saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

22.10.2018
265
Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın zararları genellikle alerjik olarak bilinmektedir ancak mide ve böbrek gibi organlara da bazı etkileri bulunmaktadır. Zerdeçal, mutfaklarda sıklıkla kullanılan baharatlardan biri olsa da, günlük olarak en fazla 1,5 gram tüketilmesi, bahsettiğimiz bu yan etkiler nedeniyle daha sağlıklıdır.

Zerdeçalın Neden Olduğu Alerjik Reaksiyonlar

Zerdeçalın ilk olarak alerjik bazı reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Bunlar cilt alerjisi, döküntü ve yanma gibi reaksiyonlardır. Eğer bunlara önlem alınmazsa ilerde kurdeşen, anafilaksi ve kontakt dermatit gibi daha büyük sorunlara da neden olabilmektedir.

Zerdeçal, gıda olarak tüketilmesinin haricinde bazı merhem ya da losyonlarda da bulunabilmektedir. Yani gıda olarak tüketmeseniz bile bu ilaçları ya da kremleri kullanıyorsanız da alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Eğer alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız, zerdeçal içeren kremleri kullanmadan önce küçük bir miktar alıp deneyebilirsiniz. Böylece alerjiniz olup olmadığını görüp, daha büyük sorunlara neden olmadan kullanmayı bırakabilirsiniz.

Zerdeçal Safra Kesesi Problemlerine Neden Olur Mu?

Safra kesesi, oldukça hassas bir organ olarak bilinmektedir. Zerdeçal da safra kesesi kanallarındaki farklı sindirim mediatörlerinin salınımını uyararak, sindirimin en normal şekilde devam edebilmesini sağlamaktadır. Bu durum her ne kadar yararlı gibi görünse de aslında karaciğer ve safra kesesine zarar veren bir durumdur. Çünkü safra kesesi taşlarının oluşmasına ya da safra kesesi kanallarının tıkanmasına neden olabilmektedir.

Eğer zerdeçalı günlük normal doz olan 1,5 gram civarında tüketirseniz, hiçbir zararı olmadığı gibi safra kesesinin düzgün çalışmasını sağlayarak sindirim sisteminin de normal çalışmasını sağlamaktadır.

Zerdeçal Hangi Mide Problemlerine Neden Olur?

Zerdeçal, köri baharatına renk vermek için kullanılmaktadır. Ancak pişmiş körinin küçük bir parçası bile, midenin tahriş olmasına ve buna bağlı olarak bazı mide iltihaplarına neden olabilmektedir. Bunlarla beraber romatoid artrit gibi durumlar için zerdeçal kullanımı önerilmektedir fakat bu sefer de eklemlerin daha çok ağrımasına ve bazı gastrik sorunlara yol açabilmektedir. İlginizi Çekebilir. Solaryumun Zararları Nelerdir?

Zerdeçal bir miktar asidik olduğu için mide asidinin de fazla salgılanmasına neden olmaktadır. Eğer mide sorununuz varsa zerdeçalı az tüketmeniz ve tükettikten sonra da bol bol su içmeniz gerekmektedir. Çünkü zerdeçalın yan etkileri mide açısından geçici olan yan etkilerdir. Su içtiğiniz zaman normale dönebilirsiniz.

Zerdeçal ve Karaciğer Sorunları

Zerdeçal, platelet toplanmasını inhibe ederek kanamaya yol açabilmekte ya da mevcut kanamaları arttırabilmektedir. Bu nedenle de kanamaya eğilimli kişilerin zerdeçal kullanması zararlı olabilmektedir.

Zerdeçal en çok da karaciğer kanamalarına neden olmaktadır. Kanama eğilimi ve pıhtılaşma sorunu, bazı karaciğer sorunları ile sonuçlanabilir. Örnek olarak sarılık ve hazımsızlık verilebilir. Zerdeçal, hepatositler üzerinde toksik etkisi yaratmaktadır. Bu da iyileşme mekanizmasının ciddi bir zarar görmesine neden olur. Karaciğer hastasıysanız, zerdeçal kullanımını tamamen bırakmalı ya da doktor kontrolünde az miktarlarda tüketmelisiniz.

Zerdeçal Hangi İlaçlarla Beraber Alınmamalıdır?

Zerdeçalın bazı ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmektedir. Bu durum da ilaçların etkisini sıfırlayıp, bazen de kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bahsettiğimiz ilaçlara birkaç örnek verecek olursak;

  • Aspirin
  • İbuprofen
  • Naproksin
  • Simetidin
  • Ranitidin
  • Lonzoprazol

Aspirin, İbuprofen ve Naproksin gibi ilaçlar kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlardır. Zerdeçal, bu etkileşimi yavaşlatmaktadır. Simetidin, Ranitidin ve Lonzoprazol gibi ilaçlar ise direkt olarak zerdeçal ile etkileşime girebilen ilaçlardır.

Hamilelikte Zerdeçal Kullanılır Mı?

Zerdeçal hamilelikte erken rahim kasılmaları, düşük ya da vajinal kanama gibi sorunlara neden olabilmektedir. Çünkü uterus düz kas hücrelerinin aktivitesini arttırmaktadır. Bu da rahim kasılmalarını uyararak bu sorunlara neden olmaktadır.

Bahsettiğimiz sorunlara ek olarak hamilelikte ishal, bulantı, hasarlı cilt, ajitasyon gibi pek çok duruma da neden olduğu için doktorlar tarafından önerilmemektedir. Hamilelikte zerdeçalı tüketmeniz böyle yan etkilerle sonuçlanırken, emziren annelerde genellikle bu yan etkiler görülmemektedir. Fakat bebeğe anne sütü üzerinden zarar vermemesi açısından emzirme sürecinde de çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Zerdeçal Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle eğer bir ameliyat ya da küçük bir operasyon bile geçirecekseniz, en az 2 ay öncesinden zerdeçal kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Kan pıhtılaşmasını engellediği için ameliyatı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Ayrıca bahsettiğimiz hastalıklara sahip değilseniz, zerdeçalı günde maksimum 1500 mg kullanmaya dikkat ederseniz, zerdeçalın yararlarını görebilirsiniz. Son olarak eğer zerdeçalın yan etkilerinden bir ya da birkaç tanesini gördüğünüz anda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna görünmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.