saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zona Nedir, Zona Belirtileri Ve Tedavi Süreci

26.02.2019
43

Zona belirtileri nelerdir, neden olan faktörler nelerdir? zona nasıl ortaya çıkar, bitkisel tedavisi var mıdır? aşısı var mıdır, ne gibi riskleri var mıdır, zona hastalığı olan birisinin nelere dikkat etmesi gerekir?

Zona Nedir, Zona Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Zona hastalığının belirtileri ve tedavisi zorlu geçebilmektedir. Zona ağrılı geçen bir hastalıktır. Kısa sürede tedavisi yapılması da zordur. İyileşme süreci zaman alan bu hastalık kişilere büyük sıkıntılar yaşatabilmektedir. Zonaya neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Zona tedavisi yapılırken bu faktörlerin de ortadan kaldırılması önemlidir.

Zona çıkarak kişiler uzman bir hekime görünmelidir. Bu hastalığın tedavisi genel olarak kremler ile yapılmaktadır. Kullanılacak kremden önce doktora danışmak önem taşımaktadır. Fakat bazı doğal bitkiler ile de bu rahatsızlığın geriletebilmesi mümkün olmaktadır.

Zona Nedir?

Zona, Herpes Zoster virüsünden kaynaklanan ve kişilerin suçiçeği çıkarmasına neden olan bir hastalıktır. Zona ve suçiçeği aynı virüsten kaynaklı meydana gelmektedir. Genel olarak gövde, bacak gibi bölgelerde sinir uçlarında döküntüler olması şeklinde görülen zona, mikrobik bir deri hastalığıdır. Çocuk yaşlarda geçirilen suçiçeği rahatsızlığı yetişkinlik yaşlarında da zona şeklinde kendisini gösterebilmektedir.

Zona suçiçeği geçirmiş kişilerde meydana gelebilen bir hastalıktır. Kızarıklık, kaşıntı ve ağrıya neden olabilen bu hastalık kişinin gündelik yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Zonanın şiddeti değişkenlik gösterse de çoğu zaman ağrılı geçmektedir.

Zonanın Belirtileri Nelerdir?

Zona ciltte belirmeden önce de aslında kendisini gösterebilmektedir. Vücutta döküntüler oluşmaya başlamadan önce kişiler kendilerini yorgun ve bitkin hissetmektedir. Aynı zamanda ateşlenmeler de meydana gelebilmektedir. Fakat kişilerin bu belirtiler ile zonayı anlamaları çok mümkün olmamaktadır. Bu belirtiler genel anlamda farklı hastalıklara yorulmaktadır.

Zona nasıl anlaşılır sorusunun esas cevabı şiddetli şekilde ağrı, batma ve yanma ile beraber vücutta kızarıklıklar oluşmasıdır. Zona ilk olarak kendisini ufak kabarıklar olarak göstermektedir. Fakat bu küçük kabarıklar gün geçtikçe büyüyerek genişlemektedir. Daha sonra bu kabarcıkların uçları sıvı ile dolmaktadır ve bu dönemde kaşıntılar dayanılmaz bir hal alabilmektedir.

Zonaya Neden Olan Faktörler

Bu deri hastalığı farklı nedenlerden dolayı olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında ise bağışıklık sisteminin zayıflaması zona neden olur sorusuna verilebilecek cevaptır. Çocukken geçirilen suçiçeğinin ardından bir virüs sinirlere yerleşmiş olarak kalmaktadır. Bu virüs de bağışıklık sisteminin zayıflaması ile beraber yeniden canlanmakta ve kendisini zona olarak göstermektedir.

Zonaya neden olan etkenlere bakarken, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neler yol açtığına göz atılması gereklidir. Bağışıklık sistemini zayıflatan şeylerden bazıları da şunlardır:

  • Aşırı strese maruz kalma,
  • Yaşın ilerlemesi,
  • HIV gibi virüslere sahip olunması,
  • Kanser ve kanser için tedavi görme,
  • Enfeksiyonel bazı hastalıkların olması.

Kimler Zona Hastalığını Yakalanabilir?

Sinir uçlarında iltihaplara neden olan zona, bazı kişilerde oldukça şiddetli geçebilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasının sonucu olarak görülen bu hastalığın tam tedavisinin yapılabilmesi de 1 ayı bulabilmektedir. Zona suçiçeği çıkarmış herkeste görülebilmektedir.

Bir kişi çocuk yaşta zona çıkarmışsa eğer virüs vücuduna yerleşmektedir. Sinir uçlarına yerleşen bu virüs pasif halde beklemektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması ile beraber virüs aktif hale gelmektedir. Böylece zona meydana gelmektedir. Yani suçiçeği çıkarmış herhangi bir kişinin zona çıkarma ihtimali de bulunmaktadır. Bundan dolayı kişiler bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için uğraşmalıdır.

Bu deri rahatsızlığı daha çok 50 yaş üzeri insanlarda görülmektedir. Bunun da nedeni olarak yaş ilerledikçe bağışıklık sisteminin de giderek zayıflaması gösterilebilmektedir.

Zona Bulaşıcı Bir Rahatsızlık Mıdır?

