır, göze kaçarsa nasıl müdahale edilir?

Vazelin Nedir? Vazelin Faydaları Nelerdir?

Vazelin ne işe yarar ve zararları nelerdir sorusu sıklıkla merak edilen bir sorudur ve vazelin birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Vazelin yanlışlıkla bulunan ilaçlar arasında yer almaktadır ve birçok alanda faydaları sebebi ile tercih edilmektedir. Vazelinin faydaları olduğu kadar kullanımına bağlı olarak zararları da bulunmaktadır. Bu neden ile de vazelinin kullanımında dikkatli olunması ve abartılmaması gerekilmektedir. Vazelinin cilt üzerinde de birçok faydası bulunmaktadır ve birçok yaranın iyileştirilme sürecinde de vazelin tercih edilmektedir. Çok fazla kullanım alanı olan vazelin özellikle kozmetik sektöründe sıkça tercih edilmekte ve kadınlar tarafından da bir hayli kullanılmaktadır.

Vazelin Nedir?

Vazelin petrol araştırması yaparken bulunan bir maddedir ve günümüzde ise kozmetik ve tıp sektörü tarafından sıkça tercih edilmektedir. Vazelinin faydaları bir hayli fazladır ve bu neden ile de birçok alanda tercih edilen ve aranan bir ürün haline gelmiştir. Birçok yaranın tedavisine kullanılan vazelin günümüzde kozmetik ürünü olarak da tercih edilmektedir.

Vazelin Nasıl Bulundu?

Vazelinin bulunması tesadüfi bir olaya dayanmaktadır ve bilinçli olarak ortaya çıkarılmamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde petrol üzerine bir araştırma yapan ünlü bir kimyager olan Robert Chesebrough tarafından vazelin bulunmuştur. Vazelinin bulunması petrol kuyularının araştırılmasına dayanmaktadır ve Robert Chesebrough tarafından vazelin icat edilmiştir. Robert Chesebrough tarafından icat edilen vazelin ilk önce Vazelin Petrol Jeli ismi ile bilinmekte iken günümüzde sadece vazelin ismi ile anılmaktadır.

Vazelinin Çeşitleri Nedir?

Vazelinin çeşitleri bir hayli fazla olup gün geçtikçe geliştirilen bir madde halini almıştır. Vazelin üzerinde tıp ve kozmetik sektörleri tarafından birçok formül denenmektedir ve günümüzde çok çeşitli vazelinler bulunmaktadır. Robert Chesebrough tarafından bulunan ilk vazelinin kokusu yoktu ve özel olarak bir renk seçilmemişti. Ancak günümüzde birçok farklı renk ve kokuda vazelin üretimi yapılmaktadır. Her cilde uyum sağlaması için her cilde uyum sağlayacak şekilde üretilen vazelinlerin içerisinde bol sayıda vitamin ve mineral desteği de eklenmiştir. Ayrıca renkleri de birbirinden farklı olan vazelinlerin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Aloe veralı, güllü, papatyalı ve birçok farklı koku alternatifi ile sunulan vazelinler günümüzde de sıkça kullanılmaya devam edilmektedir.

Vazelin Ne İçin Kullanılır?

Vazelinin kullanım alanları bir hayli fazla olup çoğu kimyasal ilacın hammaddesi olarak kullanıldığı gibi kozmetik sektöründe de sıkça tercih edilen bir madde haline gelmiştir. Özellikle parfüm, cilt bakımı, tırnak bakımı, ağrı kesici ve soğuk algınlığı sebebi ile vazelin tercih edilmektedir. Hastalıkların iyileştirilmesinde de kullanılan vazelin kış aylarında sıklıkla tercih edilmektedir ve burun tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Tedavi için kullanılan vazelin çeşitleri daha sade bir renge sahiptir ve keskin bir kokusu bulunmaktadır. Vücudu keskin kokusu ile sararak kapanan burun kanallarının açılmasını ve gözeneklerin hava almasını sağlamaktadır. Ayrıca cildin nemlendirilmesi ve daha parlak bir görünüm elde etmesi sebebi ile de vazelin özellikle kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Vazelinin İçinde Hangi Maddeler Yer Alır?

Vazelinin içinde birçok madde yer almakta olup bu maddeler aracılığı ile faydalı olabilmektedir. Özellikle bal mumu, vitamin ve mineral barındırması sebebi ile vücuda bir hayli iyi gelmektedir. Vazelinin içinde yer alan diğer etkin malzemeler ise ham petrol başta olmak üzere yağlar ve bitkisel kökenli karışımlar da vazelinin içinde yer almaktadır.

