saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yatmadan Önce Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

22.12.2018
508
Yatmadan Önce Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yatmadan önce nasıl cilt bakımı yapılacağını bilmek, güzellik konusunda önemli başlıklardan biridir. Cilt bakımları çoğunlukla gece saatlerinde yapılır. Bunun nedeni de cildin en çok gece saatlerinde yenilenmesidir. Geceleri yatmadan önce yüz bakımı, el ve ayak bakımı, göz çevresi ve dudak bakımı gibi birçok bakımın ihmal edilmemesi gerekir. Bu bakımlar için profesyonel yardım almaya ve yüksek ücretler ödemeye gerek yoktur. Birtakım formüller kullanarak güzellik konusunda en önemli unsur olan cilt bakımı evde yapılabilir.

Yatmadan Önce Evde Cilt Bakımı

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre cildimiz kendisini en çok uyku halinde iken yenilemektedir. Bu saatlerde cildimizdeki damarlarda kan dolaşımı artmaktadır. Aynı zamanda cildimiz dinlenme ve rahatlama halinde olduğundan dolayı yenilenmeye fırsat bulmaktadır. Bu yüzden evde gece cilt bakımı yapılması önerilir.

 1. Yüz Bakımı

Gece yatarken doğal cilt bakımı, yüz bölgesinde genellikle üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar, yıkama, nemlendirme ve maske uygulamadır.

 • Yıkama, gece saatlerinde mutlaka uygulanması gereken bir adımdır. Yüzümüzde gün boyu biriken kirlerin ve yağların temizlenmesi için önemlidir.
 • Nemlendirme, özellikle kuru ciltlerde uygulanması çok avantajlıdır. Gece saatlerinde cildimiz çok nem kaybeder. Bu yüzden nemlendirici kullanmak yüzde çatlakların oluşumunu engeller.
 • Maske, bazen yüzü nemlendirmek, bazen iyileştirmek, bazen de beslemek için yapılmaktadır. Geceleyin yapılan maskeler, uyku öncesi yapıldığı için daha etkili olacaktır.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?
 1. El Ve Ayak Bakımı

Cilt bakımı yapılırken ihmal edilmemesi gereken konulardan biri de el ve ayak bakımıdır. Gece saatlerinde nem kaybeden, sadece yüz bölgesi değildir. Özellikle kuru havalarda eller gün içinde çok nem kaybeder. El ve ayaklara gece bakım yapmak, gün içinde çatlakların oluşma riskini azaltır, cildin ihtiyaç duyacağı nemi almasını sağlar. Bunun için gece yatmadan önce cilt bakımı için nemlendirici kremler sürerek el ve ayakları kuruluğa karşı korumak mümkündür.

 1. Dudak Bakımı

Geceleri çoğu zaman yüz açıkta kaldığı için dudaklar da yüz bölgesi kadar nem kaybeder. Bu yüzden dudak nemlendiricisi kullanarak dudakların gece nem kaybetmesinin ve çatlamasının önüne geçilmesi gerekir. Dudakta meydana gelen çatlamalarda kimi zaman kanamalar görülür. Bu da hasarın ciddi boyutlara geldiğine işarettir.

 1. Çörek Otu Yağı İle Cilt Bakımı

Yatmadan önce cilt bakımı yaparken başvurulabilecek doğal maddelerden biri çörek otu yağıdır. Yatmadan önce çörek otu ile cilde bakım yapmak aşağıdaki faydaları sağlayacaktır.

 • İçerdiği A, B, C vitaminleri, Omega 3 ve birçok mineral ile cildi besler ve korur.
 • Ciltteki kırışıklıkların azalmasına ve cildin dayanıklılığının artmasına yardımcı olur.
 • Ciltteki sivilcelerin azalmasını sağlar ve cildi pürüzsüzleştirir.

Çörek otu yağı aynı zamanda cildin nemlenmesini sağlar ve gece meydana gelebilecek kurumalara karşı güçlendirir.

 1. Bebek Pudrası İle Cilt Bakımı

Cilt bakımı denince akla gelen yöntemlerden maliyeti en düşük olanı kuşkusuz bebek pudrası ile cilt bakımıdır. Bebek pudrası, oldukça hassas yapıya sahip olan bebek cildinde bile rahatlatıcı ve koruyucu etki yapacak şekilde formüle edilmiştir. Bebek pudrası ile cilt bakımı birkaç farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bunlardan biri gece yatarken yapılacak yüz maskesidir.

Maske şeklinde uygulanan bebek pudrası, genellikle su ya da maden suyu ile karıştırılarak yüze sürülür. Bu şekilde yüzdeki sivilceleri ve akneleri uzaklaştırır, pürüzsüz bir cilt sağlar. Gece yatmadan cilt temizliği yapmanın etkili bir yoludur. Ancak bu uygulama, nemlendirmenin aksine fazla nemden ve kokudan koruma işi görecektir.

Doğrudan yüze sürülen bebek pudrası, makyaj sabitleyici etki yapar. Bebek pudrasının koltuk altında ya da ayaklarda kullanılması halinde ise kokuyu giderir ve hava almayan bu bölgelerin fazla nemlenmesini engeller.

 1. Göz Çevresi Kremi

Göz çevresi, oldukça ince bir cilde sahiptir. Bu yüzden kuruluğa ve bakımsızlığa karşı çok hassastır. Yeterince nem almayan göz çevresinde kırışıklıklar meydana gelir. Bu kırışıklıklar da yaşlılık belirtisi olarak algılanır. Bu kırışıklıklardan korunmak için göz çevresi temizlendikten sonra mutlaka yatmadan önce göz çevresi kremi sürülmelidir. Çünkü gözler geceleri nem takviyesine ihtiyaç duyarlar. Yaşlanma önleyici özelliği bulunan göz çevresi kremi bu görevi üstlenecektir.

Özellikle 25 – 30 yaşından itibaren cilt doktorları nemlendirici kremlerin düzenli kullanılmasını tavsiye eder. Bunun nedeni, yaşlanmanın o yıllarda başlıyor olmasıdır. Düzenli olarak nemlendirici krem kullanmak, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller ve daha uzun yıllar genç görünmeyi sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.