Zona bulaşıcı mıdır sorusu pek çok insanın kafasını kurcalamaktadır. Zonanın iltihaplı bir rahatsızlık olmasından dolayı birçok kişi bulaşıcı olduğunu düşünebilmektedir. Fakat sanılanın aksine bu rahatsızlık bulaşıcı değildir. Zona tamamen bağışıklık sistemiyle ilgili bir durumdur. Yani bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde bu rahatsızlığın görülmesi oldukça düşük bir olasılıktır.

Zonanın bulaşıcı olabilmesinin tek bir ihtimali bulunmaktadır. Bu da bir kişinin daha önce suçiçeği çıkarmamış olmasıdır. Bu kişiler zona ile temas ederse zona suçiçeği olarak karşı tarafa geçmektedir. Ancak şayet kişi suçiçeği aşısı olmuş ise o zaman korkulacak bir durum yoktur. Suçiçeği çıkarmamış kişiler aşı olmaları halinde zonaya temas etseler bile bir problem ile karşılaşmayacaklardır.

Gebelikte Geçirilen Zona

Suçiçeği genellikle çocuk yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı yetişkin yaşlarda suçiçeği hastalığına rastlamak ender bir durumdur. Fakat bir kişi çocuk yaşta suçiçeğine yakalanmamış ve hamilelikte bu hastalığı geçirir ise bu durum bebeğe zarar verebilmektedir. Bu enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığı oldukça yüksektir. Bazı yöntemler ile yalnızca geçen enfeksiyon oranı düşürülebilmektedir. Fakat bu durum bebekte ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu gibi durumda muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Hamile kadınların suçiçeği çıkarmasında bulunan risk zonada bulunmamaktadır. Gebelik döneminde zona enfeksiyonu bebekler için bir probleme yol açmamaktadır. Zona rahatsızlığı yaşayan hamile kadınların bu enfeksiyonları bebeklerine geçmemektedir. Fakat doğuma kısa süre kala yakalanan enfeksiyonlar bebekler adına sorunlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı da dikkatli olmak gereklidir.

Zonanın Neden Olabileceği Riskler Nelerdir?

Zona hastalığı tehlikeli midir soruna verilen yanıt genel olarak bu rahatsızlığın tehlikeli olmadığıdır. Bu enfeksiyon fazlaca ağrıya, kaşıntıya ve rahatsızlığa neden olsa bile tedavisi yapılarak atlatılabilmektedir. Bu tedavi ile de kişi birkaç hafta içerisinde iyileşmektedir. Böylesi durumlarda hastalar için bir risk bulunmamaktadır.

Ancak zonanın hangi bölgede çıkmış olduğuna bağlı olarak büyük tehlikeler barındırabilmektedir. Genel olarak bel, gövde ve bacakta çıkan zona sağlık açısından bir soruna neden olmayacaktır. Fakat göz etrafında ya da kulak çevresinde çıkan zona farklı ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Örneğin gözde çıkan zona görme kaybına, kulakta çıkan ise işitme kaybına neden olabilmektedir.

Zona Tekrarlayabilir Mi?

Suçiçeğinin vücutta bıraktığı virüs ilerleyen yaşlarda zona olarak ortaya çıkmaktadır. Bu virüs insan vücuduna yerleşmiş halde bulunmaktadır. Bundan dolayı zona hastalığı geçirenler yeniden zonaya yakalanabilir mi de insanların akıllarına takılmaktadır. Bu virüs insanların bedeninde ömür boyu kalmaktadır. Fakat yaşam boyunca genel olarak yalnızca bir zona atağı görülmektedir. Yani zona tekrarlamayan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır.

Çoğu uzman zonanın tekrarlayıp tekrarlamayacağına net bir yanıt verememektedir. Çoğu zaman insanlar hayatlarında bir zona çıkarmış olsalar da ender de olsa bir kez daha zona enfeksiyonu geçirme olasılığı bulunmaktadır. Ancak bu durum oldukça ender görülen bir vakadır.

 Zona Aşısı Var Mıdır?

Günümüz çocukları suçiçeğine karşı aşılanabilmektedir. Bu aşı suçiçeğinin neden olduğu enfeksiyonunda ortadan kaldırılabilmesi için gereklidir. Şayet çocuk yaşta suçiçeği çıkarmamış ve aşı olmamış kişiler varsa bu kişilerin aşı yaptırmaları oldukça önemlidir. Erişkin yaşlarda görülen suçiçeği çocuk yaşlarda görülenden çok daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Suçiçeği aşısı olmuş kişilerin zona enfeksiyonuna yakalanma riski de olmayacaktır.

Çocuk yaşta suçiçeği çıkarılmış ve Herpes Zoster virüsü kapılmış ise o durumda da zona aşısı bulunmaktadır. Birçok uzman doktor zonadan korunabilmek adına tek doz aşının yeterli olacağını vurgulamaktadır. Bu zona aşıları ile ilgili olarak da doktorlara da danışılabilmektedir.

Zona Tedavisi Nelerdir?