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Vazelinin birçok faydası bulunmakta olup birçok farklı sektörde de kendisine yer bulmuştur. Vazelinin farklı alanlarda kullanımı ile de içerisine eklenen malzemelerde farklılıklar meydana gelmiştir. Vazelinin özellikle cilt üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır ve genellikle cilt bakımında tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Vazelinin cilt üzerindeki faydaları şu şekildedir;

 • Vazelinin kirpiklere faydası bir hayli fazladır ve kirpiklerin gürleşmesini ve uzamasını sağlamaktadır.
 • Çatlamış deriye iyi gelir.
 • Vazelin sürülen yerin üzerine parfüm sıkılır ise parfümün kalıcılığı artacaktır.
 • Vazelin en güçlü ve cilde zarar vermeyen makyaj temizleme aracı olarak da kullanılmaktadır.
 • Kaşların yumuşamasını sağlar.
 • Kaş alım işlemi öncesinde eğer kaşa vazelin sürülür ise kaş alımında canın yanmamasını ve cildin çok kızarmamasına neden olur.
 • Kullanılan makyaj malzemeleri kıyafete bulaştığı takdirde vazelin ile makyaj lekesi geçirilmektedir.
 • Kuru ve gergin dirseklerin yumuşak ve esnek bir hale gelmesini sağlar.
 • Güneşte daha iyi yanmak için vazelin tercih edilmektedir. Özellikle vücudun eşit bronzlaşmasını sağlamak için birçok kişi tarafından vazelin kullanılmaktadır.
 • Vazelin deniz tuzu ile karıştırılır ise peeling olarak da kullanılabilir bir hale gelmektedir. Peeling haline gelen vazelin tüm vücutta kullanılabilmektedir.
 • Saç boyaması yapılmadan önce alına, yüz kenarlarına, kulak ve boyna vazelin sürülür ise boyanın bulaştığı yerlerden çıkması çok daha kolay olur.

Vazelinin faydaları bu şekilde olup saç bakımı ve diğer konularda da sıkça tercih edilmektedir.

Vazelinin Saça Faydası Nedir?

Vazelinin vücut üzerinde birçok bölge için yararı bulunmaktadır. Özellikle saç bakımında da tercih edilen vazelin saç uçlarında meydana gelen kırıkların önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra saç bakımı ve saçın daha parlak görülmesi için de çok az miktarda vazelinin saça uygulanarak el ile dağıtılması saçın daha canlı ve gür görünmesini sağlamaktadır. Vazelinin saça faydalarından bir diğer ise saçı beslenmesi ve kırılmaların önüne geçmesidir. Özellikle sık boyama yapılan saçlarda kırık ve yıpranmalar fazla olmaktadır bu neden ile de az miktarda vazelin ile gün içinde saç onarımı yapılabilmektedir.

Vazelin Göze Kaçarsa Ne Yapılmalı?

Vazelin göze kaçar ise ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Ancak üzerine çok fazla baskı yapılmamalı ve acilen temiz bir su ile yıkanması tavsiye edilmektedir. Vazelinin yakıcı özelliği bulunmaktadır bu sebep ile oyalanmadan gözün su ile yıkanması ve gerekli görülüyor ise soğuk kompres uygulanması gerekmektedir.

Vazelin Kırışıklara İyi Gelir Mi?

Vazelin cilt üzerinde sıkça tercih edilmektedir. Gerek makyaj malzemelerinin yüzden temizlenmesi gerek ise de vazelinin kirpik ve saçlara iyi gelmesi gibi nedenlerinden dolayı sıkça kullanılmaktadır. Vazelin özellikle yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıkların tedavisinde de sıkça tercih edilmektedir. Yakıcı etkisi sebebi ile yüzün gerilmesini sağlar ve düzenli kullanım ile vazelinin kırışıklıkları azalttığı görülür. Ayrıca cilde bakım yapması ve daha canlı bir görünüm kazandırması ile de cilt olduğundan daha genç bir görünüm kazanmaktadır.

Vazelinin Zararları Nedir?

Vazelinin yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bu zararlar ise fazla tüketim sırasında ortaya çıkmaktadır. Vazelinin zararları şu şekilde açıklanabilir;

 • Vazelinin uygulanacağı bölgenin önce temiz bir su ile yıkanması ve durulanması gerekmekte ve daha sonra kullanılması uygun görülmektedir.
 • Vazelinin çok kullanımı sebebi ile gözenekleri kapattığı bilinmektedir.
 • Vazelinin zararları arasında düzensiz ve sık kullanım yapılır ise sivilce oluşturmaktadır.
 • Vazelin yenilebilen bir ürün değildir bu sebep ile yenilmemesi gerekmektedir.
 • Vazelinin göze temas etmesinden kaçınılmalıdır. Göze temas eder ise bol su ile yıkanmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır. Gözün kızarmasına ve kaşınmasına neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.