saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

23.10.2018
97
Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın zararları olduğunu muhtemelen daha önce duymamışsınızdır. Zira yeşil çay özellikle diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Fakat doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman yeşil çayın yan etkileri bulantı ve ishal başta olmak üzere zehirlemeye kadar gidebilmektedir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde tüketilmesinde fayda var.

Yeşil Çay Günde Kaç Kere Tüketilmeli?

Yeşil çay oldukça doğal bir içecek olsa da herkesin “yeşil çay ne kadar içilmeli” sorusuna yanıt olarak, gün içerisinde maksimum 2 kere tüketmesi daha sağlıklı olmaktadır. Bazı uzmanların görüşlerine göre bu sayının 2 olması bile bazı kişilerde sorunlara neden olabilmektedir. Çünkü her yiyecek ya da içecek, her kişide aynı etkileri göstermemektedir. Bu nedenle yeşil çayın zararlarının da kişiden kişiye değiştiği görülmektedir.

Yeşil Çay Demir Eksikliğine Neden Olur Mu?

Yeşil çayın en büyük zararlarından bir tanesi demir eksikliğidir. Çünkü yeşil çayın içerisinde “tanen” isminde bir madde bulunmaktadır. Bu madde de gıda ya da diğer besin takviyelerinden demir alınmasını engellemektedir. Eğer yeşil çayı çok fazla tüketirseniz, bu madde yüzünden, yiyeceklerden demir alamamaya başlarsınız. Fakat vücudumuzun da her gün belli bir seviyede demir alması gerekmektedir. Bu demir de yiyeceklerden karşılanır.

Demir, kanda bulunan ve oksijen taşıyan alyuvarların üretiminde kullanıldığı için, eksikliğinde çok ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle doktorların tavsiyesine uygun olarak günde en fazla 2 kere yeşil çay tüketmek daha sağlıklı olacaktır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Ultrasonun Zararları Nelerdir?

Osteoporoz ve Yeşil Çay

Osteoporoz, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen bir hastalıktır. İskelet sisteminin zayıflaması ve kemiklerin de bu nedenle daha çabuk kırılmasına neden olmaktadır.

Gereğinden fazla yeşil çay tüketmek, çok sık idrara çıkmaya neden olmaktadır. İdrar normalde sağlıklı bir durum olsa da, idrarın fazlası, vücuttaki kalsiyum gibi yararlı ve gerekli maddelerin de atılmasına neden olabilmektedir. Vücuttaki kalsiyumun idrarla dışarı atılması da iskelet sisteminin zarar görmesi ile sonuçlanabilir. Zira iskelet sistemini güçlü ve sağlıklı yapan madde kalsiyumdur. Bu nedenle çok fazla yeşil çay tüketmenin kalsiyum eksikliğine bağlı olarak kemiklere zarar vereceği unutulmamalıdır.

Yeşil Çayın Karaciğere Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın zayıflamaya etkisi olduğu kadar bir yandan da karaciğere zararı bulunmaktadır. Yeşil çayın içerisinde kateşin adı verilen bir polifenol bulunmaktadır. Aslında bu kateşinler, antioksidan olarak bilindiği için zayıflama üzerinde başarılı bir etkileri olmaktadır. Fakat fazla tüketildikleri zaman, mitokondri üzerine ciddi bir etki ettikleri için direkt olarak vücudun metabolik sürecini etkilerler. Bu durum da başta karaciğer olmak üzere tüm organların sağlıklı yapısını bozarak hastalıklara neden olmaktadır.

Hücrelerimizde glutatyon isminde, yaralanmayı engelleyen bazı koruyucu moleküller bulunmaktadır. Kateşinler, bu molekülleri tüketerek vücudumuza tutunurlar. Koruyucu moleküllerin kateşinler tarafından tüketilmesi ise karaciğer yaralanmalarına ve hasarlarına neden olmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırma, karaciğer hastalıkları ile kateşinler arasındaki ilişkiyi açık bir şekilde tanımlamaktadır.

Yeşil Çayın Psikolojik Açıdan Etkileri Nelerdir?

Yeşil çay, pek çok organımıza zarar verebildiği gibi psikolojimizin de kötü yönde ilerlemesine neden olabilmektedir. Bunun en temel sebebi ise kalp atışlarını düzensiz bir hale getirmesidir. İçerisinde bulunan kafein bu duruma neden olmaktadır.

Özellikle panik atak ya da anksiyete sorunu yaşayan hastaların kalp atışları zaten düzensiz olmakta ve bu durum da günlük hayatlarını etkileyecek problemlere neden olabilmektedir. Yeşil çayın fazla tüketimi, kalp atışlarının daha da düzensiz olması ile hastalıkların daha ileri bir seviyeye ulaşmasına neden olur. Özellikle panik atak hastalarının, yeşil çayı fazla tükettiği dönemlerde ataklarının attığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle psikolojik rahatsızlıkları olan kişilere yeşil çay önerilmemektedir.

Hamilelikte Yeşil Çay Tüketimi

Yeşil çay hamilelikte tüketilir mi” sorusu, doktorların iki farklı görüşe bölünmesine neden olmaktadır. Bazı uzmanlar, yeşil çayın hamilelikte günde 2 kere tüketilmesini önerirken bazıları da tüketilmemesi gerektiğini söylemektedir. Bunun sebebi ise içerisinde kafein olmasıdır. Kafein, bebek gelişimini kötü etkileyebilmektedir. Hatta yeşil çayın hamilelikte çok fazla tüketilmesi, düşük yapma riskini arttıran durumlardan bir tanesidir.

Emziren kadınlarda ise yine kafein nedeniyle yeşil çay kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü kafein anne sütü ile bebeklere geçebilmekte ve bebeklerin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle hem hamilelikte hem de emzirme döneminde yeşil çayın tamamen bırakılması çok sağlıklı olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.