saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yüzdeki Tüyler Doğal Yollarla Nasıl Sarartılır?

03.11.2018
3.080
Yüzdeki Tüyler Doğal Yollarla Nasıl Sarartılır?

Yüzdeki tüyler doğal yöntemlerle sarartılırken, kimyasal ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Vücutta çıkan tüylerin yoğun olduğu kişiler ya da istenmeyen bölgelerde yoğun şekilde çıkmış olması, kişiyi rahatsız edebilir. Dolayısıyla epilasyon yapmak yerine görünmeyecek şekilde sarartılabilir. Tüylerin sarartılması hem sert görüntünün kaybolmasına hem de tüylerin fazla belirgin olmamasına fayda sağlar.

Oksijenli su ile yüzdeki tüyleri sarartma çok geleneksel bir yöntem olmakla birlikte, saç rengini açmak için da kullanılan bir uygulamadır. Genellikle kollar ve gövde çevresinde kullanılabilir. Bacak bölgelerinde ve koltuk altlarında çıkan tüyler aşırı siyah ve kalın tüyler olduğu için sarartma işlemleri çok başarılı olmaz.

Doğal Yöntemler Kullanarak Tüylerin Sarartılması

Sağlıklı ve doğal bir yöntem olarak kullanılan oksijenli su kullanımında;

  • 3 yemek kaşığı oksijenli su
  • Bir miktar amonyak

Bir kapta karıştırılır ve pamuk yardımı ile bacaklara veya diğer bölgelere uygulanır. Oksijeni fazla kullanmamak ve düzenli uygulama yapmak, zamanla siyah- yoğun ve sert kılların ince sarı tüylere dönüşmesini sağlar. Tüy sarartma oksijenli su işleminde, oksijeni fazla kullanmamak önemlidir. Kıl köklerindeki melanin bezlerine fazla zarar verilmemesi önemli olduğu gibi ciltte leke oluşmaması için önemlidir.

Yüzdeki Tüyleri Sarartmak İçin Doğal Yöntemler

Esasen tüyler ya da kıllar, sağlıklı bir metabolizmanın belirtisidir. Aşırı olması veya sırt, yüz, kollar gibi istenmeyen bölgelerde çıkması veya yoğun çıkması, bazı bezlerin aşırı çalışmasından ve bazı bezlerin aşırı tüketilmesinden kaynaklanabilir.

Özellikle kıllar ile salgılanan ‘’Feromon’’ hormonu ileri yaşlarda da dişilik ya da erkekliğin ideal biçimde çalışması için önemlidir. Kıllarla cinselliğin herhangi bir alakası olmadığı düşünülebilir ve fakat özellikle düzenli olarak tıraş edilen kıllar, daha yoğun feromon salgılanmasına neden olur. Bu da cinsel hormonların daha ideal kullanılmasının yanı sıra yeni hücre oluşumları ve tabiri caizse bazı cinsel işlevlerin depo edilerek, ileri yaşlarda da örneğin menopozun daha ileri ötelenmesi, doğurganlığın daha uzun yıllar sağlanması gibi etkiler kazandırır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Kirpik İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle genital bölgede bulunan kul kökleri, bedenin başka hiçbir bölgesinde bulunmayacak kadar çok sayıda uca bağlıdır ve her bir doku- hücre, feromon- melanin noktaları, aşağıdan yukarı doğru bedene dinamizm ve capcanlı hücreler kazandırır. Dolayısıyla tamamen yok etmek yerine düzenli olarak temizlenmesi önemlidir.

Bu bahsettiğimiz genel kıl bölgeleri yani genital bölge, koltuk altı ve bacaklardır. Diğer bölgelerde oluşan özellikle sırtta hoş görünmeyen kılların alınması, cilt gözeneklerinin rahat etmesini sağlar. Yüzdeki tüyler nasıl sarartılır konusunda ise doğal bitkilerden faydalanmak, cildin tazelik, nem ve sağlığını korur.

Zerdeçal İle Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yolları

Zerdeçalın uygulandığı bölgelere daha sonra karbonatlı su ya da süte batırılmış pamuk ile uygulama yapmak, cilt renginin koyulaşmasını önler.

  • 2 yemek kaşığı zerdeçal

Süt eklenerek macun kıvamına getirilir. Tüm yüze uygulanır ve ortalama 15- 20 dakika bekletilir. Ardından önce ılık su ile temizlenir ve karbonatlı su ile temizlenir. Haftada 2 kez uygulandığında etkili sonuçlar verir.

Zerdeçal ile yapılan yüzdeki tüyleri sarartmak için bitkisel çözüm ise gülsuyu karışımıdır;

  • 2 yemek kaşığı zerdeçal
  • 1 yemek kaşığı süt
  • 1 yemek kaşığı gülsuyu

Karıştırılır ve macun yapılır. Tüm yüze uygulanır ve 15 dakika bekletir. Ardından ılık su ve karbonatlı su ile yıkanır.

Limon İle yüzdeki Tüyleri Sarartma

Limonla tüy sarartma işlemi, limonun direkt uygulanması ile cildin tahriş olmasına neden olabilir. Asitli yapısı nedeniyle öncelikle inceltilmesi gereklidir. Bunun için;

  • 1 adet limonun suyu sıkılır
  • 1 bardak su ile

Karıştırılır ve tüylerin üzerine pamuk yardımıyla uygulanır. Ortalama 15 dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır. Haftada 2 kez uygulanabilir. Bacak ve kollarda uygulanacak ise uygulamadan sonra güneşte yaklaşık 2 saat bekletilmesi gereklidir.

Özellikle hassas ciltlerde ve yüzde güneşte bekletilmemelidir. Hassasiyet artırarak, cildin tahriş olmasına neden olur. Bacaklarda yapılan uygulama ise haftada 2 kez yapılabilir ve tüyler istenilen renge gelene kadar yapılabilir. Ayrıca;

  • 2 yemek kaşığı bal
  • Yarım limonun suyu

Karıştırılarak yüze uygulanabilir. Ortalama 3-4 saat ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile yıkanarak temizlenir. Bal karışımı haftada 1- 2 kez uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.