saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

22.12.2018
2.010
Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Mercimeğin en çok tüketilen türü olan yeşil mercimeğin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Asya mutfaklarında sıklıkla tercih edilen bu bakliyat, lezzetli olmasının yanı sıra  besin değeri de yüksek.

Yeşil Mercimeğin Zararları Nelerdir?

Yeşil mercimeğin faydaları ve zararlarına bakacak olursak;

 • İçerdiği yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, çinko, niasin ve K vitamini sayesinde mercimek, tüketenlerin sağlıklarını iyileştirmesinde fayda sağlıyor.
 • Yüksek oranda lif içermesi sebebi ile özellikle diyabet hastalarına, insülin direnci ya da hipoglisemi gibi hastalıklarla baş eden kişiler için özellikle öneriliyor.
 • Kan şekeri seviyelerini dengede tutmakta birebir olan bu bakliyatın kalp hastalığı ve felç riskini de azaltabildiği yapılan çalışmaların sonuçları arasında.
 • Mercimeğin kullanımı yalnızca onu yemekle sınırlı değil. Uzmanlar gaz yaptığı sebebi ile genelde atılan mercimek suyunun atılmamasından yana çünkü uzmanlara göre Yeşil Mercimek Suyunun Cilde Faydaları Yeşil mercimek suyu içerdiği lektin bileşenleri açısından zengin olması nedeniyle, cilde doğal bir ışıltı katarken bir yandan da kanserle mücadele eden bir özelliğe sahip.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

 1. Hamileler için Mercimek

Hamilelikte yeşil mercimek faydaları nelerdir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Mercimek aynı zamanda hamilelikte olan kadınlar için en önemli besinlerden birisidir. Bunun en önemli sebebi içerisindeki folik asit denilen B vitaminidir. Bu değerli vitamin sayesinde  bebekte oluşabilecek birçok rahatsızlığın önüne geçilmiş olur. Hastalıklardan korumasına ilaveten, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bebeğin vücudunda olması gereken hücre çoğalması, protein sentezi ve kemik iliği aktivitelerinin oluşumların yerine getirmesini sağlar.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Yıpranmış Saçlara Karşı Canlandırıcı Tarifler.

 1. Güçlü Kaslar için Mercimek

Hamilelerin sıkça tüketmesine ek olarak, atletlerin ve spor yapmayı seven kişilerin yeşil mercimeği sıklıkla tüketmelerinin sebebi vardır. Yeşil mercimek, yeni kas kütlelerinin yaratılması ve olan kasların daha da güçlendirilmesi için yardımcı olan değerli proteini içeriğinde bulundurur. Bu protein, yüksek etkili ve yoğun yapılan fiziksel aktiviteden sonra kaslarınızın iyileşmesini sağlayarak, bu aktiviteler sırasında size enerji verecek faydalı karbonhidratları içeriğinde bulundurur.

3.    Kansızlık için Mercimek

Toplumumuzda oldukça sık görülen bir problem olan kansızlık yani demir eksikliği problemine de birebirdir. Üşüme, çok çabuk unutmak, halsizlik gibi yan etkileri bulunan bu hastalık yeşil mercimeğin içerisinde bulunan yüksek miktarlarda demir, magnezyum ve çinko sayesinde iyileşebilir.

4.    Kilo Vermek için Mercimek

Kilo vermek isteyen kişiler de mercimeği gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Az kaloriye sahip ve çok besleyici bir içeriğe sahip olduğu için hem aç kalmaz, hem de vücudunuzu faydalı bir besinle beslemiş olursunuz. Neredeyse hiç yağ içermedikleri için kilo almak istemeyenler yeşil mercimeği ölçülü miktarlarda tüketebilirler.

 1. Sinir Sistemi Rahatsızlıkları için Mercimek

Sinir sistemi rahatsızlıklarından muzdarip olan kişiler daha sık yeşil mercimek tüketmeye başlamalıdır. Çünkü; yeşil mercimeğin içerisinde bulunan yüksek miktarda B vitamini değerleri, mevcutta olan sinir bağlantılarının geliştirilmesine yardımcı olarak, yeni sinir bağlantılarını serbest radikallerin neden olduğu bilinen ve hastalığa yol açan bozulmalardan korur. Bu koruma için salgıladığı hormon ile diğer sağlıklı hormonların salgılanmasını da tetikleyerek, seratonin sayesinde kişinin kendisini daha mutlu hissetmesinde yardımcı olur.

Çiğ Yeşil Mercimek Besin Değerleri

100 gr çiğ yeşil mercimeği incelediğimiz zaman,

 • 346 kcal,
 • 50 gr Karbonhidrat,
 • 00 gr Protein,
 • 20 gr Yağ değerlerini içerdiği biliniyor.

Çiğ yeşil mercimeğin faydaları mercimeğin içerisinde bulunan bu makro besin öğelerinden geliyor. Çiğ yeşil mercimek yutmak son zamanlarda çiğ beslenmenin popüler olması ile birlikte gündeme gelir oldu. Çiğ beslenme ise besin içerisindeki faydalı enzimlerin 50 dereceden sonra yüzde 80nin ölmesi, hatta vitaminlerin ise tamamen yok olduğu bilgisine dayanarak popülerlik kazanmış durumda. Nasıl beslenilmesi gerektiği kişisel bir tercih olduğu için yeşil mercimek nasıl tüketilmeli sorusunun cevabını kişinin kendisine bırakarak, istenilen şekilde mercimeğin tüketimi yapılabildiğini söylemek isteriz.

 • Verebileceğimiz birkaç tavsiye rengi çok açık olan yeşil mercimekleri tercih etmemeniz,
 • Her zaman kapalı ambalajlanmış yeşil mercimekleri satın almanız,
 • Yeşil mercimeği pişirirken çok uzun süre ve yüksek derecede sıcaklığa maruz bırakmamanız,
 • Eğer gaz problemi yaşıyorsanız, gaz probleminin önüne geçmek için bir gece önceden veya zamanınız azsa önceden ılık suda birkaç saat bekletmeniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.