saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zatüre, Zatüre Belirtileri, Zatüre Nedenleri 

12.02.2019
23

Zatüre nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, zatüre hastalığının görülme sıklığı nedir? Zatüre bulaşıcı mıdır, zatüreye ne iyi gelir, hangi ilaçlar kullanılmalıdır? Kimler risk altındadır, zatüre aşısı var mıdır? Nasıl uygulanır. Zatüre hastalığının bebeklerde gösterdiği belirtiler nelerdir?

Zatüre, Zatüre Belirtileri, Zatüre Nedenleri 

Zatürre hastalığının belirtilerinin ne olduğu ve bu hastalığın nedenleri hastalığın son zamanlarda yaygınlaşması ile birlikte daha çok merak edilmeye başlandı. Akciğerlerin iltihaplanması ile oluşan bu hastalığın altında pek çok neden yatabiliyor. Ateş ve öksürük gibi istenmeyen belirtilere sahip olması nedeni ile kişilerin hayat kalitesinde önemli ölçüde düşüşler meydana gelebiliyor. Tıbbi ismi ile  bu hastalık pnömoni olarak anılmaktadır. Özellikle de havaların soğuk olduğu kış mevsimlerinde zatürreye yakalanma ihtimali daha da artmış oluyor.

Zatürre Hastalığına Zamanında Müdahale Edilmezse Öldürüyor

Zatürre başlangıcına eğer zamanında müdahale edilmezse bu hastalık ölümcül olur. Bu hastalık genellikle kendini öksürük, balgam ve yüksek ateş gibi belirtiler ile belli etmektedir. Zatürre eğer ilerlemişse o zaman genellikle kişilerde nefes darlığı probleminin yaşanmasına neden olur ve de bilinç bulanıklığına kadar varan problemlere neden olabilmektedir.

Zatürre Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Tıbbi adı pnömoni olan bir akciğer iltihaplanması olan zatürre hastalığının oluşmasının nedeni kimi zaman bakteriler olabilirken kimi zaman da virüs ve mantarlardan kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Bu hastalık tedavisi için en sık doktorlara başvurulan hastalıklardan bir tanedir. Ve bu hastalığın en çok ölüme neden olan hastalık olduğu da bilinmektedir. Akciğerde meydana gelen enfeksiyonun akciğerde yer alan ve alveol adı verilen içerisi hava ile dolu olan keseciklerin iltihap ile dolması zatürreye neden oluyor. İçi iltihap ile dolu olan alveollar işlevlerini yerine getiremediklerinden dolayı zatürre de başlamış oluyor.

Zatürre Hastalığında Kimler Risk Altında?

Zatürre hastalığının özellikle çocuklarda görüldüğü bilinmektedir. Bununla beraber 65 yaşın üstündeki kişilerde de zatürre sıkça görülür. Kronik hastalıklara sahip olan kişiler, sigara içen kişiler ve bağışıklık sistemine baskı yapan hastalıklara sahip ya da geçmişte geçirmiş olan kişilerde zatürre olma riski artıyor. Böbrek hastalıklarınız var ise kalbinizde problem var ise ve bu hastalıkların tedavisi için ilaç kullanıyorsanız, zatürre olma ihtimaliniz çok yüksek.

Zatürre Hastalığının Görülme Sıklığı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütünün paylaştığı verilere göre, dünyada her sene 100 kişiden 3 ya da 4 kişi zatürre olmaktadır. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık olarak 90 bin kişinin zatüreye yakalandığı bilinmektedir. Bu hastalıktan hayatını kayıp eden kişilerin sayısı ise oldukça fazla. Yaklaşık olarak 2 ile 3 bin arasında kişilerin hayatını kayıp ettiği belirlenmiş. Hastalığın tedavisi için kullanılan antibiyotiğe karşı zatürrenin direnç kazandığı belirlenmiş. Bu nedenle de Türkiye Sağlık Bakanlığı’na göre zatürre hastalığının görülmesinde artış yaşanacaktır.

Zatürre Hastalığının En Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde zatürre belirtileri arasında en çok yüksek ateş şikayeti görülüyor. Bunun yanında hem yetişkinlerde hem de bebeklerde öksürük, yeşil renkli balgam çıkarma ve göğüste ağrı olması en sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alıyor. Kimi kişiler de bilinç kaybına varan belirtiler olduğu da bilinmektedir. Eğer zatürre vakası ilerlemiş ise hastalarının cilt renklerinin mavi renge döndüğü bilinir. Bununla birlikte kişilerin tansiyonları da ciddi ölçüde düşebilmektedir.

