saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

21.11.2018
54
Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan diyeti, hayvansal gıdaları tüketmeyen kişilerin kilo vermek için uyguladığı sağlıklı beslenme programlarıdır. Bu diyette yüksek protein içeren besinler, yeşillikler ön planda. Et ve et ürünlerinden karşılanamayan proteinler meyve ve sebzelerden karşılanır. Özellikle Amerika’da bulunan bazı starların vegan beslenme yaşam tarzıdır.  Jennifer Lopez, Shakira, Pamela Anderson, Natalia Portman vegan beslenme diyetini uyguluyor.

Vegan Diyeti Nedir?

Pek çok diyet listesinde et ve tavuk ızgara gibi besinler yer alır. Veganlar bu ürünleri tüketmedikleri için kendilerine uygun bir diyet listesi bulmakta zorlanır. Vegan diyeti yapanlar bu besinlerden alacakları proteinleri farklı sebzeler ve meyvelerden karşılar. Yemek masalarında tavuk, süt, balık, yumurta, tereyağı, gibi herhangi bir hayvansal ürün bulunmaz. Diyeti uygulayanların amacı kilo vermektir. Ancak diyet yaparken besin değerlerine de uyum sağlayan bir program yapılması oldukça önemlidir.

Vegan Diyet Nasıl Hazırlanır: Diyet listelerinin uzmanlar tarafından hazırlanması gerekiyor. Kişilerin kilo endeksine, vücut yağlarına, protein değerlerine ve kolesterollerine uygun bir vegan beslenme listesi hazırlanır.

 • Diyet listesinde yüksek lifli yiyeceklerin olmasına özen gösterilir.
 • Protein bakımından da zengin olan bakliyatlar seçilir.
 • Şeker ve tuz kullanımı da vegan diyet için oldukça önemli. Tuzun fazla alınması vücutta su tutma özelliğini arttırarak kilo kaybını engeller.
 • İşlenmemiş meyve şekeri alınması diyet programı için daha yararlı olacaktır.
 • Haşlanmış sebzeler, buharda pişirilerek ve baharatlar ile zenginleştirilerek tüketilmelidir.
 • Hayvansal gıdalar vegan diyet listesinde yer alamayacağından dolayı yemeklerde az miktarda zeytinyağı kullanılması önerilir.

Vegan diyeti ile kaç kilo verilir diye merak ediyorsanız bu durum sizin kilo durumunuza, azminize, programı kaç gün uygulayacağınıza ve metabolizmanıza göre değişiklik gösterecektir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Üzüm Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan Besinleri ve Protein Değerleri

Hayvan ürünleri olmayan yiyecekleri bulmakta zorlanıyorsanız vegan besinlerini incelemenizde fayda var.

 • Kuru fasulyenin 100 gramında yaklaşık olarak 36 gram protein bulunuyor.
 • Fıstık, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerin 100 gramında ise 20 gram protein var.
 • Nohutun 100 gramında 19 gram protein bulunur.
 • Bulgur da vegan diyet listesinde yer alabilecek besinlerden biri. 100 gram bulgurda yaklaşık olarak 12 gr protein var.
 • 100 gram mercimekte 8 gram protein bulunur. Bunun uanı sıra bezelye de vegan listesinde yer alabilecek gıdalardan biri. 100 gram bezelyede 5 gram protein var.

Mevsim meyvelerinin tümünü tatlı niyetine vegan diyet listenize alabilirsiniz. Ancak abartmamak koşulu ile. Örneğin bir adet elma ya da bir adet muz ara öğünlerde tüketilebilir.

Vegan Diyet Programı

Gerekli özen gösterildiğinde sağlığa herhangi bir zararı bulunmayan vegan diyet için uzmanlar tarafından hazırlanan örnek diyet programı şu şekildedir;

Kahvaltı: Soya sütü ile beraber mısır gevreği, bir dilim kepekli ekmek ve reçel ya da fındık ezmesi vegan olan kişiler tarafından kahvaltıda tüketilebilir.

Öğle Yemeği: Sandviç ve salatalık öğle yemeğinde tercih edilen besin ögeleri. Pirin. Ve nohut ile yapılan protein değeri yüksek salata tabağı da öğle yemeği menüsünü oluşturur.

Akşam: Baklagillerde oluşan bir menü tercih edilir. Yanında kepek ekmeği de tüketilmelidir. Doyurucu olması adına küçük bir tabak makarna da tüketilebilir. Tatlı olarak ise süt ve yumurta kullanılmadığından dolayı mevsim meyveleri tüketilir. Vegan diyeti kadınlar kulübü gibi pek çok form sitelerinde de yorumlanır. Veganlar için uygun diyet listesi hazırlandığında oldukça sağlıklı bir beslenme tarzıdır.

Vegan Diyetinin Faydaları

Vegan diyeti doğru uygulandığında kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, obezite, kanser gibi risklere karşı oldukça koruyucu özelliklere sahip. Kansere neden olan hormonun veganlar tarafından tüketilmemesi bu hastalığın tehlikesine karşı kişileri koruyucu etkilere sahip. Vegan diyeti yorumları da incelendiğinde veganların diyet programı hakkındaki düşüncelerine ulaşabilirsiniz. Diyetin faydaları ise şu şekildedir;

 • Veganlar bitkisel bazlı beslenir. Bu beslenme tarzı da kalbi koruyor.
 • Damar tıkanıkları genelde hayvansal yağlar sebebi ile ortaya çıkar. Ancak vegan diyetinde hayvansal gıdaların yeri yok. Dolayısıyla potasyum yönünden zengin besinler tüketildiğinden dolayı damar tıkanıklığı, felç gibi rahatsızlıkların önüne geçilir.
 • Lifli besinler tüketilip metabolizma hızlandırıldığı için obezite riskine karşı da koruyucu etkilere sahiptir.

Vegan diyeti kaç kilo verdirir konusunda ise metabolizmanıza ve vücut yağ oranınıza göre değişen koşullar göze alındığında 21 günlük bir diyet uygulaması 7-10 kilo verebilmeniz mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.