saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer?

22.09.2018
95
Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer?

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde yeni doğan sarılığı doğumdan sonraki 28 günlük süreç içerisinde görülmektedir. Bu dönemde de eğer bebek zamanında doğduysa %60, erken doğum durumu varsa da %80 oranında sarılık görülmesi beklenmektedir. Genel olarak bu hastalık fizyolojik olarak kabul edilir ve anormal bir durum olmadığı sürece 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Bu süreçte de fototerapi yöntemi kullanılmaktadır.

Yeni Doğan Sarılığı Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan sarılığı bilirubin ismi ile bilinen ve cilde sarı rengini veren maddenin bazı nedenlerden dolayı seviyesinin artmasına bağlı olarak deride birikmesi nedeni ile oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerde alyuvar miktarı daha fazla olduğu için, normal olarak alyuvarlar yıkılırken bilirubin maddesi ortaya çıkmaktadır.

Yeni doğan bebeklerde bu 28 günlük süreç içerisinde sarılığın erken tespit edilmesi çok önemlidir. Zira bazı sarılık durumları kendiliğinden geçse bile bazılarında beyin hasarına kadar gidebilmektedir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin bu süreçte sürekli olarak gözlem altında tutulması çok önemlidir.

Yeni doğan sarılığı nedenlerine baktığımız zaman ilk olarak fizyolojik sarılıktan söz edebiliriz. Fizyolojik yeni doğan sarılığı genel olarak doğumdan sonraki 2.günde başlar, 2 gün içerisinde oldukça belirgin bir hale gelir ve daha sonra da kendiliğinden azalarak geçer. Fakat her yeni doğan sarılığı bu şekilde olmayabilmektedir.

Yeni doğan sarılığındaki diğer nedenlere baktığımızda öncelikle kan grubu uyuşmazlığı ile karşılaşıyoruz. Çünkü bu durumda alyuvarlar normale göre çok daha hızlı bir şekilde parçalanır ve bu nedenle de açığa çıkan bilrubin sayısı daha fazla olur.

Yeni doğan sarılığı nedenleri arasında yer alan başka bir neden ise bebeğin yeteri kadar anne sütü almaması yani beslenmemesidir. Annenin diyabet hastası olması da bu durumda ciddi bir rol oynamaktadır. Ayrıca bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonları ya da doğuştan gelen enzim hastalıkları da yeni doğan sarılığının olmasında yaygın olarak görülen nedenler arasında yer almaktadır.

Yeni Doğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan sarılığının erken tespit edilmesi çok önemli olduğu için bu belirtileri bilmeniz de çok önemlidir. İlk olarak deride sarı beneklerin oluşması hatta daha da ilerlediğinde göz akının bile sarı olması gibi durumlar görülebilmektedir. Bebeğin sarılık olduğunu anlamak istiyorsanız, cildini gün ışığına ya da floresan lambanın altına tutmanız gerekmektedir. Ayrıca parmakla hafif bir şekilde karın kısmına bastırılıp geri çekildiğinde de sarılık daha fazla kendini belli eder. Eğer bu şekilde inceleme yaptıktan sonra sarılık olduğunu fark ederseniz mutlaka bebeğinizi doktora götürmeniz gerekmektedir. Çünkü yeni doğan sarılığı her ne kadar genellikle kendiliğinden geçiyor olsa da bazı durumlarda altında yatan sebep farklı olabileceği için kendiliğinden geçmez ve daha fazla ilerleyerek çok büyük hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir.

Yeni Doğan Sarılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer yeni doğan sarılığı tespit edilirse doktorlar tarafından bu duruma hemen müdahale edilir. Çünkü yeni doğan sarılığı ilerlediği zaman beyinde hasara yol açabilmektedir. Bunun önlenebilmesi için de bebeklere ışık tedavisi olarak da bilinen fototerapi uygulanmalıdır. Yeni doğan sarılığında fototerapi yöntemi en kesin ve hızlı sonuç veren yöntem olarak bilinmektedir. Böylece bilirubin seviyesi normal değerlere düşürülür.

Eğer bu yöntem de çare olmazsa mutlaka bebeğe kan değişimi yapılmalı ve bu şekilde bilirubinin vücuttan uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Ancak bu işlemin uzman bir doktor kontrolünde yapılması ve her aşamanın çok dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekmektedir. Bebeklerde astım tedavisi yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.