Zatürre Belirtileri Ve Zatürre Tedavisi Herkes İçin Aynı Değildir

Zatürre belirtileri bitkisel tedavisi konusuna değinecek olursak, kişilerin her belirtinin her kişide aynı olmayacağını hatırlatmak isteriz. Bir kişide görülen belirti diğer kişide görülmeyebilir. Bu durum ortada zatürre problemi olmadığını göstermez, yalnızca belirtilerin farklı şekillerde olduğunu gösterir. Bunun yanında nedenin farklı olması, kişilerin farklı olması ve hastalığın durumunun farklı olması gibi nedenlerden dolayı da hastalıkların tedavisinin aynı olması beklenmemelidir. Kimi insanlar için zatürre tedavisinde beslenme kimi insanlar için ameliyat gerekebilecektir. Sizin için özel olan bir tedavi yöntemi ile tedavi olmanız gerekmektedir. Bu da ancak sizi bir doktorun muayene etmesi ile mümkün olacaktır.

Zatürre Hastalarının Şikayetleri Nasıl Olur?

Zatürre hastalığının bulguları da kişiden kişiye değişmek ile birlikte genellikle hastalar dudaklarında sürekli uçuk çıktığından, sık susadıklarından, yüzlerinin şiştiğinde ve ciltlerinin kuruduğundan yakınırlar. Buna ek olarak zatürre ileri seviyede ise bilinç bulanıklığı görüldüğü de olmuştur. Hastalar dudaklarının mavi renge çaldığını fark edebilirler. İdrara çıktıkları zaman idrarlarında açık renkli bir tortu olduğunu fark edebilirler. Bütün bu bulgalar sizde mevcutsa acilen bir doktora gitmeniz gerekir. Erken teşhis ve tedavinin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Kişiler Yalnızca Şikayetlere Bakarak Kendilerine Zatürre Tanısı Koyamazlar

Zatürre hastalığının tanısının konulması için kişilerde bu belirtilerin görülmesi yeterli değildir. Kişilerin muhakkak bir doktora gitmeleri gerekir. Kişi kendi başına zatürre olduğuna karar veremez. Kişilerin zatürre tekrarlar mı sorularının cevaplarını da yine en doğrusu doktorlarından almaları olacaktır.

Zatürre İçin Doktora Gidildiği Zaman İstenen Testler Hangileridir?

Doktora gidildiği zaman zatürre belirtisi ile gelen hasta öncelikle muayene edilir. Muayene için kişilerden akciğer grafisi istenir ve tanı konmuş olur. Akciğer grafisine bakıldığı zaman her iki akciğerde ya da tek akciğerde olmaması gereken bazı durumlar dikkat çeker. Bu belirtiler zatürre olunduğunun göstergesidir. Akciğer grafisine ek olarak kişilerden kan testleri, balgam testleri, bronkoskobi ve benzeri testler talep edilir.

Zatürre Olan Kişilerde Ne Gibi İlaçlar Kullanılmaktadır?

Zatürre olmuş kişilerin tedavi olmaları şarttır. Aksi halde ölümcül sonuçlara neden olabilirler. Tedavi olmak için genellikle antibiyotik kullanımı yapılmaktadır. Bu ilaçlara ek olarak kişilere bol sıvı alımı yapmaları önerilmektedir. Kişilerin ağrısı dayanılmaz düzeyde olabilir. Böyle bir durumda kişilerin ağrı kesici kullanmaları gerekebilir. Ateşi yüksek olan hastalarda da ateş düşürücülerin kullanılması önemlidir.

İleri Seviye Olan Zatürre Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Eğer kişilerin zatürreleri artık ileri seviyeye ulaşmış ise o zaman uygulanan tedavi yöntemleri daha farklı olur. Bu kişiler için genellikle hastanenin yoğun bakım ünitesinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kimi durumlar da durumu ilerlemiş hastalar için solunum desteği uygulandığı da olmuştur.

Zatürre Hastalığı İçin Antibiyotik Tedavisine Başlanırken Dikkat Edilen Noktalar Nelerdir?

Zatürre hastalığına neden olan mikrobun ortaya çıkması çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Fakat bu neden ortaya çıkmasa bile yinede anti biyotik tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi uygulanırken de pek çok farklı etken göz önünde bulundurulur. Örneğin hastanın yaşı, kilosu, hastalığının şiddeti, hastalık öyküsü, varsa sahip oldukları hastalıkları gibi durumlar dikkate alınarak antibiyotik tedavisine başlanması önemlidir. Aksi takdirde kişiler için antibiyotik tedavisi zararlı bir hal bile alabilir.

Balgam Testi Zatürre Hastalığının Tedavisinde Yol Gösterici Bir Rol Oynuyor

Balgam testi ile birlikte anti biyotik tedavisi de netlik kazanmış olur. Balgam testinin sonuçları geldiği zaman doktor balgamda herhangi bir mikrop bulunup bulunmadığını anlayabilir. Doktor balgam testinin gelmesi ile birlikte daha önce uygulamış olduğu antibiyotik tedavisini güncelleyebilir. Ya da mevcut kullanılan anti biyotiğe devam edilebilir. Kimi durumlarda hastanın yatarak tedavi olması da gerekebilmektedir. Bu duruma da balgam testi sonuçları aydınlık getirmektedir.

Zatürre bulasicimidir sorusunun cevabı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle zatürre olan kişilerle yakın temasta  bulunmanız sizin de zatürre olmanıza neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.