saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yağlı Saçların Doğal Bakımı

15.09.2018
81
Yağlı Saçların Doğal Bakımı

Yağlı Saçların Doğal Bakımı

Yağlı saçlar için doğal bakım önerileri, yağlı saça sahip bireyler için kurtarıcı özelliktedir. Saçlarını her gün yıkasa bile hayal ettiği temiz ve canlı görünüme sahip olamayan yağlı saçlı bireyler, az sonra bahsedeceğimiz yağlı saçlara çözüm önerilerini uygulayabilirler.

Yağlı saçlar, saç derilerinin daha yoğun yağ ve ter üretmesi nedeniyle farklı bakım yöntemleri kullanmalıdır. Aksi takdirde saçları hacmini kaybeder ve şekil almayan bir hale gelir. Bu dertten mustarip olan bireylerin uygulaması gereken yöntemler şunlardır:

Sıcak Sudan Uzak Durun

Yağlı saça sahip bireylerde sık sık saç yıkama isteği bulunur. Gün içinde, çok kısa sürelerde bile yağlanan saçlar, kötü gözükmemesi için hemen yıkamak istenir. Ancak saçları çok sık yıkamak, bir süre sonra saçlar için zararlı bir hale gelir.

Aşırı miktarda saç yıkamak bir süre sonra saç derisinde asgari düzeyde bulunması gereken nemi ve yağı da uzaklaştıracağından saç derisi savunmasız kalır. Saçları bu kadar sık yıkamak zaten başlı başına sakıncalıyken bu işlemi sıcak suyla yapmak süreci iyice zorlaştırır.

İnce telli olan yağlı saç sahipleri, kesinlikle sıcak suyla saç yıkamamalıdır. Sıcak suyla yapılan saç yıkama işlemi saçları kurutur ve yıpratır. Bu sonuçlar ise, bir süre sonra saçlarınızın saha sık yağlanmasına neden olur. Böylece saçlarınızı yağlanma konusunda büyük bir döngüye girmiş olur.

Saçlarınızı Sirkeli Su İle Durulayın

Yağlı saça sahip insanların uygulayabileceği en pratik ve etkili saç bakımı yöntemi sirkeli sudur. Sirkeli su, yalnızca tek kullanımda bile saçlarınızın yağlanmaya başlamasını geciktirir ve saçlarınızın daha parlak, daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Sirkeli su yöntemini, kepek sorunu yaşadığınız dönemlerde de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için yapmanız gerekenle oldukça basittir.

  • Öncelikle, her zamanki yağlı saç şampuanı ile saçlarınızı temizleyin.
  • Ardından saçlarınızı hiç köpük kalmayana kadar iyice durulayın.
  • Son olarak saçınızı, içerisine 4- 5 yemek kaşığı elma sirkesi eklediğiniz yarım litre su ile yıkayarak yaklaşık 5 dakika bekletin.
  • Beş dakikanın sonunda saçlarınızı durulayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.
  • Bu işlemi haftada 2- 3 defa uygulayarak yağlı saçlarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Saç Yıkama Rutininize Siyah Çayı Ekleyin

Siyah çay da, düzenli kullanıldığında saçın anormal yağlanmasını kontrol altına almaya yardımcı olur. Siyah çayı her saç yıkama işlemine dâhil etmeseniz de, haftada birkaç kez uyguladığınızda meydana gelen değişime siz de şaşıracaksınız. Siyah çayı yağlı saç bakımında kullanmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir:

  • 1 bardak su ve 2 yemek kaşığı siyah çayı bir demlik yardımıyla kaynatın.
  • 10 dakika sonunda çayı ocaktan alın ve süzerek yapraklarından ayırın.
  • Demini alan ve soğuyan çayı tüm saçınıza uygulayarak 10 dakika bekleyin.
  • 10 dakika sonunda saçınızı durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz

Saçınıza Elle Teması Ve Isıl İşlemi Azaltın

Saçın yağlanmasındaki en önemli etken dışardan gelen etkilerdir. Temiz saçınızı ne kadar sık elinizle düzeltirseniz saçınız o kadar hızlı yağlanacaktır. Gün içinde pek çok yere dokunan ve terleyen eliniz saçınızla buluştuğunda çok daha hızlı bir şekilde yağlanan ve kirlenen bir saç meydana gelir. Bu nedenle saçınızla fiziksel temas kurmaktan kaçının.

Aynı şekilde saçınıza ısıyla şekil vermek de, saçınızı son derece hızlı bir şekilde yağlandırır.

Bahsettiğimiz tüm bu yağlı saçlara bitkisel çözüm önerilerini düzenli olarak uygulayarak saçlarınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.