saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

22.12.2018
850
Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Yer fıstığı ne kadar tüketilmeli, faydaları nelerdir vb. gibi daha birçok soru özellikle kuru yemişleri çok tüketen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Hemen hemen her şeyde olduğu gibi yer fıstığında da aşırı tüketim söz konusu olursa bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden kararında ve yeterli miktarlarda tüketmek yapılması gereken en doğru şeydir. Yer fıstığı, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin ve sağlığa birçok faydaya sahip bir yemiş cinsidir. Ülkemizde oldukça popüler bir tüketime sahip olan yer fıstığı genellikle çerez olarak kullanılmakta ve çokça ikram edilmektedir. Farklı biçim ve türlerde tüketime açık olan yer fıstığı ile birçok yan ürün yapmakta mümkündür. Örneğin; fıstık ezmesi, tatlı ve sos olarak kullanımına sıkça rastlanır.

Yer Fıstığı Nerelerde Yetişir?

Yer fıstığı günümüzde birçok ülkede yetiştirilebilen ve oldukça yaygın bir üründür. Ülkemizde de özellikle; Akdeniz ve Güney Doğu bölgelerimizde sıklıkla yetiştirilmektedir. Peki, dünyada yer fıstığı nerede yetişir? Derseniz, bu alanda dünyanın büyük yer fıstığı ihracatı yapan ülkelerden bazıları şu şekildedir; Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan ve Nijerya, günümüzde en büyük yer fıstığı yetiştiriciliği yapan ülkeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde bu alanda oldukça fazla üretim ve ihracat yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere tam da bu nedenle Türkiye’de yer fıstığı tüketimi de oldukça fazladır.

Yer Fıstığının İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı baklagillerin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürün günlük olarak belirli miktarlarda tüketildiğinde birçok güzel ve önemli faydaya da sahiptir. Ülkemizde çokça tüketilen bu ürün ilk defa Güney Amerika bölgelerinde yetiştiği ve buradan dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Yer fıstığının faydaları Canan Karatay, İbrahim Saraçoğlu ve daha birçok doktor ve uzman tarafından açıklanmış ve insanlara önerilmiştir. Yer fıstığının sahip olduğu bazı faydalar ise kısaca şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

 • Birçok kanser türüne karşı etkili ve koruyucu özelliktedir.
 • Beyin gelişimine katkı sağlar, unutkanlık vb. hastalıkların önüne geçer.
 • Kan şekerini düzenleyici etkileri bulunur.
 • Kemik gelişimi ve saçların güçlenmesinde etkilidir.
 • Cildi güzelleştire ve cilt sağlığını koruyan bir besindir.
 • Vücut için faydalı yağlar barındırır.
 • Kolesterol için dengeleyicidir.

Yer fıstığının bunlar gibi daha birçok binlerce faydasından söz etmek mümkündür. Ancak yer fıstığının önerilmesinde ki en büyük etmen bu yukarıda saydığımız faydalarından kaynaklanmaktadır. Oldukça lezzetli ve yararlı olan yer fıstığını günlük olarak tüketmeniz önerilmektedir.

Yer Fıstığının Zararları Nelerdir?

Genellikle faydalarından çokça söz edilen yer fıstığının zararlı etkilerinin olduğu da bir gerçektir. Bazı kişilerde özellikle fıstık alerjisine sahip olan kişilerin yer fıstığından uzak durmaları gerekmektedir. Yer fıstığının zararları genellikle alerjisi olan kişilere ve çeşitli hastalık sahiplerine ciddi zararlar verebilmektedir. Bunun dışında yer fıstığının belirgin zararlarından bahsetmek pekte mümkün değildir. Aşırı tüketimi sonucunda yer fıstığının verebileceği bazı zararlar ve sebep olduğu birtakım yan etkiler kısaca şu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

 • Kolesterolü arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • İçinde barındırdığı yağlar nedeniyle; hızlı kilo alımına ve cilt sorunlarına neden olabilir.
 • Alerjisi olan kişiler için birçok zararlı yan etkiye sahiptir.
 • Çok tüketilirse gaz ve mide sorunlarına neden olabilir.

Yer fıstığı hakkında bilinen ve çok fazla tüketildiğinde karşılaşılabilecek bazı sağlık problemleri bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle yer fıstığını tavsiye edilen miktarlarda ve kararında tüketmek gerekir. Bunun için uzmanların görüşlerinden ya da doktorlardan tavsiye alabilirsiniz.

Yer Fıstığı Nasıl Tüketilmelidir?

Yer fıstığının birçok farklı tüketim alanı vardır. Bunlardan en yaygın olan biçimi ve belki de en sağlıklı olanı kuru yemiş olarak tüketilmesidir. Bu şekilde, yeterli miktarlarda ve günlük tüketilirse daha önceden belirttiğimiz birçok faydasından yararlanabilmenizde mümkündür. Yer fıstığı nasıl tüketilmeli?  Sorusu için verilecek en güzel yanıt ise; kabuklu yer fıstığının günlük olarak ara öğünlerde az miktarlarda tüketilmesidir. Bu durum sayesinde ara öğünlerinizde hem tok hissedebilir hem de kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra merak edilen bir diğer soru ise; yer fıstığı çiğ yenir mi? Sorusudur. Çiğ yer fıstığı kabuklu ve tuzlanmamış biçimde toplanmaktadır. Bu nedenle çiğ tüketimi hem daha sağlıklı hem de yenebilir özelliklere sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.