saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

19.09.2018
91
Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin insan vücuduna faydaları, kalp atışının düzenli olmasını sağlarken, osteoporoz ve kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturmasıdır. Zeytinlerdeki sağlıklı yağlar, sızma zeytinyağı üretmek için çıkarılır. Bu nedenle zeytin tüketmeyi sevmeyen bireyler zeytinyağından gerekli vitaminleri alabilir. E vitamini ve diğer güçlü antioksidanlarda çok yüksektir. % 11 – 15 oranında yağ içerir. Bu yağ içeriğinin yüzde 74’ü, doymamış yağ asidi olan oleik asittir. Zeytinyağının ana bileşeni de budur. Düşük karbonhidrat içeriğine sahiptir; sadece %4-6’sı karbonhidratlardan oluşur ve bunlar çoğunlukla liflidir. Lif toplam karbonhidratın % 52 – 86’sını oluşturur. Net sindirilebilir karbonhidrat içeriği bu nedenle çok düşüktür. 10 adet ortalama büyüklükteki zeytinlerde sadece 1.5 gramdır. İçeriğindeki demir, (sadece siyah zeytinlerde bulunur.) kırmızı kan hücrelerinde oksijenin taşınmasını sağlar.

Zeytinin Faydaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zeytin faydaları ve vitaminleri konusunda dikkate alınması gereken temel bilgiler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Antioksidan etkisi ortaya koymaktadır. Bu nedenle yaşlanması geciktiren bir yapısı olduğu da belirtilmelidir. Ayrıca bu etkisi sayesinde kötü kolesterolü de en aza indirdiği ve düzenli kullanımda kolesterol dengesini de yeniden yakalamanızı sağlayacağı belirtilmelidir.
  • Yüzde meydana gelecek kırışıklıklardan tutun ciltte meydana gelen sorunlara kadar bütün bu olumsuzluklar ile zeytin gibi hem maliyeti ucuz hem de zararsız bir ürün ile mücadele edebilirsiniz.
  • Kanser türlerinin gerilemesi ve ortaya çıkmasının engellenmesi konusunda da büyük bir öneme sahip olduğunun ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.
  • Sinirsel rahatsızlıkların gerilmesinde olmazsa olmaz bir etkiye sahip olduğunun da ayrıca belirtilmesi lazımdır. Özellikle hafızanın giderek köreldiği Alzheimer rahatsızlığı üzerinde önleyici etkisi oldukça yüksektir.

Bebeklerde zeytinin faydaları konusunda hassas olur ve diğer doğal ürünler ile de kombin oluşturursanız elde edilecek olan yararın doruk noktasına çıkacağı belirtilmelidir. Bebeklerde bir uygulama yaparken ya da besin takviyesi yaparken konunun uzmanından ve bebeğinizin sürekli olarak göründüğü doktorunuzdan öneri almanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde risksiz bir biçimde bebeğinizin besenmesine ve günlük hayatına katkıda bulunmalısınız.

Zeytin Çekirdeği Faydalı Mıdır?

Zeytinin çekirdeğinin faydaları konusunda uzmanların farklı görüşleri bulunuyor. Bu noktada temel olarak şu detayların dikkate alınması gerekmektedir;

  • Sindirim sisteminin düzgün çalışması için birçok uzman tarafından önerilmektedir.
  • Çekirdeğin içerisinde zeytinin adeta özü bulunmaktadır. Bu nedenle yutarak en büyük faydayı elde edebilirsiniz.
  • Tabi ki yutma işlemini yaşlılar ve çocuklara asla tavsiye etmeyen uzmanların bu konuda dikkatli olunmasını önerdiği de belirtilmelidir.
  • Hatta mide yanması probleminin dahi aslında çözümünün zeytin çekirdeğinde olduğunu söyleyen birçok uzman bulunmaktadır.

Çekirdeğin faydaları ile alakalı olarak belirtilen bu noktalara dikkat ederek beslenme düzeninizi çerisinde bir yer verebilirsiniz. Çekirdeği hayatınıza katmak istemezseniz meyvesini tüketebilir ya da yapını kullanabilirsiniz. Sadece yağını kullanmak bile hayatınızda oldukça olumlu bir etki ortaya koyacaktır.

Zeytin Saçı Canlandırır Mı?

Zeytinin saça faydaları konusunda liste uzayıp gitmektedir. Zeytin vücudunuzu canlandırdığı gibi aynı şekilde saçlarınız üzerinde de canlandırıcı bir etki ortaya koyacaktır. Nem dengesi bozuk olan saçların kendinize gelmesi için de oldukça uygun bir seçenektir. Zeytinyağının saça direkt olara uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Saç diplerine masaj yaparak büyük bir kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Durulma esnasında da olabildiğince doğal bir şampuanın kullanılması önerilmektedir.

Saçın daha gür çıkmasını isterseniz bir karışım oluşturabilirsiniz. Karışımınızın içerisinde muhakkak sarımsağı da eklemelisiniz. Özellikle saç köklerinin yok olmaya yakın olduğu alanlarda bile saçların yeniden çıkması mümkün kılınmaktadır. Kaşlarınızın da köklerini aynı formül ile kuvvetlendirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.