saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yaban Mersininin Zararları Nelerdir?

23.10.2018
177
Yaban Mersininin Zararları Nelerdir?

Yaban Mersininin Zararları Nelerdir?

Yaban mersini, doğada bulunan en değerli meyvelerden bir tanesi olmak ile birlikte düzenli kullanıldığında sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ancak her meyvede olduğu gibi yaban mersinin de tüketim miktarına dikkat etmek önemlidir. Özellikle alerjik bir vücuda sahip olanların, bu tarz meyveleri tüketmeden önce doktorlarından bilgi almaları gerekir.

İlaç İle Kullanmamaya Dikkat

Yaban mersini ne kadar yenmeli diye merak ediyorsanız, günlük miktarı konusunda uzman doktorlar yardımcı olur. Vücudun ihtiyaçları doğrultusunda ne kadar tüketilmesi gerektiği en iyi doktorlar tarafından belirlenir.

 • Bu noktada özellikle düzenli olarak kronik bir rahatsızlığı olanların ilaçla tüketmemeleri faydalıdır.
 • Yaban mersini ilacın yanında kullanıldığında sindirim sisteminin bozulmasına ve böbreklerin zarar görmesine neden olur.
 • Yine aynı şekilde hipoglisemi ve kanama gibi problemler ortaya çıkabilir.
 • Benzer sorunları yaşamamak adına ilaç kullandıktan sonra yaban mersini tüketmemek önemlidir.
 • Magnezyum, lif, potasyum, A, B ve D vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahip olan meyve, bazı durumlarda vücudun rahatsızlanmasına zemin hazırlar.

Hassas bir metabolizmaya sahip olanların dikkatli hareket etmeleri önemlidir.

Günlük Alım Miktarı Önemli

Yapılan araştırmalar doğrultusunda kadınların günlük lif ihtiyacı ortalama 25 gram, erkeklerin ise 38 gram şeklinde belirlenmiştir. Bu noktada ise yaban mersini en önemli lif kaynaklarından bir tanesidir. Ancak yaban mersini çok yenirse ne olur diye araştırma yapanların şişkinlik, gaz ya da ishal gibi sorunlar ile karşılaşacağını söylemek gerekir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Tarçının Zararları Nelerdir?

 • Bu gibi problemlerin ortaya çıkmaması için günlük yaban mersini tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Uzun süredir devam eden şişkinlik problemleri olanların gün içerisinde az miktarda tüketmeleri önerilir.
 • Bir beslenme programı oluşturan ve sağlıklı yiyecekler tüketmek isteyenlerin yaban mersini oranını en iyi şekilde ayarlamaları gerekir.

Bu tür besinler fazla tüketildiğinde kanın daha çok sulanmasına zemin hazırlar. Böyle bir durum ise beraberinde bazı sağlık problemlerinin oluşmasını tetikler.

Baş Ağrısı Ve Şişkinlik

Yaban mersininin en yaygın zararları arasında baş ağrısı ve şişkinlik gösterilir.  Çok fazla tüketilmesi zaman içerisinde baş ağrısının artmasına neden olur. Bu gibi durumlarda ise hemen uzman bir doktora başvurmak faydalıdır. Her ne kadar yararlı bir meyve olsa da bazı metabolizmalarda olumsuz etki gösterir.

Salisilat içerir: Yaban mersinin içerisinde bol miktarda salisilat vardır. Belirtilen madde aspirin içerisinde de bulunur. Özellikle vücudu salisilata karşı dirençli olan kişiler, yaban mersini yedikten sonra vücutlarında döküntü ya da kaşıntı gibi problemler meydana gelir. Belirtilen durum tedavi edilmediğinde cilt rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Şeker Hastaları İçin Doktor Kontrolü Gerekir

Şeker hastaları ve özellikle düzenli bir şekilde ilaç kullananların, daha sonrasında herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına yaban mersinini doktor kontrolünde tüketmeleri faydalı olacaktır. Yaban mersini nasıl kullanılır araştırmasında olanlara uzmanlar destek verir. Bu sayede belirtilen meyve içerisindeki yararlı vitamin ve minareleri değerlendirmek mümkün hale gelir.

 • Şeker hastalarının doktor kontrolünde yaban mersini tüketmeleri, beden sağlıklarının korunması açısından önemlidir.
 • Yine aynı şekilde farklı kronik rahatsızlıkları olanların da uzman bir doktordan yardım almaları gerekir.
 • Fazla tüketilmesi kan şekerinin düşmesine neden olacağı için farklı rahatsızlıkları tetikler.

Benzer sorunları yaşamamak adına gün aşırı, belirli miktarda tüketmek daha faydalı olacaktır.

Ameliyat Öncesinde Tüketilmemeli

Yaban mersini kurusu lezzet olarak da son derece tatlıdır. Ancak çok fazla tüketildiğinde kanının sulanmasına neden olur. Bu durum ise özellikle ameliyata girecekler açısından zararlıdır. Ameliyat öncesinde yaban mersini tüketmemek, kanama riskinin artmaması açısından önemlidir.

 • Her ne kadar vücut açısından sorun çıkarmayan bir meyve olsa da yaban mersini, gün içerisinde alerjik bünyeye sahip olanlarda farklı reaksiyonlar verir.
 • Ameliyata gireceklerde kanı sulandırması, ölme tehlikesinin artmasına zemin hazırlar.
 • Yukarıda belirtilen problemleri yaşamamak adına gün içerisinde en fazla bir çay bardağı kadar tüketilmesi önerilir.

Bu tür lifli besinler metabolizma açısından yararlı olsa da alerjik bünyelerde farklı tepkimelerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Problem yaşamamak adına doktora danışmak ve gün içerisinde çok fazla tüketmemeye dikkat etmek faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.