saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yüz egzersizleri nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

20.12.2018
607
Yüz egzersizleri nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Yapılan yüz egzersizleri işe yarar mı çoğu insanın merak ettiği bir sorudur. Özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber yüz bölgesinde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Bu sarklamalar çoksa eğer cerrahi operasyon gerekebilmektedir. Estetik operasyonlar geçirmek istemeyen kişilerin de başvurabileceği yöntemler vardır. Sarkmaların oluşmasını istemeyenlerin yüz bölgesindeki kasları çalıştırması gerekmektedir. Yapılacak egzersizlerle sarkmaların önüne geçilebilineceği gibi kırışıkların da azalması sağlanabilmektedir.

Yüz Yogası Nedir?

Yüzde oluşan kırışlıklar ve sarkmalar için kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler daha genç bir cilde kavuşulabilineceğini vaad etmektedir. Ancak bu ürünlerin yanında ezgersiz de yapmak gereklidir. Yüz yogası olarak adlandırılan bu egzersizler kaştaki, boyundaki, çenedeki kasları çalıştırarak sarkmaları ve kırışıklıkları önlemektedir. Yüz yogasının zararları bulunmadığı gibi kolay da uygulanabilen ezgersizlerdir.

Bu tarz egzersizler bir çok kişi tarafından da tavsiye edilmektedir. Ezgersileri yapan ve yüz yogasının faydasını görenler yüz yogasını tavsiye etmektedir.

Dudak Üstü için Yüz Yogası

Genetik özelliklere de bağlı olarak üst dudak yaş ilerledikçe kırışan bir bölgedir. Ancak egzersizlerle bunun önüne geçebilmek, olan kırışıklıkları azaltabilmek mümkündür. Bunun için bir kaleme ihtiyaç vardır. Kalem dudakların arasına alınarak öne arkaya yuvarlak hareketler yapılmalıdır. Kalem yuvarlak bi şekilde hareket ettirilirken gülümsenmelidir. Bu hareket üst dudağın daha gergin olmasını sağlarken, kırışıklıkları da gidermektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise hareket yapılırken yüzün başka bir bölgesini kırıştırmamaktır. Aksi halde üst dudakta kırışklıkları giderirken başka bir bölgenin kırışmasına neden olunabilinmektedir.

Yanaklar için Yüz Yogası

Yapılan yüz yogası yanak sarkması için de çözümdür. Bunun için yapılması gereken şey ise çok basittir. Kaşların kaldırılmış bir şekilde balon şişirerek yanak sarkmalarının önüne geçilebilmektedir. Bu balon hergün kademeli olarak daha fazla şişirilmelidir. Bu uygulama yalnızca yanaklara değil yüzün her bölgesine iyi gelmektedir. Düzenli yapıldığında birkaç hafta içinde sonuç almak mümkündür.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapatılır?

Ayşe Tolga’nın Yüz Yogası Egzersizleri

Oyunculuğun yanı sıra aromatherapist ve sağlıklı yaşam koçu da olan Ayşe Tolga, yüzdeki kasların gevşemesinin ve sıkılığının kaybetmesini önlemek için dolgu, botoks, ya da estetik ameliyatlara gerek olmadığını söylemektedir. Hem kolay, hem maliyeti düşük olan Yüz yogası Ayşe Tolga’nın da önerdiği bir yöntemdir. Bunun için de bazı egzersizler önermektedir Bu egzersizlerden bir kaçı sunlardır:

  • Orbiküler ağız kasların, elmacıkkemiği kasları ve içkulak salyangoz kemiği kaslarını çalıştıran egzersiz: ağız sıkıca kapatılır, üstduduağın altından üflenir ve 10 kadar sayılır. Daha sonrasında hava sol yanağa geçirilir ve tekrar 10’a kadar sayılır. Son olarak da hava sağ yanapa geçirilerek 10’a kadar sayılır. Bir yanaktan öbür yana hava geçişi 10-15 kere yapılmalıdır.
  • Burnun iki yanındaki çizgileri ve yanakların toparlamasını sağlayan Çin bıyığı egzersizi: İşaret ve orta parmakmak iki yanağın üstüne konulur ve bastırılır. Berin nefes alınır ve 10’a kadar sayılır. Bu işlem 10 defa yapılmalıdır.

Ayşe Tolga’nın önerdiği daha fazla egzersizleri görmek isteyenler internet sitesinden yüz yogası hareketleri resimli olarak görebilirler.

Lourdes Çabuk Yüz Yogası

Filipin asıllı olan Lourdes Çabuk yüz yogası kursu vermektedir.  Güzellik yogası uzmanı olan Çabuk, yüz gerdirmek için bazı egzersizler tavsiye etmektedir. Yüzde minik minik bir çok kasın olduğunu ve bunların birbirlerini desteklediğini söyleyen Lourdes Çabuk, yaşlanmadan ya da yanlış beslenmeden kaynaklı bu kasların çökebileceğini ve sarkabileceğini ifade etmektedir ve bunun için de egzersizler yapılması gerektiğini belirtmektedir. Yüz yogasına geçmeden önce ota parmak yardımıyla kaşların ortasından yukarı doğru hafifçe en az 2 dakika masaj yapılarak yüzün rahatlatılması gerektiğini söyleyen Çabuk’un önerdiği egzersizlerin bazıları ise şu şekildedir:

  • Kaş egzersizi: İki avuç içi kaşların üstüne yerleştirilir. Sonrasında kaşlar eller ile yukarıya doğru kaldırılır. Bu hareket yapılırken de aşağıya doğru bakılır. Daha sonrasında ise eller hiç hareket ettirilmezken kaşlar çatılmaya çalışılır.
  • Kazayağı engelleme ezgersizi: Gözler şaşkın şekilde açılır. Baş parmaklar ile gözlerin bitiş yeri tutulur. Geri kalan dört parmak ise alına yerleştirilir ve yukarı doğru kaldırılır. Daha sonrasında gözler kısılır.
  • Dudak şişirme egzersizi: Dudaklar içeri doğru çekilir. Dudaklar içerdeyken gülünür. Bu yöntem dolgulara gerek olmadan dolgun bir dudağa sahip olunmasını sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.