saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zencefilin Zararları Nelerdir?

22.10.2018
93
Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefil kullanımının tarihi, Hindistan’a ve yaklaşık olarak 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Şifalı olduğu düşünülerek özellikle de zayıflama alanında çok sık kullanılan zencefilin aslında bazı zararları bulunmaktadır. Sindirim sistemi sorunları, diyabet, kanama etkisi gibi çok fazla yan etkisi bulunduğu için, zencefilin mutlaka dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Zencefil Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Zencefilin yan etkilerini ve zararlarını görmemek için günlük olarak maksimum günde 4 gram tüketilmelidir. Bu hem zencefil kökü hem de zencefil tozu için geçerli olan bir durumdur. Eğer “zencefil ne kadar tüketilmeli” diye sorarsanız, günde 4 gram zencefil tüketiminin vücut açısından yararları olduğu bilinmektedir. Fakat 4 gramdan fazla kullanılırsa çok sayıda zarara neden olmaktadır.

Zencefilin Hamilelikte Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte özellikle sabahları mide bulantısı ve kusma gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Doktorlar da böyle durumlar için doğal olması nedeniyle zencefil önermektedir. Fakat hamilelikte 1 gramdan fazla zencefil kullanımı çok yanlış olacaktır. Yüksek miktarda tüketildiği zaman bebeğin cinsiyet hormonlarını etkilemekte ve bazen de düşük gibi kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Ayrıca doktorunuza danışmadan hamilelik boyunca asla zencefil tüketmemelisiniz.

Hamileliğin son ayına kadar günde 1 gramdan fazla tüketmemek bu nedenle önemlidir. Hamileliğin son ayında ise kesinlikle zencefil tüketilmemesi gerekmektedir.

Zencefilin Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkisi

Zencefilin en yaygın zararı sindirim sistemi üzerinde görülmektedir. Genellikle mide ekşimesi, ishal ve ağızda tahriş gibi sorunlara neden olduğu bilinmektedir.

Sindirim açısından zencefilin yan etkileri bunlarla sınırlı kalmayıp, ağızda kötü tat, gaz, bulantı, kusma ve mide bozulması gibi sorunlarla da kendini göstermektedir. Eğer zencefili kök olarak tüketirseniz ve çiğnemeden çok sayıda yutarsanız bu da bağırsaklarda tıkanıklık yapabilmektedir. O nedenle güzel bir şekilde çiğneyerek yutmak daha sağlıklı olacaktır.

Ülser ya da bağırsaklarında problemleri olan kişilerin de zencefil tüketimini tamamen bırakması gerekmektedir.

Zencefil ve Diyabet

Diyabet hastalarının özellikle de ileri seviyelerde güçlü diyetler yapması ve pek çok yiyecekten uzak durması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de zencefildir. Zencefil, kan şekerinin seviyesini düşürme ihtimali bulunan bir bitki olarak bilinmektedir. Eğer diyabet hastasıysanız ve zencefil tüketmek istiyorsanız, zencefili tükettikten sonra mutlaka kan şekerinizin seviyesini ölçmelisiniz. İlginizi Çekebilir. Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Kan seviyesinin düşük olması yorgunluk ve sersemlik gibi yan etkilerle kendini göstermektedir. Böyle bir durum yaşadığınız zaman hemen şekerli gıdalar tüketerek kan şekeri seviyenizi normal değerlere çıkarmanız gerekmektedir. Eğer bunlara rağmen kan şekeri seviyeniz yükselmezse mutlaka hemen doktorunuza danışmalısınız.

Zencefilin Kanama Üzerindeki Etkisi Nedir?

Zencefil vücudumuza girdiği anda, dolaşım sistemine etki ederek kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu da kan akışının hızlanmasına neden olur. Eğer kişide kanama bozukluğu varsa ya da kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçlar kullanıyorsa, bu durum kanamayı daha çok arttıracaktır. Ayrıca çok fazla zencefil tüketmek iç kanamaya da yol açabilmektedir. Özellikle de son haftalarında ya da son aylarında olan hamile kadınların zencefil tüketmemesi gerekmesinin nedeni de bu durumdur.

Kanama konusu, yakın zamanda ameliyat olacak kişileri de etkileyen bir durumdur. Bu nedenle yakın zaman içerisinde ameliyata girecek olan kişilerin, ameliyat sırasında kanamanın artmasını önlemek için zencefili ve zencefil içeren yiyecekleri tüketmeyi bırakmaları gerekmektedir.

Zencefil Kalp Rahatsızlıklarını Nasıl Etkiler?

Zencefilin en tehlikeli yan etkileri, kalp üzerinde görülen yan etkileridir. Yapılan araştırmalar, kalpte aritmi problemine neden olabilmektedir. Bu da çok ciddi bir problem olduğu için kalp hastalıkları olan kişilerin zencefili kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. Zencefil, gazlı içeceklerde çok sık bulunmaktadır. Gazlı içeceklerin, kalp hastalarına yasaklanmasının temel nedeni de bu durumdur.

Zencefil Safra Taşlarına Neden Olur Mu?

Son olarak zencefilin safra salgısını arttırdığı bilinmektedir. Eğer safra kesesi probleminiz varsa, zencefil tüketmeden önce doktorunuza danışmanız çok mantıklı olacaktır. Çünkü zencefil tüketimi ile birlikte safra salgısı artacak ve bu da başta safta taşı olmak üzere pek çok soruna yol açacaktır. Safta taşı çok büyük bir sorun olduğu gibi buna ek olarak safra kesesinin zarar görmesine de neden olmaktadır. Safra problemleriniz çok ileri bir seviyede değilse, günlük normal dozda zencefil kullanabilirsiniz fakat bunu da doktorunuza danışmadan asla yapmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.