Bu hastalığın tedavisi yapılabilmesi enfeksiyon giderici ilaçlar kullanılmalıdır. Antiviral adı verilen virüs giderici ilaçların kullanılması oldukça önemlidir. Zona tedavilerinde önemli olan bir diğer nokta ise erken tedavidir. Erken teşhis edilen ve zonanın erken evresinde başlanan ilaçlar tedavinin kısa sürmesini sağlayacaktır. Fakat geç tanı konmuş ise zonanın tam tedavisi yıllar alabilmektedir.

Bu ilacın yanı sıra ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar da doktorlar tarafından hastalara verilmektedir. Böylece zonanın neden olduğu ateş ve yoğun ağrının da önüne geçilmiş olmaktadır. Ayrıca ilaçların dışında zonanın neden olduğu iltihaplı kabarcıklar içinde kremler ve jeller verilebilmektedir.

Zona Tedavisinde Vitaminin Önemi

Zona, suçiçeğinin vücutta bıraktığı virüsün bağışıklık sisteminin zayıflaması durumda yeniden aktifleşmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yani bu rahatsızlık doğrudan bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Zona geçirmiş kişiler ilaç ve krem tedavilerine başlamalıdır. Bu tedavi sürecinin geciktirilmemesi de oldukça önemlidir. İlaçlar vücuttaki virüsün etkisiz hale getirmesi için kremler ise deride çıkan döküntülerin tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Bu ilaçların yanı sıra vitamin takviyesi de büyük öneme sahiptir. Özellikle B vitamini zonanın neden olacağı ağrıların azaltılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca vitamin kullanımı demek bağışıklık sisteminin de güçlenmesi demektir. Doğrudan bağışıklık sistemi ile alakalı olan bir virüs ile mücadelede kişinin direncini güçlendirecek vitamin gibi takviyeler alması önemli olacaktır.

Zona Tedavisine Katkı Sağlayacak Alternatif Öneriler

Zona hastalığına yakalanan kişilerin doktorlarına gitmeleri ve gerekli tedavi ilaçlarına bir an önce başlamaları gereklidir. Fakat bu tedaviye yardımcı olabilecek bazı alternatif öneriler de bulunmaktadır. Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak kuşburnu gösterilebilmektedir. Bazı uzmanlar kuşburnunun zonanın neden olduğu ağrıların azaltılmasına etkili olduğunu dile getirmektedir.

Zonanın tedavisi için tavsiye edilen bir başka doğal besin ise baldır. Vücuda sağlık açısından pek çok yararı bulunan bal zonanın geçirilmesi için de etkili olmaktadır. Bazı kişiler bu balın zona çıkmış bölgeye sürülmesini önermektedir. Fakat bunu denemeden önce uzman görüşü olmak da önemlidir.

Zonanın Neden Olduğu Kaşıntının Önlenmesi

Bu rahatsızlık ağrıya neden olduğu gibi yoğun kaşıntıya da neden olabilmektedir. Bu kaşıntıların giderilebilmesi için de doktorlar genel olarak krem ya da losyonu hastalara vermektedir. Bu kaşıntıların dindirilebilmesi için alternatif yollardan bir tanesi soğuk sudur. Ağrı ve kaşıntılar bazı durumlarda dayanılmaz boyutlara çıkabilmektedir. Böylesi bir durumda soğuk su kompleksi kişinin rahatlamasına yol açabilecektir.

Bir havlu soğuk su içine batırılmalı ya da soğuk su ile yıkanmalıdır. Daha sonrasında havlu sıkılarak suyundan arındırılması gereklidir. Sudan arınmış ama soğuk olan havlu zona çıkan bölgeye nazik bir şekilde konmalıdır. Bu şekilde 15-20 dakika bekletilmesinin ardından kaşıntı azalacak ve tahrişin de önüne geçilmiş olacaktır.

Zona Tedavisi İçin Zerdeçal

Zerdeçalın sağlık açısından pek çok yararı bulunmaktadır. Şeker hastalığı, sindirim sitemi gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesi için önerilen zerdeçal iltihap önleyici özelliğe sahip olmasından dolayı zona tedavileri için de önerilmektedir. Zerdeçal yemeklere konabildiği gibi çay şeklinde hazırlanıp içile de bilmektedir. Çayı bazı kişilere acı gelebilmektedir. Bunun için de bal, limon ya da tarcın eklenerek tatlandırılması tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak tüketilen zerdeçal birçok konu da sağlık açısından fayda sağlayacaktır.

Deri Hastalıklarının Tedavisi İçin Aloe Vera

Ciltte bulunan lekeler ya da sivilceler için genellikle aloe vera tavsiye edilmektedir. Bu bitkinin içinde bulunan sıvı cilde oldukça iyi gelmektedir. Bundan dolayı da birçok uzman tarafından zona için de önerilmektedir. Sakinleştirici ve tedavi edici bir özelliği bulanan aloe vera zonaya karşı etkili olan yöntemlerden birisi olarak gösterilmektedir.

Zonanın bulunduğu yere sürülecek şeyler farklı tahrişlere de neden olabilmektedir. Bundan dolayı o bölgeye bir şey temas ettirilmeden önce uzman bir kişiden tavsiye alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.