saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

11.12.2018
1.062
Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

Yoyo diyeti tıpkı bir yoyo gibi bir aşırı yemek yeme dönemi bir de kısıtlı yemek yeme döneminden oluşmaktadır. Bu diyet ile kısa süre içerisinde büyük kilolar verilebilir. Ancak bu diyet kalıcı kilo kaybını sağlamaz. Bu yüzden her kilo verme döneminin ardından verilen kilolar ve daha fazlası tekrar yağ olarak vücuda geri döner. Yağ olarak vücuda geri dönen kilolar ise bir dahaki diyet döneminde daha zor verilecektir. Bu diyet kısa vadede yüksek kilolar vermenize yarasa da uzun vadede hiç tavsiye edilmez.

Yoyo diyeti ile 20 günde 15 kilo verdim ya da 10 günde 15 kilo verdim şeklinde söylentileri duymuşsunuzdur. Evet, bu diyet ile 15 günde kilo verdim diyebilirsiniz ancak sonraki günlerde verdiğiniz kilonun daha fazlasını alırsınız. Hatta bu aldığınız kiloları geri vermek artık daha zor hale gelmiştir bile. O yüzden yoyo diyeti diyetisyenler ve doktorlar tarafından çok fazla önerilmezler. Daha çok kısa süreli diyetlerden ziyade uzun süreli sağlıklı ve dengeli beslenme şeklinde bir beslenme düzeni oluşturulması tavsiye edilir.

Yoyo Diyeti Nedir?

Yoyo diyeti sürekli diyet girişiminde bulunan ve kilo verdikten sonra tekrar kilo alan kişilerin yaptıkları bir diyet olarak adlandırılır. Bu diyette yoyo gibi bir iştah artışı bir de yemek yemeyi kısıtlama olarak iniş çıkışlar yaşanır. Yoyo diyeti yapanlar iniş çıkışlı kilo alıp verme dönemlerini geride bırakıp kilo verme döneminden sonra kilo koruma dönemine geçmelilerdir. Bu yüzden beslenme düzenini değiştirerek sağlıksız besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Sürekli kilo alıp vermenin sonucunda vücut artık ilo vermeyi yavaşlatacağı için kilo vermek çok zor bir durum alacaktır. Bu durumun oluşmaması için kızartma, şeker, yağlı hamur işleri gibi sağlıksız olan yiyecekleri hayatımızdan çıkarmalıyız. Bunların yerine sağlıklı sebzeler, ızgara yiyecekler, yulaf, tam buğdaylı ve ruşeymli yiyecekleri hayatınıza sokarak kilo kontrolünüzü sağlamalısınız.

Yoyo Diyeti Zararlı Mıdır?

Yoyo diyeti ağırlıkta tıpkı bir yoyo gibi düşüş ve yükselişin olduğu, aşırı yeme dönemlerinin kısıtlı yeme dönemlerini izlediği bir döngünün ortaya çıktığı bir oluşumdur. Bu diyet döngüsünde her diyeti bıraktığımızda ve tekrar başladığımızda vücudumuzdaki yağ miktarı artış göstermektedir ve kas kaybına neden olmaktadır. Her seferinde kilo almak daha kolay kilo vermek ise daha zor olacaktır. Çünkü bu diyet bazal metabolizmamızı yavaşlatır. Bir süre sonra karaciğerde yağlanma, psikolojik olarak kilo verme dönemlerinde yaşanan zorluklar ortaya çıkmaktadır.

Yoyo Diyeti Listesi

Yoyo diyet listesi 5 günlük sıkı bir diyetin ardından 2 günlük mola ile devam ediyor. 5 gün boyunca kepekli, tam buğdaylı, ruşeymli, çavdar ekmeği de dahil ekmek tüketimi olmamaktadır. Sadece galeta bazı zamanlarda tüketilebilir. Bu diyet listesinde sabah kahvaltıları her gün anı şekilde devam eder ve oldukça düşük kalorilidir. Meyve ve şekersiz kahve ya da şekersiz çay yanında birkaç kraker listede dikkat çeken yiyeceklerdir. Öğlen ve akşam yemeklerinde farklılıklar gözleniyor. Bu 5 günlük düşük kalorili beslenmenin sonunda 2 gün boyunca istediğiniz yiyecekleri tüketebileceksiniz. Bu diyet listesini mutlaka bir diyetisyen ile hazırlamalısınız.

Yoyo Diyeti ile Kilo Verme Nasıl Olur?

Yoyo diyeti nasıl yapılır? Ve bu diyet ile kilo verme nasıl olur? Bu diyet metabolizmayı şaşırtarak kilo vermeyi sağlar. Mesela vücudunuz günlük olarak 1700 kalori almaya alışmış ise bu kalori miktarını bir anda 1200 kalori düşürerek vücut şaşırır ve kısa süre içerisinde kilo vermeye başlar. Vücut 1200 kaloriye alışmaya başladığında ise yine birden 1800 kalori alınarak vücut şaşırtılır. Metabolizmayı şaşırtarak yapılan bu diyet ile kısa sürede yüksek miktarda kilo kaybı yaşanacaktır. Ancak bu kilo kaybı sadece yağdan değil kas kütlesinden de olabilir. Bu yüzden diyet mutlaka spor ile desteklenerek sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir.

Metabolizmanın yoyo gibi bir yüksek kalori bir düşük kalori alması ile kilo kaybı sağlanan bu diyette kilo sabitleme yapılması oldukça önemlidir. Sağlıklı vücut kilosuna ulaştığınızda dengeli ve sağlıklı bir yeme düzeni oluşturarak devam edilmelidir. Sürekli kilo alıp vermek vücut için zararlıdır. Bu nedenle istenilen kiloya ulaşıldığında spor ve beslenme ile bu kilo durumu korunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.